Miért jó neked, ha szolidáris vagy?

2021. augusztus 20.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Szolidárisnak lenni, másokat támogatni az erőnkhöz mérten: emberi érték. Az Európai Unión belül a szolidaritás fogalma kiemelt szerepet kap, az egész Unió ezen az elven alapul, és mint olyan, nem kevésbé járul hozzá az egyén boldogságához, ami szintén minden európai állampolgár alapvető joga.

Az EU egyik alapvető működési elve a szolidaritás, az összetartás, a támogatás: a tagállamok szolidárisak egymás felé, az állampolgárok szintén. Ezt az eszmét minden szakpolitikában, minden kezdeményezésében tükrözi, hangsúlyozza az Unió.

Az Európai Szolidaritási Testület 2016 óta működik, célja azóta is az, hogy a fiataloknak lehetőséget teremtsen arra, hogy saját hazájukban vagy más országokban a közösség érdekeit szolgáló önkéntes vagy szakmai projektmunkákban vegyenek részt. Ezzel lehetőséget adva a résztvevő fiataloknak arra, hogy értékes kompetenciákat sajátítsanak el személyes, szociális és szakmai fejlődésük érdekében, tanulhassanak, tréningeken vehessenek részt, miközben segítenek más embereknek.

Érdemes tudni az Európai Unió Szolidaritási Alapjáról is, mely lehetővé teszi, hogy jelentős természeti katasztrófák esetén az Unió pénzügyi támogatást nyújtson valamely tagállamnak, csatlakozási tárgyalást folytató országnak vagy valamely régiónak. Ezt az Alapot az Európai Parlament javaslatára több pénzzel „töltötték fel” a tagállamok múlt évben, hogy a koronavírus-pandémia által leginkább sújtott uniós országok lehívhassanak járványügyi támogatásokat is.

Nem utolsó sorban az európaiak szolidaritása talán a járványhelyzet alatt mutatkozott meg a leginkább, kivétel nélkül minden egyes tagállam kivette a részét egymás támogatásából és ott segített a rosszabb helyzetben lévő országok polgárainak, ahol csak tudott: Ausztria, Luxemburg és Németország például több súlyos beteget is ellátott a komolyabban sújtotta területekről, Belgium egészségügyi csapatot küldött Szlovákiába, Románia pedig Olaszországba küldte az orvosait, csak hogy párat említsünk az igencsak impozáns listáról. Amikor pedig felszereléshiány volt, akkor szintén minden állam „bedobta a közösbe”, amije volt, Magyarország például több mint 1,7 millió maszkot, 200 ezer kesztyűt és más egészségügyi felszerelést adományozott többek között Horvátországnak, Romániának, Szlovákiának, Olaszországnak, Szerbiának és Montenegrónak.

Még több inspiráló, személyes történetről is olvashatsz itt.

De miért is tekinthető a szolidaritás az Európai Unió egyik kiemelten fontos alapértékének? Fazekas Fanni life és karrier coach segít nekünk megtalálni erre a kérdésre a választ, és ez elsősorban ott kezdődik, hogy megértjük miért is emberi lételem a szolidaritás érzése és mikre lehet gyógyír.

Hogyan gyógyítja a magányosságot szolidaritás?

Életünkben törvényszerűen előfordul, hogy egy adott ponton mindenki magányosnak, elveszettnek és ettől akár depresszívnek is érzi magát. Kutatások kimutatták, hogy sajnos manapság a krónikus elmagányosodás népbetegség, amely egyre többeket érint világszerte. Közösségi szükségleteink meghatározzák mentális jól létünket és kihatnak ránk. Ezen szükségletünk több millió évvel ezelőtt alakult ki, mivel ekkor az elkülönülés, a csoportból való kitaszítás nagyban befolyásolta túlélési esélyeinket, a kizárás egyet jelentet sok esetben a halállal. A természetes kiválasztás őseinket emiatt az egymással való együttműködésre késztette. Ennek következtében agyunk alkalmazkodott és felismerte, hogy mások hogyan éreznek és mit gondolhatnak.

Közösségben lenni, együtt érezni, biológiánk alapját képezi. A napjainkban tapasztalható magányossági hullám a késő reneszánsz korban kezdődött, ahol a nyugati kultúra az egyént kezdte középpontba helyezni és az egyházi tanok is az egyén felelősségvállalását hangsúlyozták ki. A magányosságnak az ipari forradalom már csak olaj volt a tűzre, mivel az emberek városokba költöztek, ezáltal elhagyva falvakat és családjukat és kevesebb idő jutott emberi kapcsolataik ápolására. Ez a folyamat a felgyorsult világunkban még inkább megfigyelhető. Kutatók kimutatták, hogy a magányosságból eredő stressz az egyik legegészségtelenebb dolog, amit emberként megtapasztalhatunk. Gyorsabban öregszünk és kevésbé tudjuk legyőzni a betegségeket. A tartós magányosság kétszer olyan halálos, mint az elhízás és olyan káros, mint napi egy doboz cigaretta.

Ezzel szemben a szolidaritás segít abban, hogy kapcsolódjunk másokhoz. Felfedezhetjük, hogy nem vagyunk egyedül a problémáinkkal és pozitív emberi kapcsolataink erősödnek, mentális és testi ellenálló képességünk is javul.

A szolidaritás magában hordozza a testvériséget is. Azt az összhangot, amely a természetben is megtalálható. Két növény szoros egymás mellé ültetése során gyökereik összefonódnak és együttes erővel jobban növekszenek, mint egyenként. Egymás kölcsönös segítésével többre vagyunk képesek. A Buddhizmusban ezt hívják középső útnak. Ebben az esetben nem megalkuvásról, hanem egy nyertes-nyertes megoldásról beszélünk. Találtam egy idézetet Antoine de Saint-Exupérytől, A kis herceg írójától, amely talán az egyik legszebb megfogalmazása a szolidaritásnak: „ Szeretni nem annyit jelent, mint egymás szemébe nézni, hanem azt jelenti, együtt nézni, ugyanabba az irányba.”

Fazekas Fanni life és karrier coach, www.riseon.hu

A megjelenített tartalom az EP Kommunikációs Főigazgatósága által támogatott együttműködés keretében készült, annak tartalmáért az Európai Parlament felelősséget nem vállal.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Rúzsa Magdi: „Vajdaság a bölcsőm, Magyarország viszont az a föld, amely megengedte, hogy megvessem a lábam és megvalósítsam az álmaimat”

Rúzsa Magdi: „Vajdaság a bölcsőm, Magyarország viszont az a föld, amely megengedte, hogy megvessem a lábam és megvalósítsam az álmaimat”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)