Mit tehetsz a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen? Sokkal többet, mint gondolnád!
Hazánkban a szívbetegség vezető haláloknak számít mind a férfiak, mind a nők körében. Pedig egy kis odafigyeléssel rengeteget tehetünk azért, hogy csökkentsük a szív-és érrendszeri megbetegedések esélyeit. Ezt pedig már fiatal korban érdemes elkezdeni.
Ezeket láttad már?
A szívbetegségekre való hajlam öröklődhet, ám gyakran nem is génjeinkben, hanem életmódunkban hordozzuk végzetünket, mert a szüleinktől látott rossz szokásokat követjük. Ez viszont azt is jelenti, hogy szakíthatsz is a hagyománnyal, és jelentősen csökkentheted a szívbetegségek kialakulását még örökletes hajlam esetében is azzal, hogy egészségesen élsz. Ha például leteszed a cigit, mindössze egyetlen év alatt felére csökkented a szívbetegségek rizikóját egy dohányoséhoz képest!
Viszlát, rossz szokások!
Az alkohol bizonyos kutatások szerint növeli a jó, azaz a HDL koleszterin szintjét, de a bizonyítékok nem egyértelműek, azért senkinek sem ajánlott pusztán az esetleges szívvédő hatás miatt innia. Különösen, mivel fiatalabb korban a rák gyakoribb a szívbetegségeknél, annak pedig szinte minden fajtájára hajlamosító tényező az alkoholfogyasztás. Azt talán tudtad már, hogy a transzzsírról teljesen le kell mondanod az egészségesség jegyében, az állati zsiradék fogyasztását pedig érdemes a minimumon tartani.
Emellett azonban a hozzáadott cukor fogyasztása is rossz hatással van a koleszterinszintedre, és így a szívedre is. Egy nagyszabású kutatás azt találta, hogy a legtöbb finomított cukrot fogyasztóknak alacsony volt a védő, jó LDL koleszterinszintje, és magas a trigliceridszintje (ez az érték azért nagyon fontos, mert magas szintje a plakkok kialakulását és a vérerek elzáródását okozhatja), míg a legkevesebb hozzáadott cukrot fogyasztóknál fordított volt ez az arány.
Tehát itt az ideje lemondanod a hozzáadott cukorról, vagy legalábbis napi hat teáskanálban maximalizálni a mennyiségét. Csak, hogy tudd, ez mennyire kevés: egy dobozos kóla több, mint kilenc teáskanál cukrot tartalmaz!
Egyre több kutatás talál kapcsolatot az állandó alacsony szintű gyulladás és a szívbetegségek kialakulása között - ezért érdemes rendszeresen ellenőriztetni a vérképedet, különös tekintettel a CRP szintre, amely megmutatja, hogy van-e éppen gyulladás a szervezetben (ez az érték banális, jelentéktelen gyulladásoknál is megemelkedik, ezért szigorúan csak orvos mondhat róla véleményt!).
A folyamatos gyulladással járó kórképeket, mint amilyenek az egyes autoimmun betegségek, nagyon fontos megfelelően kezeltetni! A vérképed mellett a vérnyomásodat és az összkoleszterin, triglicerid és LDL koleszterinszintedet is ellenőriztesd rendszeresen. Vérnyomásmérőt otthonra is jó ötlet beszerezni. Ha több ízben is magasabb értékeket mérsz nyugalmi állapotban, mint 129/80, beszélj a háziorvosoddal.
Üdv, jó szokások!
Nagy a popsid? Akkor szerencsés vagy! A normális súlyú, ám körte alakú nőknek ugyanis sokkal kevesebb az esélye a szívbetegségek kialakulására, mint alma formájú társaiknak. Utóbbiak ugyanis a has körül tárolják a legtöbb zsírszövetet, ami együtt járhat a szívbetegségek kialakulásának megnövekedett kockázatával. Ne ess pánikba, ha van egy kis pocid! Ha normális a súlyod, és rendszeresen edzel, akkor nincs okod aggodalomra. Mindenestre rendszeresen ellenőrizd a derék-csipő arányodat, azaz a derekad centiben mért körméretét oszd el a csipőd centiben mért körmértével, és törekedj arra, hogy ez az arányszám ne legyen magasabb 0,85-nél.
Mindegy, milyen az alakod, minimum heti 150 perc közepes intenzitású vagy 75 perc magas intenzitású mozgásra van szükséged, illetve két, teljes testet megmozgató izomfejlesztő edzésre. Már napi tíz perc séta is bizonyítottan jó hatással van a szívedre! Idővel pedig megpróbálhatod növelni az időtartamot és intenzitást. Az a fontos, hogy rendszeresen és alkalmanként legalább tíz percig mozogj úgy, hogy érezhetően gyorsabb legyen a pulzusod és kicsit ki is melegedj.
Azt már tudod, mit ne egyél. Amit viszont szabad, sőt kell, azok a minél változatosabb fajta, és minél színesebb zöldségek és gyümölcsök. Az új irányelv szerint naponta 800 grammot, azaz tíz adagnyit (ebből legalább hét legyen zöldség) kell belőlük fogyasztani, lehetőleg minden étkezéshez. A Mayo Clinic ajánlása szerint csökkenti a koleszterinszintet, ezáltal pedig a szívbetegségek kialakulását a magas élelmi rosttartalmú ételek fogyasztása is. Ilyenek a zabkása, az alma, a körte vagy a bab.
Sőt, úgy találták, hogy azok, akik rendszeresen fogyasztottak tejsavó-fehérjét táplálékkiegészítésként, alacsonyabb volt mind az összkoleszterin- és rossz koleszterin-szintjük, mind a vérnyomásuk, így ezt is érdemes lehet az étrendedbe iktatni. Figyelj a lelked egészségére is! Az enyhe depresszió gyakran kezeletlenül marad. Pedig ez a mentális betegség hajlamosít a szívbetegségek kialakulására, ezért is lenne nagyon fontos időben és hatékonyan kezelni pszichoterápiás módszerekkel.
Fiatal nők is veszélyben
A SCAD egy olyan állapot, amikor egy koszorúérfal elszakad, és ez okoz hirtelen szívrohamot. Nőknél sokkal nagyobb arányban fordul elő, ráadásul leggyakrabban harminc- és negyvenévesen jelentkezik, és gyakran olyanoknál, akik egészséges életmódot folytatnak. Ezért nagyon fontos, hogy komolyan vedd az olyan tüneteket, mint a hirtelen mellkasi fájdalom, légszomj, a karba, a hátba, a nyakba vagy az állkapocsba sugárzó erőteljes fájdalom, hányinger, szédülés és izzadás. Ezeknek nem feltétlenül együtt vagy egy időben kell jelentkezniük!