Előnye is van, ha már nem vagy olyan szerelmes, mint az elején

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Mióta léteznek lányregények és romantikus filmek, azóta tudjuk, hogy a mindent elsöprő szerelem egy olyan dolog, amire érdemes egy életen át várni. Sokan már tinédzserkorukban megtapasztalják, míg mások a húszas éveikben, de olyan is előfordul, hogy érettebb korunkban leszünk szerelmesek.

A hormonok játéka, ha szerelmes vagy, ahogy az is, szépen lassan lecseng benned
A hormonok játéka, ha szerelmes vagy, ahogy az is, szépen lassan lecseng benned
Fotó: Profimedia

Persze tudjuk, hogy semmi sem tart örökké, így ez a hatalmas lángolás sem. De talán jobb is, ha nem égünk el a szerelemben minden egyes nap, nem? Tetszik, nem tetszik, amikor szerelmes vagy, hiába érzed úgy, hogy ez egy megfoghatatlan, földöntúli dolog, a tudomány szempontjából nagyon is megmagyarázható. Olyan hormon-koktélt kapunk ugyanis ilyenkor, amik folyamatosan ébren tartják bennünk a szerelmet.

Lelkitárs vagy kötődéshormon?

Az oxitocin hormon a kötődésért felel. Leginkább akkor érvényesül, amikor az édesanya szoptatja a gyermekét, hiszen ez segíti elő az anya és a pici közötti mély kötelék kialakulását. A másik terület, ahol szintén tombolnak az oxitocinhormonok, az a szex, aminek az az evolúciós célja, hogy beleszeressünk partnerükbe, akivel idővel családot szeretnénk alapítani, vagyis reprodukálni önmagunkat. Tökéletes példa erre az az eset, amikor a nő szerelmes lesz egy aktus után, a férfi pedig nem. Ennek az az oka, hogy amíg a nőben túlteng az oxitocin és kötődni szeretne, addig a férfi csak boldogan elmosolyodik, és elégedetten álomra hajtja a fejét.

Mindent az eufóriáért?

A dopamin a boldogság kulcsa. Olyan, mintha megjutalmazna minket, így elégedettségérzetet hoz létre. Ha szerelmünk alanya ránk mosolyog, ajándékot ad vagy megfogja a kezünket, az olyan érzelmi reakciót vált ki belőlünk, hogy az agyunknak ezt üzeni: „hé, most egy csodálatos dolog történt veled, ugye boldog vagy?” És igen: boldogok vagyunk. Érdekesség, hogy a dopamintermelődést más, teljesen hétköznapi tevékenységekkel is ki lehet váltani (például kisebb célok megvalósítása, sikerélmények), de persze egy érzés sem ad akkora dopaminlöketet, mint a szerelem. Ezért fontos vigyázni vele, mert az eufória hajszolása függőséghez is vezethet.

Természetes kábítószer

Sokan összekeverik az endorfint a dopaminnal, és valóban, van hasonlóság. Ám míg előbbi egy kellemes boldogságot ad, addig utóbbit a test morfiumának is hívják. Nem csak boldog leszel tőle, hanem csökkenti a fájdalomérzetet, a félelemérzetet, növeli a teherbíróképességet és fokozza az erőnlétet is. Hatása több, mint 12 órán keresztül is tarthat. Orgazmus hatására fokozódik, és bár a kiváltotta gyönyör egy kábítószerhez élvezetéhez hasonlít, termelődése optimális mértékben történik; már ha az ember természetes állapotában van, azaz: nem szerelmes.

Férfi szemmel:„Ekkor derült ki számomra, hogy ő az igazi”

Férfi szemmel:„Ekkor derült ki számomra, hogy ő az igazi”

Jó érzés szerethetőnek lenni!

A szerotonin pedig kivételesen nem a boldogságunkért, hanem a hangulatunkért felel. Alacsony szerotoninszint esetén magasabb a depresszió és egyéb mentális betegség kialakulása. Ennek a kis vegyületnek köszönhetjük, hogy megfelelő a közérzetünk, örömteli a hangulatunk és nem búskomorságban, szomorúan járunk-kelünk a világban. A szerotonin akkor szabadul fel, ha szerethetőnek, nélkülözhetetlennek és büszkének érezzük magunkat. Tudja ezt éreztetni velünk álmaink párja? Hát persze!

Nem lángolhatunk örökké

Ez a remekül működő hormonegyüttes a háttér, kiszemeltünk pedig a közvetítő. Amikor szerelmesek vagyunk, álmaink férfiját idealizáljuk, és az összes létező jóval felruházzuk, hiszen ez a hormontúltengés csak általa indulhat be. Ami elképesztően jó érzés, csak éppen – ahogy a túlforrósodott gép egy idő után kék halált kap – elégünk benne. Nem bírunk semmi másra gondolni, csak rá, nehezen fókuszálunk a tanulmányainkra, a munkánkra és a környezetünkre. Minden gondolatunk körülötte forog, és mintha a külvilág megszűnne létezni. Mámoros időszak ez, nem véletlenül nevezik „mézesheteknek” vagy „mézeshónapoknak”.

Ám ahogy az édesség is megbetegíthet, ha túl hosszú ideig és mértéktelenül faljuk, úgy a tomboló érzelmekből is megárt a sok. A szervezet pontosan tudja, mit csinál, így a szerelem is pont úgy jó, ahogy van: eleinte lángolva, mindent elsöprően, hogy aztán az érzelmi hullámvasút után megpihenve, a békésen pattogó tűz mellett stabilitásra és békére leljünk általa.

Kőkemény kérdések, őszinte válaszok:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Egy éven keresztül minden nap nyers gyömbért ettem, így alakította át az immunrendszeremet

Egy éven keresztül minden nap nyers gyömbért ettem, így alakította át az immunrendszeremet

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)