A szeptemberihez hasonló árvizek jöhetnek: rémisztő problémára hívják fel a figyelmet az éghajlatkutatók

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A nyári hónapokban, amikor sokunk számára a kánikula és a szárazság okozott komoly kihívásokat, a legtöbben el sem tudtuk képzelni, hogy néhány hét elteltével idehaza már árvíz elleni védekezésre lesz szükség. A másfélfok.hu-n Szabó Péter éghajlatkutató és Pongrácz Rita meteorológus, hidrológus, a földtudományok doktora elemezték, mi okozta a szeptemberi árvizet.

A szeptemberi árvízért alapvetően a Boris ciklon tehető felelőssé
A szeptemberi árvízért alapvetően a Boris ciklon tehető felelőssé
Fotó: Aleksei Gorovoi/Getty Images

A szakemberek elárulták, hogy a Dunán jégolvadás miatt már nem beszélhetünk árvizekről, hóolvadás miatt viszont igen; de a legnagyobb veszélyt és árvizeket a térség felett veszteglő ciklonok okozhatják. A hazánkat is érintő árvizet okozó ciklon a Boris ciklon volt, amely extrémnek tekinthető, többek közt azért, mert a mérések kezdete óta soha nem látott vízmennyiséggel járt.

Az éghajlatváltozás a folyókra is hatással van

Napjainkban borzasztóan fontos beszélni az éghajlatváltozás következményeiről, a folyókat érintő változásokat is beleértve. „Az éghajlatváltozás megváltoztatja a folyók vízhozamát is a vízkörforgás révén. A melegedő levegőbe több nedvesség tud párolgás lévén bekerülni, ezáltal egyes régiókban megnövekszik a csapadék, mely egyértelműen növeli az árvizek kockázatát, ugyanakkor egyes időszakokban a nagyobb párolgás jobban is csökkenti a folyók vízszintjét” - árulták el a szakértők a másfélfok.hu-n.

„A globális felmelegedés hatására jégtorlódás okozta árvízről hazánkban már nem beszélhetünk, viszont jelentős lehet a gyors hóolvadás következtében bekövetkező árvíz, különösen, ha az esővel együtt érkezik (a 2006. márciusi, addigi rekord vagy a 2023. decemberi, kisebb árvíz is ilyen volt). A legnagyobb árvizeket azonban a térségünk felett veszteglő ciklonok okozzák. Ilyen volt a legnagyobb vízállásokat produkáló 2013. júniusi, vagy a legutóbbi, 2024. szeptemberi Boris ciklon is.”

Elképesztő mennyiségű csapadék esett

„A szeptemberi 5 napos maximális csapadékösszegek hazai sorában a Boris által produkált értékek ugyan kiadták a sokéves szeptemberi csapadékösszeget (Nyugat-Magyarországon annak kétszeresét is), de ez egyáltalán nem tekinthető rendkívülinek, hiszen 1971 óta 6 évben is előfordult magasabb érték. Ennek ellenére az idősor növekvő trendet mutat, és a szeptemberek általában is csapadékosabbá váltak.”

Szorongunk miatta, pedig akár jobbá is tehetnénk - de milyen világ vesz majd minket körül 3-4 év múlva a jövőkutató szerint?

Szorongunk miatta, pedig akár jobbá is tehetnénk - de milyen világ vesz majd minket körül 3-4 év múlva a jövőkutató szerint?

A szakemberek rávilágítottak arra is, hogy ha a Felső-Duna vízgyűjtő adatait nézzük, akkor olyan hihetetlenül extrém értéket kapunk, amelyre még nem volt példa a csapadékmérések kezdete óta. A hazánkat is érintő Borisról kijelenthető, hogy minden szempontból extrém volt:

  • a legintenzívebb ötnapos csapadékkal járt,
  • a felvízi vízgyűjtő kétharmadán (egy magyarországnyi területen) 100 mm felett esett,
  • 45%-án a 150 mm-t is elérte,
  • és ahogyan arról már korábban szó esett, a mérések kezdete óta soha nem látott vízmennyiséggel járt.

Ezért sikerült elkerülni a nagyobb bajt

Arra, hogy a hatalmas idei csapadékmennyiségből miért nem lett a korábbi rekordot is meghaladó árvízszint vagy nagyobb baj, a szakemberek többféle lehetséges magyarázattal is szolgáltak, egész pontosan:

  1. „Egy hosszabb, száraz időszakban a folyók és a környező talaj vízszintje csökken, így az előforduló heves csapadékot extrém áradás nélkül is el tudják szállítani.
  2. A csapadék egy része hó formájában hullott, illetve viszonylag egyenletesen elosztva esett azon a bizonyos 4-5 napon, hazánkat pedig nem igazán érintette a hatalmas mennyiség.
  3. A 2013-as rekord árvizet követően sokkal jobban fel voltak készülve a hazai vízügyi szakemberek és állami szervezetek (ahogy külföldön is kevesebb áldozatot szedett Boris).
  4. Egyéb, hidrológiai folyamatok és beavatkozások voltak a mederben és az ártereken.
  5. A meteorológusok a modellek alapján nagyon jól előrejelezték a csapadék mennyiségét és helyét.”

Az árvizek évszázada jöhet?

A szakemberek arra is felhívták a figyelmet, hogy a jövőben a klímamodellek szerint a csapadék gyenge csökkenése várható nyáron, elsősorban júliusban és augusztusban, míg ősszel és télen a növekedése. Ezzel együtt a száraz időszakok hossza nő, ugyanakkor az extrém csapadék gyakorisága, intenzitása és területi kiterjedése várhatóan szintén tovább fog növekedni a konvektív főszezonban, májustól szeptemberig.

„Mindezek sokkal változékonyabbá teszik a Duna vízszintjét is, amely nagyon sok szektort kedvezőtlenül érint majd:

  • a Paksi Atomerőmű működését alapvetően befolyásolja a folyó (és ez esetben a vízszint mellett a víz hőmérséklete is kritikus),
  • a vízgyűjtő terület mezőgazdasága és ökoszisztémája nagyban függ a folyó ingadozásaitól,
  • a hajós turizmus nem üzemelhet árvíz vagy extrém alacsony vízszintek idején,
  • a nagyvárosok ivóvízellátását és közvetve az élelmiszerbiztonságot veszélyezteti.”

Végül, de nem utolsósorban az említett okok miatt a szakértők kiemelték, hogy az alkalmazkodás mellett elengedhetetlen az üvegházhatású gázok antropogén kibocsátásnak mielőbbi jelentős csökkentése, a fosszilis energiahordozók intenzív felhasználásáról a megújuló energiára való átállás, valamint az energiahatékonyság növelése.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)