„Határokat húzni azt jelenti, kellően tisztelem magam” - Mi az a személyes integritás, és miért olyan fontos?
Nathaniel Branden, híres amerikai pszichológus az önbecsülés hat alappillérét határozta meg. Az előző cikkekben sorra vettük mindegyik alappillért, most eljutottunk az utolsóhoz, a személyes integritás gyakorlatához.
Ezeket láttad már?
Ebben a cikkben arról írok, mit jelent a személyes integritás, és mi segíthet abban, hogy te is elmondhasd, önazonosan és hitelesen éled a mindennapjaidat. De arról is képet kaphatsz, miért is olyan fontos ez egyáltalán.
Mit is jelent a személyes integritás?
A személyes integritás azt jelenti, hogy harmóniában élsz saját magaddal. Tisztában vagy az értékrendszereddel, azzal, mi a fontos számodra, mik a prioritásaid, milyen céljaid vannak, és ezzel összhangban cselekszel és éled a mindennapjaidat. A személyes integritás nem csupán a saját értékrendszerünk megértését jelenti, de az értékeink iránti elkötelezettséget is. Az integritás nem garantálja, hogy a legjobb döntést fogod hozni, de azt igen, hogy a legjobb választásra törekedve hiteles maradj.
Honnan tudod, hogy jellemző rád a személyes integritás?
- Nem kötsz kompromisszumot olyan kérdésekben, ahol önmagadat kellene feláldoznod valamiért.
- Őszinte vagy önmagaddal és másokkal szemben is.
- Hiteles és önazonos vagy, a viselkedésed, az életmódod és a cselekedeteid összhangban állnak a szavaiddal. Nem félsz attól, hogy megmutasd, ki vagy, nem viselsz álarcot csak azért, hogy lenyűgözz másokat.
- Szavahihető vagy, betartod az ígéreteidet, és mások megbízhatnak benned, számíthatnak rád. Nem ígérsz olyat, amit tudod, hogy végül nem teljesítesz.
- Magas önismerettel rendelkezel, ismered a hibáidat, a gyengeségeidet, de az erősségeidet is.
- A személyes integritás bátorságot is megkíván, hiszen időnként bátornak kell lenned ahhoz, hogy felvállald önmagadat, például akkor, ha előre tudod, hogy a véleményed és a gondolataid nem lesznek népszerűek.
- Tisztelsz másokat, és el tudod fogadni mások egyedi elképzeléseit és nézőpontját, még akkor is, ha te másképp vélekedsz valamiről.
- Nem hasonlítgatod magad másokhoz, de motiválhat és inspirálhat mások sikere és eredményei.
Egy 1-től 10-ig tartó skálán, ahol a 10-es a teljes személyes integritást, az 1-es pedig annak ellentétét jelenti, hová tennéd magad a skálán?
Tanulható? Igen!
A személyes integritás is fejleszthető és kialakítható tudatos gyakorlással. Ha te is arra törekszel, hogy magasabb önbizalomra és önbecsülésre tegyél szert, és szeretnéd harmóniában és önazonosan élni az életed, a következő módszerek a segítségedre lehetnek.
Határok kellenek - ezzel magadat tiszteled
Ne tegyél felelőtlen ígéreteket! Mielőtt valamire igent mondasz, gondold át, hogy valóban képes vagy-e eleget tenni annak az ígéretnek. Ha például az egyik munkatársad arra kér, hogy segíts be neki egy projektben, de te tudod, hogy így is el vagy havazva teendőkkel és saját magadat is alig éred utol, akkor ne ígérd meg neki a segítségedet. A személyes integritás része ugyanis az is, hogy meghúzod a határaidat és tudod, mi az, ami belefér és mi az, ami nem egy adott helyzetben. Ha meghúzod a határaidat, és olyan ígérteket teszel, amelyeket valóban be is tartasz, jobban fogod tisztelni magadat és nő az önbecsülésed is.
Mi az a kongruencia és miért fontos?
Az integritás kongruenciát, összhangot jelent. A szavak és a viselkedés illeszkedését. Biztosan vannak, akikben megbízol és vannak, akikben nem. Ha megkérdezed magadtól, hogy miért, akkor az integritáshoz, a kunegruencához jutsz el. Ha ez nincs meg, gyanakodni fogsz. A szervezetekben sokan nem bíznak a feletteseikben vagy a menedzsmentben. Miért? Mert hiányzik a kongruencia, hiszen a cégek küldetés-nyilatkozatait és vízióját a gyakorlat nem támasztja alá.
A falakra kifüggesztett nagy szavak és értékek nem jelennek meg a mindennapi munkavégzésben. Mégis vannak olyan munkatársak a cégben, akikben megbízol, és tudod, hogy számíthatsz rájuk. Miért? Mert tartják a szavukat és azt, ami mellett elkötelezték magukat. Nem csak ígérgetik, hogy kiállnak a csapattagjaikért, hanem meg is teszik. Ha például cégvezetőkét vagy csapatvezetőként a minőséget tartod nagyon fontosnak, mutatkozzon meg ez az érték a vezetői stílusodban és a szolgáltatásban, termékben is. Írd össze, mi a fontos számodra az munkádban, és írj egy listát arról is, hogyan tudod azt az értéket a gyakorlatban is képviselni.
Határozd meg a valódi értékeidet!
Végezd el a következő feladatot: Írj össze legalább 30 olyan dolgot, amit szeretsz csinálni. Ez lehet bármilyen nagy vagy apróságnak tűnő dolog, például utazás, fotózás, fogmosás, legózás, írás, csillagnézés, séta stb… Ha elkészült a lista, nézd végig az összes tevékenységet, és írd mellé, miért szereted. Miért okoz neked örömet? Lehet, hogy azért szeretsz rajzolni és fotózni, mert valami szépet és esztétikusat alkothatsz közben. Lehet, hogy azért szeretsz étterembe járni és utazni, mert felfedezhetsz valami újat.
Miután minden tevékenység mellé leírtad, miért szereted, nézd meg, vannak-e ismétlődő “miértek”. Ha igen, szűkítsd addig a kört, míg meg nem tudsz fogalmazni három olyan értéket, amelyek a leggyakrabban előfordulnak a kedvenc tevékenységeid közben. Ez a gyakorlat segíteni fog abban, hogy azonosítsd a valódi értékeidet, és a jövőben ezeknek megfelelően hozz döntést.
Végezetül nézzük meg a jól ismert mondat-kiegészítő gyakorlatot. Egészítsd ki a következő mondatokat egy héten keresztül minden egyes nap.
Az integritás számomra azt jelenti, hogy…
- Ha 5%-kal több integritást vinnék az életembe…
- Ha 5%-kal több integritást viszek a munkámba…
- Ha 5%-kal több integritást viszek a kapcsolataimba…
- Ha hű maradok azokhoz az értékekhez, amelyekben valóban hiszek…
- Ha azt szeretném, hogy az emberek megbízhatónak tartsanak…
A hét végén pedig írj legalább három végződést a következő mondattő után:
Ha bármi igaz abból, amit a héten leírtam, akkor segítene, ha én…
Szerzőnk, Kertész Lilla szervezetpszichológusként és business coach-ként dolgozik, hogy startupokat, kis-és középvállalkozásokat, valamint azok vezetőit támogassa a fejlődésben, az üzleti és egyéni hatékonyság növelésében. Fő területe az én-vezetés, vagyis annak kérdése, hogyan tudjuk irányítani saját életünket, illetve hogyan válhatunk csapatok, egész szervezetek, valamint önmagunk eredményes és tudatos vezetőivé.