4 kérdés, amit minden kapcsolatban fel kell tenned
Ha nem tanulsz korábbi hibáidból, ha cseppnyi tudatosság nélkül mész bele a kudarcos kapcsolat után egy újabba, akkor nem sok jóra számíthatsz. A szerelem iskolája olyan, mint a valódi suli: addig nem vagy jogosult felsőbb osztályba lépni, amíg az előzőben megbuktál és meg nem tanultad a leckét.
Ezeket láttad már?
Az első lecke pedig ez: mindig tudd, mit vársz el mindenképpen egy kapcsolattól, és mi az, amit semmi esetre sem tűrsz el. Mondani könnyű, csinálni nehéz. Ez sok mindenre igaz, de a szerelmi kapcsolatokban való viselkedésre különösen. Hiszen mit ér ott a ráció, ahol nagyrészt az érzelmek irányítanak? Egy gyakorlott randizónak azonban mindettől függetlenül tudnia kell, mi a négy legfontosabb kérdés, aminek fel kell merülnie egy kapcsolatban. Lássuk!
1. „Mi a véleményed az alkoholról, a cigiről, a drogokról?”
Mikor tedd föl? Minél előbb, lehetőleg már az első randevún.
A szokás nagy úr, és az ember nem szívesen alakítja át a sajátjait, különösen nem valaki más kedvéért. Lehet, hogy neked az a normális, ha csak ünnepekkor iszol meg egy deci pezsgőt, ő viszont szívesen önt fel a garatra rendszeresen. Vagy épp fordítva van az eset, neked a heti néhány üveg bor vagy sör teljesen rendben van, sőt, a vasárnapi vacsorához elengedhetetlennek érzed, hogy legyen mivel leöblíteni a falatot, míg ő - jelen esetben a potenciális partnered - esetleg teljes mértékben elítéli az alkoholfogyasztást. Ugyanez a helyzet a cigivel. Vannak emberek, akik nem tudnak egy dohányossal együtt élni, és vannak olyanok, akik nem tudnak cigi nélkül élni. Ez a két ember együtt pedig nem fogja jól érezni magát, ezért jobb, ha, elkerülve a folytonos veszekedéseket, bele sem kezdenek egy komoly viszonyba.
2. „Miért ment tönkre az előző kapcsolatod?”
Mikor tedd föl? A harmadik-negyedik randin, amikor a beszélgetések természetesen terelődnek ebbe az irányba.
A kérdésre adott válaszból sok mindent megismerhetsz arról, mi a fontos a másiknak egy szerelmi viszonyban. Nem mindegy, hogy azért mentek-e szét, mert a másik túl önállótlan volt, vagy azért, mert folyton haverjaival akart lógni.
3. „Mi lenne, ha közös gyerekeink lennének?”
Mikor tedd föl? Csak akkor, ha egyértelműen komolyra fordul a kapcsolat. Összeköltözés, első évforduló környékén.
Sokan elkerülik az erről való beszélgetést, mert félnek, hogy megijesztik vele a másikat, pedig - ha elvben el tudod képzelni valakivel a jövődet együtt - nem árt, ha tisztában vagy azzal, szeretne-e a másik egyáltalán gyereket, vagy hogy milyen szigorú nevelési elveket alkalmazna szülőként.
4. „Boldog vagy?”
Mikor tedd föl? Rendszeres időközönként.
A legkegyetlenebb dolog egy haldokló kapcsolatban, amikor kiderül, hogy az egyik fél mit sem tudott a másik boldogtalanságáról, mert az sosem beszélt róla. Sajnos ha mindenáron az a célunk, hogy megtartsunk egy kapcsolatot, hajlamosak vagyunk bizonyos problémákat teljesen a szőnyeg alá söpörni, elhallgatni, ha valamivel fájdalmat okozott a másik, ám ezek a problémák ilyenkor csak gyűlnek, gyűlnek, és végül akkorát robbannak, hogy már nem lehet megjavítani a kapcsolatot. Ha viszont időről-időre fölteszitek egymásnak a kérdést, hogyan lehetnétek boldogabbak a kapcsolaton belül, lehetőséget kaptok az őszinte beszélgetésre, a problémák feltárására, a kommunikáció javítására, de arra is, hogy köszönetet mondjatok a másiknak, amiért ilyen boldoggá tesz titeket. Ez pedig mind kincset ér.