Előnye is van, ha már nem vagy olyan szerelmes, mint az elején

2022. november 5.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Mióta léteznek lányregények és romantikus filmek, azóta tudjuk, hogy a mindent elsöprő szerelem egy olyan dolog, amire érdemes egy életen át várni. Sokan már tinédzserkorukban megtapasztalják, míg mások a húszas éveikben, de olyan is előfordul, hogy érettebb korunkban leszünk szerelmesek.

A hormonok játéka, ha szerelmes vagy, ahogy az is, szépen lassan lecseng benned
A hormonok játéka, ha szerelmes vagy, ahogy az is, szépen lassan lecseng benned
Fotó: Profimedia

Persze tudjuk, hogy semmi sem tart örökké, így ez a hatalmas lángolás sem. De talán jobb is, ha nem égünk el a szerelemben minden egyes nap, nem? Tetszik, nem tetszik, amikor szerelmes vagy, hiába érzed úgy, hogy ez egy megfoghatatlan, földöntúli dolog, a tudomány szempontjából nagyon is megmagyarázható. Olyan hormon-koktélt kapunk ugyanis ilyenkor, amik folyamatosan ébren tartják bennünk a szerelmet.

Lelkitárs vagy kötődéshormon?

Az oxitocin hormon a kötődésért felel. Leginkább akkor érvényesül, amikor az édesanya szoptatja a gyermekét, hiszen ez segíti elő az anya és a pici közötti mély kötelék kialakulását. A másik terület, ahol szintén tombolnak az oxitocinhormonok, az a szex, aminek az az evolúciós célja, hogy beleszeressünk partnerükbe, akivel idővel családot szeretnénk alapítani, vagyis reprodukálni önmagunkat. Tökéletes példa erre az az eset, amikor a nő szerelmes lesz egy aktus után, a férfi pedig nem. Ennek az az oka, hogy amíg a nőben túlteng az oxitocin és kötődni szeretne, addig a férfi csak boldogan elmosolyodik, és elégedetten álomra hajtja a fejét.

Mindent az eufóriáért?

A dopamin a boldogság kulcsa. Olyan, mintha megjutalmazna minket, így elégedettségérzetet hoz létre. Ha szerelmünk alanya ránk mosolyog, ajándékot ad vagy megfogja a kezünket, az olyan érzelmi reakciót vált ki belőlünk, hogy az agyunknak ezt üzeni: „hé, most egy csodálatos dolog történt veled, ugye boldog vagy?” És igen: boldogok vagyunk. Érdekesség, hogy a dopamintermelődést más, teljesen hétköznapi tevékenységekkel is ki lehet váltani (például kisebb célok megvalósítása, sikerélmények), de persze egy érzés sem ad akkora dopaminlöketet, mint a szerelem. Ezért fontos vigyázni vele, mert az eufória hajszolása függőséghez is vezethet.

Természetes kábítószer

Sokan összekeverik az endorfint a dopaminnal, és valóban, van hasonlóság. Ám míg előbbi egy kellemes boldogságot ad, addig utóbbit a test morfiumának is hívják. Nem csak boldog leszel tőle, hanem csökkenti a fájdalomérzetet, a félelemérzetet, növeli a teherbíróképességet és fokozza az erőnlétet is. Hatása több, mint 12 órán keresztül is tarthat. Orgazmus hatására fokozódik, és bár a kiváltotta gyönyör egy kábítószerhez élvezetéhez hasonlít, termelődése optimális mértékben történik; már ha az ember természetes állapotában van, azaz: nem szerelmes.

Férfi szemmel:„Ekkor derült ki számomra, hogy ő az igazi”

Tóth Andi

Jó érzés szerethetőnek lenni!

A szerotonin pedig kivételesen nem a boldogságunkért, hanem a hangulatunkért felel. Alacsony szerotoninszint esetén magasabb a depresszió és egyéb mentális betegség kialakulása. Ennek a kis vegyületnek köszönhetjük, hogy megfelelő a közérzetünk, örömteli a hangulatunk és nem búskomorságban, szomorúan járunk-kelünk a világban. A szerotonin akkor szabadul fel, ha szerethetőnek, nélkülözhetetlennek és büszkének érezzük magunkat. Tudja ezt éreztetni velünk álmaink párja? Hát persze!

Nem lángolhatunk örökké

Ez a remekül működő hormonegyüttes a háttér, kiszemeltünk pedig a közvetítő. Amikor szerelmesek vagyunk, álmaink férfiját idealizáljuk, és az összes létező jóval felruházzuk, hiszen ez a hormontúltengés csak általa indulhat be. Ami elképesztően jó érzés, csak éppen – ahogy a túlforrósodott gép egy idő után kék halált kap – elégünk benne. Nem bírunk semmi másra gondolni, csak rá, nehezen fókuszálunk a tanulmányainkra, a munkánkra és a környezetünkre. Minden gondolatunk körülötte forog, és mintha a külvilág megszűnne létezni. Mámoros időszak ez, nem véletlenül nevezik „mézesheteknek” vagy „mézeshónapoknak”.

Ám ahogy az édesség is megbetegíthet, ha túl hosszú ideig és mértéktelenül faljuk, úgy a tomboló érzelmekből is megárt a sok. A szervezet pontosan tudja, mit csinál, így a szerelem is pont úgy jó, ahogy van: eleinte lángolva, mindent elsöprően, hogy aztán az érzelmi hullámvasút után megpihenve, a békésen pattogó tűz mellett stabilitásra és békére leljünk általa.

Kőkemény kérdések, őszinte válaszok:

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
0 seconds of 56 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:56
00:56
 

Ez is érdekelhet

A Disney-hercegnők láthatatlan mentális problémái

glamour plusz ikon A Disney-hercegnők láthatatlan mentális problémái

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A hüvelyed tényleg jelez, ha túl sok cukrot eszel? (x)

A hüvelyed tényleg jelez, ha túl sok cukrot eszel? (x)

Ezek a hatóanyagok segítenek, hogy a legszebb állapotában ragyogjon hajkoronád (x)

Ezek a hatóanyagok segítenek, hogy a legszebb állapotában ragyogjon hajkoronád (x)

Segít a fogamzásgátló a menstruációs tüneteken, vagy nem? (x)

Segít a fogamzásgátló a menstruációs tüneteken, vagy nem? (x)

Húsvéti nagybevásárlás költséghatékonyan? - Íme: 5 tuti tipp (x)

Húsvéti nagybevásárlás költséghatékonyan? - Íme: 5 tuti tipp (x)