Tartós kapcsolat vagy fellángolás? Innen tudhatod, hogy igazi szerelemről van-e szó
Csak szex vagy szerelem? Mi az, ami eldönti, hogy hosszú távon is együtt maradunk, vagy csak egy kötetlen viszony erejéig találunk egymásra?
Ezeket láttad már?
Nincsenek kőbe vésett szabályai annak, hogyan kell indulnia egy kapcsolatnak ahhoz, hogy az nagy eséllyel tartós legyen, ahogyan nincsenek olyan tiltólistás dolgok sem (például, hogy lefekszünk-e egymással az első randin), amelyek biztosan eldöntik, hogy a dologból csak könnyű viszony lehet. Ami segít abban, hogy tartósan tudjunk kapcsolódni, az a nyitottság, őszinteség és empátia, annak tudása, hogy mit várunk el a másiktól, mit keresünk éppen, és az ezekkel való összhangban cselekvés. Mire figyeljünk, ha bizonytalanok vagyunk?
Mennyi erőfeszítést tesztek a kapcsolaért?
Ha valakivel néhány randevún túl vagyunk, akkor már elég jól átlátjuk azt, hogy összességében mennyi erőfeszítést tesz az ismerkedésbe. Ez elég jó indikátora annak, mennyire gondolkodik hosszú távon a velünk való kapcsolatban. Minél fontosabb számunkra valaki, annál többet teszünk érte. Ilyenkor le akarjuk nyűgözni, ami megmutatkozik majd abban, hová szervezzük a randit, milyen programokra hívjuk el, mennyire nyílunk meg előtte, mit mondunk magunkról és milyen benyomást próbálunk kelteni.
Ideális esetben mindkét fél ugyanannyi erőfeszítést tesz az ismerkedésbe, amelynek célja eleinte a másik megismerése és magunk megmutatása. Ilyenkor, még ha öntudatlanul is, de lemérjük, hogy milyen lenne a másikkal hosszú távon is együtt lenni. Ha ennek már a kísérlete is elmarad, akkor az általában azt jelenti, hogy a másik nem nyitott egy tartós kapcsolatra. Ha tehát minden randi a másik lakásán zajlik, szexszel és pizzával, minimális és felszínes beszélgetésekkel, az arra utal, hogy nem cél a tartós kapcsolat.
Tudtok alkalmazkodni egymáshoz?
Ugyanilyen jel lehet, ha a másik semmiben sem tud alkalmazkodni, kicsit sem képes arra, hogy valami másképp legyen, mint ahogyan azt ő elképzelte. Az erőfeszítés hiányára utalhat az is, ha valaki már az első alkalmakkor sem próbálja a legjobb arcát mutatni, ha látszólag mindegy számára, hogy a másik mit gondol róla. Egy potenciálisan tartós kapcsolat tehát általában úgy indul, hogy a lehető legjobb arcunkat mutatjuk a másik felé, miközben igyekszünk őt a lehető legmélyebben megismerni, eközben pedig fokozatosan feltárjuk magunkat, és igyekszünk tartózkodni olyasmiktől, amikkel elriaszthatjuk őt.
Fejlődik a kapcsolatotok?
Lehetséges az is, hogy valami kötetlen szexszel kezdődik, aztán szerelem és elkötelezett párkapcsolat lesz belőle. Ilyenkor a tartós kapcsolatra utaló jel, ha egyre jobb és gazdagabb az együtt töltött idő. Tehát a kapcsolat fejlődik, megjelenik az igény egymás mélyebb megismerésére és az önfeltárásra. Ha valakivel már hónapok óta felszínes viszonyunk van, nem indítja el a kapcsolatot azon az úton, amely a tartósság felé vezet.
Hajlandóak vagytok elköteleződni?
Szintén rossz jel, ha a felek eleve nem vágynak tartós kapcsolatra – gyakori az a téves hiedelem, hogy egy kapcsolat magától mélyül. Ez megtörténhet, de a romantikus elköteleződésnek a szenvedély mellett van egy kognitív komponense is, vagyis egy racionális döntésen is alapul, amely arról szól, hogy letesszük egymás mellett a voksunkat. Ha tehát ennek szándéka már az elejétől hiányzik, az nagyon megnehezíti azt, hogy a kapcsolat tartóssá váljon, még akkor is, ha megjelennek az érzelmek.
Jó jel, ha mindkét fél vágyik egy tartós kapcsolatra, képesek erőfeszítéseket tenni a másikért, kettőjük viszonya fokozatosan mélyül, nincsenek visszaesések vagy stagnáló állapotok, és mindketten képesek az önfeltárásra.