5 jel, hogy a szüleid nem tisztelik a határaidat
A szülők számára soha nem egyszerű elengedni a kontrollt a felnőtt gyermekük felett. Ha gyerekkorban a viszony szoros volt, akkor főképp kihívást okozhat. Pedig ha nincs meg az egészséges távolság, az az élet sok területén megnehezítheti a mindennapokat a gyermek számára. Íme 5 jel, ami arra utal, hogy a te szüleid nem tartják tiszteletben a határaidat.
Ezeket láttad már?
Azt érti meg nehezen a legtöbb szülő, hogy attól még lehet jó a kapcsolata a gyerekével, hogy nem keveredik bele túlzottan a mindennapi ügyeibe, és nem kéri ki a véleményét minden nagy döntés előtt. De vajon honnan tudhatod, hogy a szüleid nem tisztelik a határaidat? Mondjuk az 5 jelet, ami erre utalhat.
A túl kedves, és a túl szigorú szülőnek is változnia kell
A túlzottan féltő szülők ugyan sok nehéz helyzetet teremthetnek még jóindulattal is, mégis, velük talán egyszerűbb. Nem úgy, mint a mérgező, manipulatív, bántó szülőkkel, akikkel már a kapcsolattartás is megerőltető. Akár túl laza, akár merev határokkal rendelkezel, az egészséges határok hiánya rengeteg feszültséget és neheztelést okozhat, ami akadályozza a szülővel való egészséges kapcsolatot.
Vannak olyan szülők, akik abban a felfogásban élnek, hogy nagyjából azonos jogai és kötelezettségei vannak, mint 100 évvel ezelőtt. Akkor ugyanis joguk volt teljes mértékben dönteni a párválasztásról, a pályaválasztásról, és nem kerültek elő olyan kifejezések, mint a határok, valamint a kötődési stílusok.
2024-ben már teljesen más a helyzet, jogilag mindenkinek megvan a lehetősége arra hogy a fenti dolgokról döntsön, sőt, egy házasság esetében is mindig megkérdezik, szabad akaratból történik-e. A saját életedben persze elsősorban te magad érzed, hogy a szüleid tiszteletben tartják-e a határaidat, vagy éppen túl sok a jelenlétük. Mégis, vannak olyan tipikus esetek, amikor már túl messzire mennek.
Függőségi kapcsolatban vagytok egymással
Azok a szülők, akik képtelenek a határok tiszteletben tartására, előszeretettel hivatkoznak a határátlépés okaként arra, hogy mit adtak a gyereküknek. Ilyenkor hangzanak el azok a mondatok, amelyek arról szólnak, hogy ő adott életet, vagy éppen ő etette és itatta, pénzügyileg finanszírozta. Természetesen ezeket a dolgokat tiszteletben kell tartani, de ez nem azt jelenti, hogy erre hivatkozva mindenről ők dönthetnek, és beleszólhatnak az életedbe.
Elutasító, ha ellent mondasz neki
Minden alkalommal, amikor a dolgok nem úgy történnek, ahogyan ő szeretné, többnapos, akár még hosszabb mosolyszünet is várható. Ez talán ahhoz vezethet, hogy már nem mersz a szíved szerint cselekedni, mert a döntéseidet állandóan az irányítja, hogy megőrizd a jó viszonyt a szüleiddel. Emiatt viszont elnyomottnak érezheted magad, mintha elvesztetted volna az irányítást az életed felett.
Nincs privát szférád
A határokat nem ismerő szülők akkor sem fogják vissza magukat, ha a gyereküknek egy társaságban kell elmondaniuk a véleményüket. A legnagyobb természetességgel osztanak meg túl sok infót az életéről, gondolatairól, néha pedig ezt a legcikibb történetekkel is tetőzik.
Cinikus megjegyzéseket tesz
Ugyanez igaz arra is, hogyan kezeli a te környezetedet, például a partneredet. Ha nem tartja tiszteletben a döntésed, hogy egy férfi vagy nő mellett tetted le a voksodat, és mindig kellemetlen beszólásokkal bombázza a párodat, akkor tényleg itt az ideje a nagy beszélgetésnek, ugyanis ezt a részét az életednek egy rossz megszólalással romba döntheti.
További jelek, hogy nincsenek határok
Van számos más olyan dühítő szituáció is, amely egyértelműen a határok hiányára utal:
- Hívás nélkül megjelenik a lakásodon, munkahelyeden.
- Utolsó pillanatban hív, úgy csinál, mintha csak rá kellene szánnod minden idődet.
- Kéretlenül véleményt nyilvánít akkor is, ha kifejezetten kérted, hogy ne tegye.
- Érzelmileg zsarol, hogy elérje amit szeretne.
- Bűntudatot kelt, ha éppen mással vagy elfoglalva, és nem ő az első.
- Nem ismeri el, hogy talán más a jó neked, mint neki.
Lépned kell
A határok kijelölése anyukáddal vagy apukáddal durva és kényelmetlen lehet. A szülő-gyermek kapcsolat erős lehet, általában még akkor is, ha egyébként mérgező vagy negatív. Mivel a bennünk élő gyermek állandóan fél a szülő elutasításától (hiszen gyermekkorunkban szükségünk volt rá a túléléshez), sokszor félünk határokat állítani, úgy érezzük, ezzel megbántjuk őt.
Ám az a helyzet, hogy felnőttként mi vagyunk felelősek a saját jólétünkért, így a szülőkkel való határok felállítása néha az egyetlen módja annak, hogy a kezünkben maradhasson az irányítás. Ha egészséges határokat állítasz fel a szüleiddel szemben, az sokat változtathat az életeden és a családi kapcsolataidon is.
Hogyan állítsd fel a határaidat?
Az egészséges határok felállításához elég, hogyha ezt a 5 lépést követed, és egy életre megoldhatod vele minden problémádat.
- Ismerd fel, hogy probléma van a határokkal, be kell látnod, hogy nem mehet így tovább.
- Határozd meg, mitől lesz jobb az életed, tudd az értékeidet, szükségleteidet.
- Egyszerre csak egy határt szabj a szüleidnek, amelyen legalább 1 hónapig dolgoztok.
- Lehet, hogy bűntudatod lesz, amiért határokat szabsz, de próbálj ellenállni a negatív érzéseknek. Valószínűleg hálásnak fogod érezni magad, hogy betartottad őket, amint a kezdeti kellemetlenségek elmúlnak.
- Világosan fogalmazd meg, mit vársz el tőlük és magadtól, hogy a továbbiakban megelőzd a félreérthető kommunikációt.