Folyton dörzsölöd a szemed? Ez állhat a háttérben
Sokan rutinból dörzsölgetik a szemüket napjában százszor is – ez lehet egy egyszerű rossz szokás, de akár allergiát is jelezhet, amivel muszáj szembenézned.
Ezeket láttad már?
A szem körüli bőr nagyon vékony, erekkel gazdagon átszőtt, zsírt viszont alig tartalmaz. Sajnos emiatt sokkal hajlamosabb a gyulladásra, mint más terület az arcon, és az öregedés jelei is itt mutatkoznak meg először.
Óvd és ápold!
A lehető legtovább szeretnéd megőrizni a szemkörnyéked fiatalos állapotát? Ehhez először is az alapokkal kell tisztában lenned: már húszas éveidben el kell kezdened ápolni, ami rendszeres hidratálást és fényvédelmet jelent. Fontos, hogy a sminklemosáskor és a krémek felvitelekor nagyon óvatos légy, sohase húzd, dörzsöld a szemkörnyéki bőrt. A kielégítő mennyiségű alvás is elengedhetetlenül fontos. A genetika is rengeteget számít sajnos, de remek krémek is vannak, amelyekkel lassíthatod az öregedést.
Mindenképpen használj olyan antioxidánsokkal teli krémeket, mint a niacinamid, C-vitamin, koffein. A hialuronsavat és a bőrápolás sztárjának számító retinoidokat is tedd a napi rutinod részévé. Igyekezz hipoallergén termékeket választani, de legalább a tipikus irritáló összetevőket – mint például a parfüm és a parabének – kerüld. Ez érvényes a szem körül használt sminktermékekre is. Ha a krémek már nem segítenek, a kisebb kozmetikai beavatkozás, mint a szem alatti terület feltöltése vagy a botoxkezelés is segíthet.
Viszket, könnyezik?
Sokan nem tudják, de allergia bármire, bármelyik életkorban kialakulhat. Vagyis könnyen lehet, hogy egyik nap még boldogan éltél együtt a kutyáddal, vagy etted kilószámra a narancsot, másnap azonban allergiás reakcióid lesznek a kutyára és a narancsra. Az allergia tünetei gyakran a szem körül jelentkeznek. Ha folyamatosan fennállnak, vagy időszakosan újra és újra lesznek olyan tüneteid, mint a szemhéj feldagadása, a szemviszketés, a könnyezés, az alvásmennyiségtől függetlenül jelentkező szem alatti sötét karikák, akkor érdemes felkeresned egy allergológust vagy bőrgyógyászt a tüneteiddel.
Azokat ugyanis nemcsak allergia, hanem úgynevezett kontakt dermatitisz is okozhatja, vagyis egy irritáló anyaggal való találkozás. Ezek általában kemikáliák, de lehet a túl száraz vagy épp túl magas páratartalmú levegő is. Az allergiát viszont szinte bármi okozhatja, az állatoktól kezdve a pollenen, a poratkán és a kozmetikai szerek összetevőin át az ételekig. Az allergia kezelésének első lépése az allergén eltávolítása, tehát nagyon fontos, hogy mielőbb kiderüljön, mi okozhatja a tüneteidet. Ezt már egyszerű bőr- vagy vérteszttel meg tudja vizsgálni az orvos.