7 tanács, amit minden dolgozó nőnek hallania kell
Bármennyire is munkaerő-vezérelt a jelenlegi piac, ha jó állást szeretnél, és folyamatosan feljebb lépni a ranglétrán, akkor elengedhetetlen, hogy képes legyél fejlődni, és kihozni magadból a legtöbbet.
Ezeket láttad már?
A legtöbbünk számára a munka életünk egyik legfontosabb területe, sokan több időt töltünk a munkahelyünkön, mint szeretteink körében. Éppen ezért a kiegyensúlyozott, örömteli élethez elengedhetetlen, hogy a szakmánk egyben a hivatásunk is legyen, amely nem csak anyagi biztonságot, hanem az életünknek is értelmet ad.
Talán sokszor hallottad már azt a tanácsot, hogy húszas évid végére már mindenképpen meg kell találnod azt a szakmát, amelyből évek kemény munkájával karriert építesz, hogy aztán a negyvenes éveidre pont ott légy, ahol szakmailag lenni szeretnél. A világ azonban ma már sokkal gyorsabban változik, mint nagyszüleink korában. Nemcsak az fordulhat elő, hogy megszűnnek, átalakulnak cégek és szakmák egyik napról a másikra, hanem az is, hogy akár harmincévesen úgy döntesz, egy jóval jövedelmezőbb szakmára váltasz. Akár ez utóbbit fontolgatod, akár folytatni szeretnéd a jelenlegi karrieredet, de megrekedtél, a téma szakértője, Sihle Bolani alábbi stratégiái segítséget nyújthatnak neked.
Hogyan biztosítsd be a jövődet a munkaerőpiacon?
Sose hagyd abba a tanulást és az önképzést! Bármilyen profi is vagy a szakmádban, mindig vannak új látásmódok, melyeket érdemes elsajátítani, hiszen a munkaerőpiac nagyon dinamikusan változik. Ismerd meg a legfrissebb trendeket, figyeld, hogy a nálad fiatalabbak milyen tudásanyaggal rendelkeznek, olvass a szakmádhoz akár tágabban is kapcsolódó könyveket, hallgass előadásokat. A munkádhoz szorosan nem kapcsolódó készségek elsajátítása is segít hosszú távra bebiztosítani a karrieredet, különösen, ha idegen nyelvről vagy számítástechnikai ismeretekről van szó.
Hogyan alkalmazkodj a változásokhoz?
Először is, légy velük tisztában! Ne csak a szakmáddal kapcsolatos változásokat kövesd figyelemmel, hanem a világpolitikát is, ami alapvető hatással lehet a te karrieredre is. Mindig tedd fel magadnak a kérdést, hogy hol fog tartani a szakmád tíz, tizenöt év múlva, és mi kell ahhoz, hogy neked mindig legyen munkád. Különösen a szédítően gyors technológiai változásokat kell nagyon nyomon követned, hiszen a digitalizáció miatt hatalmas átalakulások voltak már eddig is a munkaerőpiacon, és továbbiak is várhatók. Ne várj ölbe tett kézzel, ha csak akkor reagálsz a változásra, amikor az már bekövetkezett, akkor nagyon el vagy késve. Folyamatosan definiáld magad újra szakmailag, legyél előre felkészülve az átalakulásokra!
Hogyan építs figyelemreméltó karriert?
Bármennyit is változik a világ, egy dolog mindig ugyanaz marad: a legjobb és legsikeresebb munkaerő az, aki szorgalmas, megbízható és képes csapatban dolgozni. Bánj tisztelettel a munkatársaiddal, légy mindig etikus. Végezd a munkádat szenvedéllyel, és ne csak éppen annyit tegyél bele, amennyivel még pont teljesíted a munkaszerződésedben leírtakat. Az igazi hivatás az, amelyben nem csak a pénzért dolgozol.
Mi a legjobb módja annak, hogy kimagasló munkaerő legyél?
Az eddig felsoroltakon kívül fontos, hogy képes légy a megszokott kereteken kívül gondolkodni, hangot adni saját véleményednek, úgy, hogy közben másokat is hagysz szóhoz jutni, légy kreatív, innovatív és járj mindig egy lépéssel előrébb a gondolkodásban. Legyél te az, akire mindig számíthatnak a felettesei és a munkatársai.
Meghatározó a munkahelyi légkör a karriert illetően?
Sokkal jobban, mint gondolnád! Az egyik legtöbb, amit tehetsz magadért munkavállalóként, ha olyan céghez mész dolgozni, amely modern, felvilágosult módon áll hozzá az alkalmazottakhoz, ahol fontos az egyenlőség, a diverzitás, ahol mindenkit meghallgatnak, és kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a munkavállaló jól érezze magát.
Kezdőként mire figyelj leginkább?
Tanulj annyit, amennyit csak tudsz. Keress egy mentort és kérd meg, hogy szélesítse a látókörödet, tanítson meg olyasmit is, ami nem szorosan kapcsolódik a jelenlegi pozíciódhoz, de később hasznos lehet a ranglétrán való feljebb lépéshez. Bármit is dolgozol épp, igyekezz alaposan átlátni, hogy a céged pontosan mivel foglalkozik, hogyan és mit termel, miből származik a profitja, kik a vevők, akiket megcéloz. Ez a tudás alapvetően is meghatározza, hogyan végezd a munkádat, és segít megérteni, neked személyesen milyen szereped van a cég sikerében, emellett pedig növeli a lojalitásodat. Ne szégyelld a fönőkeiddel megosztani a gondolataidat, ötleteidet, hiszen te épp olyan érdekelt vagy a cég sikeres működésében, mint bármely más kollégád.
Milyen speciális kihívásokkal kell szembenéznie egy női munkaerőnek?
Sajnos az a bizonyos üvegplafon még mindig nagyon erősen létezik a legtöbb cégnél, ez abból is látszik, hogy a felsővezetésben elvétve találunk csak nőket. A női vezetőknek pedig rengeteg rossz sztereotípiával kell megküzdeniük. Elvárják tőlük, hogy maszkulinok, kemények legyenek, akik a családjukat háttérbe helyezik a munka javára. Sokat kell változnia a világnak, míg a nőket az élet minden területén egyenlőként kezelik a férfiakkal, de szerencsére már egyre több vállalat helyez hangsúlyt a nemi diverzitásra. A legfontosabb, hogy tudd: semmivel sem érsz kevesebbet szakmailag pusztán a nemed miatt, bármilyen célt is tűzöl ki a karrieredben, annak elérése kizárólag a hozzáértéseden és a szorgalmadon kell múlnia!