Tanulj meg lebegni a föld fölött: minden, amit a légtornáról tudnod kell
Nem szeretem az unalmas sportokat, ezért látogattam el tavaly életem első légtorna-órájára. Annak ellenére, hogy az első fél órában csak kiabáltam, hogy ˝Ugye, nem esem le? Ugye, ez tényleg elbír? Ugye, nem kaphatok agyvérzést ebben a pózban?˝- az óra végére biztos voltam benne, hogy jövök még. Azóta is nagyon lelkes vagyok, mert valami olyasmire találtam rá, ami sokkal többet ad számomra, mint a feszes fenék. A legfontosabb azonban, hogy olyan edzőt találjunk, aki motivál, és egy hullámhosszon vagyunk vele. Hatalmas szerencsém volt, hogy én azonnal rátaláltam Joós Noémire, akit most a légtorna rejtelmeiről faggattam.
Ezeket láttad már?
Hogyan kezdtél légtornával foglalkozni?
Mindig is sportoltam, és kerestem azt a mozgásformát, ami hozzám leginkább illik. Régi álmom volt, hogy kipróbáljam a rúdfitneszt, aztán két év lelkes gyakorlás után elmentem Demján Natália artista egyik légtorna órájára. Azonnal tudtam, hogy a légtánc órákon van a helyem, ebben találtam meg mindazt, amit kerestem. Több eszközt is kipróbáltam: a karikával kezdtem, aztán egy kis silk, jelenleg a hammock – másnéven aerial sling - a legnagyobb szerelmem.
Végül annyira megszeretted, hogy még versenyezni is elkezdtél…
Igen, légtorna versenyen 2014-ben indultam először. Gyerekkoromban már részt vettem sportversenyeken, persze felnőttként is hajtott a küzdeni akarás. Leginkább a fejlődés és saját magam legyőzése volt a cél, és az, hogy vajon a levegőben. szavak nélkül is el tudok-e mesélni egy történtet. Legmeghatározóbb élményem a Fővárosi Nagycirkuszban megrendezett nemzetközi verseny volt.
És az oktatás hogyan jött?
Számomra teljesen természetes az, hogy átadjam minden megszerzett tudásomat másoknak, mert a hétköznapokban angoltanárként is dolgozom. Már egy ideje foglalkoztam légtornával, amikor - Nati bíztatására - kipróbálhattam magam oktatóként is. Mindig is szerettem emberekkel foglalkozni és ezt a légtorna-oktatásban is megélhetem. A lelkesedésem azóta is töretlen, különböző stúdiókban tartok csoportos- és magánórákat.
Alakformálás szempontjából mitől más ez, mint mondjuk a konditermi edzés?
Elsősorban abban más, hogy teljes testsúllyal dolgozunk és a levegőben vagyunk. Nagyon szép tónust ad az izmoknak és kíméletesebb is az ízületek számára, és az is jó hatású, hogy nagyon sokat nyújtunk az órák során. Szemben a konditermi edzések statikusabb gyakorlataival, a légtorna elemei dinamikusak, áramlatszerűen fonódnak egymásba. Mindamellett, hogy ez természetesen nem könnyű, mégis játékos, légiesek a mozdulatok, mindig tanulunk valami újat. Ezért nem csak alakformálásnak éli meg az ember, hanem szórakozásnak is. Olyan, mint amikor gyerekként kiszabadulsz a játszótérre.
10 tipp, hogy eredményesebben mozogj az edzőteremben
10 tipp, hogy eredményesebben mozogj az edzőteremben
Melyik testrészeket fejleszti leginkább?
A légtorna minden egyes izmot megmozgat. Először a kar-, a váll- és hasizom formálódása fog feltűnni, de a folyamatos gyakorlással fejlődik az állóképesség és az egyensúlyérzek is.
Van egy ilyen általános nézet, hogy csak bizonyos testalkatú emberek számára opció a légtorna. Erről mi a véleményed?
Szerintem ez alkattól független dolog, de természetesen megfelelő erőnlét azért kell hozzá. Mivel saját testsúllyal dolgozunk, nem az számít, hogy valaki mennyire vékony, hanem hogy elbírja-e a saját súlyát. Ez szokta a kihívást jelenteni. Fontos, hogy lehet fejleszteni magunkat: a helyes technika legalább annyit tud segíteni, mint az erőnlét. Ha valaki elég eltökélt, biztosan nem a testalkata fogja megakadályozni abban, hogy sikereket érjen el ebben a sportban.
Mi a legnagyobb kihívás a légtornában?
Az, hogy ez egy türelemjáték. Nem megy minden egyik pillanatról a másikra. Nem tudunk azonnal megcsinálni bizonyos gyakorlatokat. Van, amelyiket hússzor megpróbáljuk, és akkor sem fog menni. Ha türelmesek vagyunk, akkor egy idő után sikerülni fog. Tanárként pedig az a legnagyobb kihívás, hogy rávezessem a tanulót arra, hogyan tudja megcsinálni az adott pózt, és elhitessem vele, hogy sikerülni fog. Mert ha valaki nem bízik eléggé magában, akkor nem fog menni. Segítenem kell, hogy átlépjék a saját korlátaikat.
Ez egy nagyon nőies sport. Tudja pozitívan befolyásolni az önértékelést?
Természetesen. Szerintem receptre kellene felírni a nőknek. Sok izmot mozgatunk meg, ezért nagyon szép alakot lehet vele elérni. Ami viszont még több önbizalmat ad, azok a női erőt sugárzó, kecses, légies pózok. Nem véletlenül edzünk tükrös termekben, és nem véletlenül fotózok le mindenkit. Össze sem lehet hasonlítani azt a képet, ami a legtöbb nőnek a fejében van arról, hogyan is nézhet ki, és azt, ami a valóság. Amikor látják, hogy valójában milyen nőisek, erősek, az rengeteg önbizalmat ad nekik. Mindenkinek nagyon pozitív meglepetés, amikor viszontlátja magát.
Lebegő terápiának is nevezed ezt a sportot. Mesélnél erről?
Azzal, hogy elszakadunk a talajtól, egy egészen új világ nyílik meg előttünk. Nagyon jót tesz a testnek és a léleknek is. Fejleszti az egyensúlyérzékünket. A hammock állandó mozgása miatt testünk folyamatosan korrekcióra kényszerül, hogy egy adott pózban benne tudjunk maradni, így a gyakorlással fejlődik a mozgáskoordináció. Rengeteget lógunk fejjel lefelé, aminek megszámlálhatatlan pozitív hatása van. A fordított testhelyzetek kedvezően hatnak sok egyéb dolog mellett a keringésre, az emésztésre, a központi idegrendszerre és a hormonális egyensúlyra. Lebegő terápia ez, mert lehetőséget ad arra, hogy kiszakadjunk a hétköznapokból, hiszen tényleg a fellegekben járunk!