Gyakran szunyókálsz? Így hat valójában a testedre
Napközben, ha időnk van rá, nagyon csábító lehetőség a szunyókálás, és sokan szívesen élünk is vele. A jó hír az, hogy ha te is gyakran szunyókálsz, az jó eséllyel számodra is előnyös lehet. Az esetek jelentős részében ugyanis segíthet leküzdeni a nappali fáradságot és energiával tölthet fel, ráadásul egyébként is megnyugtató érzést adhat, ha ilyen módon pihenünk. Viszont az is előfordulhat, hogy nem tesz jót neked.
Ezeket láttad már?
Ha kialvatlan vagy, esetleg csak ki szeretnél kapcsolódni, akkor valószínűleg nem gond, ha gyakran szunyókálsz. Mi több, sokszor kifejezetten jó döntés, ugyanis rengeteg előnye lehet. Vannak azonban olyan esetek is, amikor visszaüthet, ezért mielőtt legközelebb ledőlnél napközben, gondolj rá tudatosan, hogy az adott pillanatban számodra előnyös lehet-e.
Ezért előnyös a szunyókálás
Jól tudjuk, hogy az éjszakai alvás mennyire fontos a szervezetünknek, és milyen előnyös, ezek jelentős része pedig az apróbb pihenésekre is igaz. Ha egy keveset tudsz aludni napközben, azzal csökkenhet a fáradtságérzeted, és hatékonyabb lehetsz a nap hátralévő részében. Akkor is segíthet, ha rosszul aludtál éjjel, és nappali álmossággal küzdesz. Ha pedig több műszakban alszol, nehezen tudsz eleget aludni, és egymástól eltérő napszakokban kell ébernek lenned, akkor különösen előnyös lehet.
Ami az egészségünkre gyakorolt hosszabb távú hatásait illeti, javíthatja a kognitív funkcióinkat, például a memóriánk állapotát, a logikus érvelést és az összetett feladatok elvégzésének a képességét. Egy tanulmány pedig azt is kimutatta, hogy a heti egyszeri vagy kétszeri szunyókálás csökkentheti az olyan szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának a kockázatát, mint például a szívroham vagy a szélütés. Azáltal pedig, hogy kipihentebb lehetsz tőle, annak is megnő a valószínűsége, hogy kevésbé leszel stresszes.
Amikor nem ajánlott
Ami kevésbé jó hír, hogy a szunyókálás sem való mindenkinek. Ha például nem tudsz aludni napközben, vagy nehezen tudsz elaludni a saját ágyadon kívül, akkor nem érdemes mindenáron erőltetned és tovább próbálkoznod vele. Szintén nem ajánlott, ha gyakran nyugtalannak és zavarodottnak érzed magad, miután felébredtél a szunyókálásból. Ezen túlmenően pedig, ha úgy érzed, hogy tartósan negatívan befolyásolhatja az éjszakai alvásodat, és álmatlanságot okozhat, szintén jobb, ha kerülöd.
Mikor érdemes próbálkoznod?
Ha fáradtnak vagy álmosnak érzed magad, és éppen van egy kis szabadidőd, akkor nyugodtan szunyókálhatsz. Egy hosszú műszak után is jó ötlet többet pihenni, de akár azt is kipróbálhatod, milyen hatással van rád, ha minden nap ugyanabban az időpontban szunyókálsz. Ha viszont nem megy néhány nap, esetleg hét után sem, tényleg ne erőltesd. Abban az esetben pedig, ha szokatlanul nagy igényed van a szunyókálásra, és nincs kimondottan új oka annak, hogy fáradtabb vagy, érdemes lehet felkeresned a háziorvosodat, hiszen lehet, hogy egy gyógyszer zavarja a szervezetedet, vagy valamilyen betegség áll a hátterében.
Mi a legjobb módja?
Ha a legtöbbet szeretnéd kihozni a szunyókálásból, bizonyos tippeket érdemes lehet betartanod. Törekedj például arra, hogy a szunyókálások rövidek legyenek, és csak nagyjából 10-20 percet aludj egyszerre. Minél tovább szunyókálsz ugyanis, annál valószínűbb, hogy utána nyűgös leszel. Ami az időzítést illeti, a már említetteken túlmenően a kora délutáni alvás a legelőnyösebb, három óra után ugyanis már jó esély van arra, hogy a szunyókálás megzavarja az éjszakai alvásodat. De mindig vedd figyelembe azt is, mik az egyedi igényeid és szükségleteid.
Ahogy aludni, úgy szunyókálni is egy csendes, sötét, kényelmes helyen a legjobb, ahol ideális számodra a hőmérséklet, és minél kevesebb a zavaró tényező. Végül pedig figyelj arra is, hogy szunyókálás után adj magadnak legalább néhány percet, hogy ténylegesen felébredj, és csak ezután folytasd a teendőidet, főleg, ha olyan dolgokról van szó, amelyek gyors reakciót kívánnak. Ha mindezeket figyelembe veszed, és jól is esik a szunyókálás, akkor csodás hatással lehet a testedre. Ha viszont kényelmetlenül érzed magad miatta, fókuszálj csak a hosszabb, lehetőleg éjszakai alvásra.
Forrás: sleepfoundation.org, mayoclinic.org, thehealthy.com