Egyél ebből a gyümölcsből éjfélkor, és hatalmas szerencséd lesz 2025-ben
Egy sor újévi szokás létezik, amire minden egyes évben figyelünk, hogy a következő jól induljon. És ahogy a mi kultúránknak megvannak a maga szokásai, úgy a körülöttünk lévő, és ránk nagyban ható országoknak is van ám néhány szórakoztató babonája és gyökere. A spanyoloktól például a szőlőevést vette át a világ. De mi áll egészen pontosan a hagyomány mögött? Mutatjuk.
Ezeket láttad már?
Végy 12 szőlőszemet, és fogyaszd el, amikor szilveszter éjszakáján éjfélt üt az óra, ezzel pedig be is biztosíthatod, hogy a következő éved fantasztikus, boldog, egészséges és sikeres legyen. A spanyol szokásnak egy sor változata kering egymással párhuzamosan, mint például hogy tedd mindezt piros fehérneműben egy asztal alatt, hogy egészen biztosan rád találjon a szerelem. De figyelned kell arra is, hogy az összes szőlőszemet elfogyaszd egy percen belül, különben a kívánságod nem teljesül. Ezt állítólag olyannyira szigorúan értelmezi a szokás, hogy Noel Wolf szakember szerint 00:01 perckor már rágni sem szabad a gyümölcsöt.
De miért pont 12 szem?
Dr. Daniel Compora, a Toledói Egyetem professzora elmagyarázta a Vogue számára, hogy a 12 szőlőszem a következő évet alkotó 12 hónapot jelöli, és minden egyes szem egy-egy kívánságot indít el az életünkben. Ha nem végzel az összessel, akkor az el nem fogyasztott szemekhez tartozó kívánságok nem teljesülnek a babona szerint, aminek Michael A. Di Giovine, Ph.D. antropológia professzor szerint nagyjából 100 éves hagyománya van: a 19. század végén ugyanis a tehetősebb spanyol réteg szőlőt ebédelt az év első napján.
Ahogy haladt előre az idő, a szokás természetesen sokat formálódott: a már említett piros színű fehérneműben elfogyasztott verzió mellett létezik olyan, amikor pénzt tart magánál az illető, ezzel bebiztosítva az anyagi sikert és a bőséget.
„Nem szabad elfelejtenünk, hogy minden hagyomány, minden rituálé kitalált. Az teszi tartóssá, hogy relevanciája van a jelenben, és összekapcsolhatja a jelenlévőket (gyakran elképzelt) múltjukkal. Az emberek ezt ünneplik, mert a szüleik is így tettek, és átadják mindezt a jövőnek, a gyerekeik is.” – magyarázza Giovine.
Joggal merül fel persze a kérdés, hogy a villámgyors habzsolás egy olyan állapotban, amikor az ünnepi falatozás után eleve nem vagyunk éhesek, vajon mennyire veszélyes. Nos, a spanyoloknak erre is megvan a maguk válasza: az országban villámgyorsan elkapkodják a mag nélküli gyümölcsöket, és bizonyos helyeken szándékosan később harangoznak, hogy az emberek ne érezzék azt, hogy elkéstek a szőlőevéssel, nehogy megfulladjanak a nagy csemegézésben.