Sokan nem tudják, de igazi csodaszer a háztartásban ez az apróság
A szódabikarbóna minden konyha alapvető kelléke, mégis kevesen használják ki a rengeteg előnyét. Legismertebb tulajdonsága, hogy enyhíti a gyomorpanaszokat, és sütésnél, illetve takarításnál is hű társunk lehet, de még megannyi jótékony hatása van, amiről még csak nem is tudunk. Kiderítettük, hogy még mennyi mindenre jó ez a kis csodaszer!
Ezeket láttad már?
Sütéshez használva a szódabikarbóna kémiai kelesztőként működik, és sav hatására (például ecet) szén-dioxidot termel - ennek köszönhetően lesz süteményünk istenien lágy és puha. Emellett a gyomorégés és az emésztési zavarok kedvelt savlekötője, ugyanis képes semlegesíteni a gyomorsavat. Ezekkel még semmi újat nem mondtunk, igaz? A szódabikarbóna gyakorlatilag minden háztartásban előfordul, de valójában mennyit tudunk erről az egyszerűnek tűnő alapanyagról? Lássuk is!
Végy belőle egy keveset edzés előtt
Egyes kutatási eredmények azt mutatják, hogy a szódabikarbóna fogyasztása fokozhatja az edzés hatékonyságát. A Nemzetközi Sporttáplálkozási Társaság 2021-es áttekintése szerint a szódabikarbóna edzés előtti bevétele növelheti a sportteljesítményt a különféle gyakorlatok és sportok során.
Segítségével ragyogóan tisztává varázsolhatod a lakást
A szódabikarbóna és víz keveréke hatékony, így nem karcoló hatású tisztítószerként is használható. Példaképpen: régi ételmaradékok eltávolítása a hűtőből, a lefolyó csöveinek felfrissítése, a kádak, a mosdókagylók és a zuhanyzófüggönyök tisztítása, de még arra is alkalmas, hogy eltávolítsa a kopásnyomokat a padlóról. Ne feledkezzünk meg az egyik legkedveltebb tulajdonságáról sem: képes semlegesíteni a legzavaróbb szagokat is. Ilyenkor szórjunk szódabikarbónát a kényes felületre (például a szőnyegre), hagyjuk picit hatni, majd porszívózzuk fel. Ruhamosás esetén is bátran használhatjuk: adjunk ½ csésze szódabikarbónát az öblítőtartályba, hogy ruháinkat felfrissíthessük – bármiféle káros vegyianyag nélkül.
A rovarcsípések ellen is jól működik
Rovarírtás és rovarcsípés ellen is nagyon jól működik – utóbbi esetén használjuk a viszketés csillapítására. Keverjük össze egy kis vízzel, majd a keletkezett masszával naponta többször kenjük be az égő területet. A szódabikarbóna a jövőben értékes fegyver lehet az autoimmun betegségek ellen is. A kutatások azt mutatják, hogy elfogyasztása esetén savlekötő hatása segít leküzdeni a gyulladást, ami egy nap majd segíthet a betegségek kezelésében.
Védi a fogaidat és a körmödet
Várandósság alatt gyakoriak a reggeli rosszullétek, illetve a hányás; ilyenkor is remek orvosság lehet a szódabikarbóna. A hányással együtt járó gyomorsav megviselheti a fogzománcot, ezért érdemes időnként kiöblíteni a szánkat egy 1 teáskanál vízzel elkevert szódabikarbónával. Ezt a trükköt vírus vagy ételmérgezés esetén is bátran alkalmazhatjuk. A szájfertőtlenítés mellett fogfehérítés gyanánt is szokták alkalmazni, továbbá, ha enyhe körömfertőzésed van, érdemes a kényes területet szódabikarbónás vízben áztatni egy kicsit, mivel az gombaellenes tulajdonságokkal is rendelkezik.
Gyógyír a kaparó torokra
A szódabikarbónát a rákkezelés során fellépő kellemetlenségek enyhítésére is ajánlják. A száj só-víz-szódabikarbóna kombinációjával való öblögetés enyhítheti a sugár- vagy kemoterápia okozta torokkaparást. Ez a keverék segíthet megelőzni a szájsebek fertőzését is, illetve egy általános torokfájás esetén is nagy segítség lehet, csak ügyeljünk arra, hogy csak gargalizáljunk, de ne nyeljük le az oldatot. Az American Cancer Society azt mondja, hogy rákbetegség esetén a szájöblítők használata előtt fontos konzultálni a kezelőorvossal, mivel ezek néha károsak lehetnek, vagy súlyosbíthatják a szájsebeket.
A kevesebb néha több
A jótékony hatásoktól függetlenül azért van néhány tényező, amelyet fontos figyelembe vennünk. Ha a szódabikarbónát tartósan alkalmazzuk a fogakra, az egy idő után erodálhatja a fogzománcot. A magas nátriumtartalom hányást és hasmenést, valamint komolyabb problémákat, például görcsrohamokat és veseelégtelenséget is okozhat. Ha savlekötőként használjuk, szintén nagyon csínján bánjunk vele, hiszen mint mindenből, ebből a jóból is megárthat a sok.
Forrás: everydayhealth.com