5 szokás, ami árt a szemnek, és valószínűleg te is csinálod
Bár sokszor talán bele sem gondolunk, a látásunk az egyik legnagyobb kincsünk. Éppen ezért fontos, hogy minél tovább megőrizzük a szemünk egészségét. Rengetegen azonban mégis csak akkor kezdünk el törődni a látásunk állapotával, ha már gond van vele. Pedig néhány olyan gyakori szokás mellőzése vagy mérséklése is sokat számíthat, melyek borzasztóan rosszak a szemednek.
Ezeket láttad már?
Te is érezted már azt, hogy a szemed elfárad, túl van terhelve vagy irritált? A különféle, szemünket érintő problémáknak számos oka lehet, arra azonban kevesen gondolunk, hogy az ártatlannak tűnő hétköznapi szokások is károsak lehetnek. Ami pedig rossz a szem számára, azon bizony a lehető leghamarabb érdemes változtatnod, és egy általános szemvizsgálatra is legalább évente jó, ha ellátogatsz.
Túl kevés vízivás
Ha nem iszol elég vizet, vagy melegebb napokon túl sok vizet veszítesz, a szervezeted spórolni kezd, ami a szemedet és a könnyeidet elsők között fogja érinteni. Ez pedig azért olyan veszélyes, mert a könnyeink és a szemünk nedvessége tisztítja a szemünket, és akadályozzák meg, hogy elkapjunk különféle fertőzéseket. Ha viszont száraz a szemed, akkor nemcsak, hogy nagyobb eséllyel kapsz el valamilyen szemet érintő betegséget, de még az is előfordulhat, hogy maradandó látáskárosodásod lesz. Hogy ezt elkerüld, minden nap próbálj meg több liter vizet meginni, és így nagyobb eséllyel kerülhetsz el jó néhány problémát, a szemviszketést és a szemfáradtságot is beleértve.
Dohányzás
Nem dohányzol? Akkor máris sokat tettél a szemed egészségének a megőrzéséért. Ha viszont igen, akkor van még egy nyomós okod is rá, hogy elfelejtsd ezt a káros szenvedélyt. A cigarettafüst ugyanis nemcsak, hogy irritálja a szemet, de a kutatások szerint még egy komoly szembetegség, a makuladegeneráció kialakulásának a kockázatát is jelentősen növeli.
A cigarettafüst ráadásul csökkenti a szemünket ellátó apró erekbe jutó oxigén mennyiségét is, ami látáskárosodáshoz vezet. Persze, ha rendszeresen dohányzol, nem arról van szó, hogy azonnal magadtól tudnod kell elhagynod, de ha egyedül úgy érzed, hogy túl nagy kihívás, akkor a szeretteid vagy egy szakember segítségével próbálj meg leszokni róla az egészséged érdekében.
Túl sok képernyőidő
Ha túl sok időt töltesz a képernyő előtt, legyen az laptop, okostelefon, számítógép vagy éppen TV, az bizony árthat a szemednek, főleg, ha még szüneteket sem tartasz. A legnagyobb problémát ebben az esetben az jelenti, hogy míg jellemzően négy másodpercenként pislogunk, ami helyes is, képernyő előtt ez az idő nyolc-tíz másodperc is lehet.
Bár néhány másodpercnyi különbség jelentéktelennek tűnhet, pislognunk igenis gyakrabban kell, ellenkező esetben ugyanis száraz lehet a szemünk, és könnyen megerőltethetjük. Ennek elkerülése érdekében a nap folyamán legalább 20-30 percenként tarts egy minimum 20-30 másodperces szünetet, amikor a képernyő helyett a távolba nézel. Az alvás előtti órákban pedig lehetőleg már ne laptopozz, tévézz minél kevesebbet és az okostelefonodat is tedd félre.
Sminkek nem megfelelő használata
Bármilyen sminket is használsz közel a szemedhez, az veszélyes lehet, beleértve a szemceruzát, a szemkörnyékápoló krémeket, a szemhéjfestéket és a szempillaspirált is. Ezért különösen fontos, hogy mindent rendeltetésszerűen használj, ha pedig nem vagy biztos benne, hogy meg tudod védeni a szemedet egyes sminkek használata közben, akkor azoktól inkább tartózkodj.
Továbbá az sem mindegy, egy sminket mennyi ideig használsz: az általános ajánlások szerint három hónapnál régebben megbontott terméket soha nem érdemes használnod a szemed közelében, mert ennyi idő után nagyon valószínű, hogy sok baktérium található rajtuk.
Kevés alvás
Az alváshiány sokféle problémát okozhat, például az immunrendszerünk gyengülését, súlygyarapodást vagy depressziót. De ha volt már akár csak egyetlen álmatlan éjszakás is, akkor jól tudod, hogy a kevés alvás a szemet is megviseli. Többek közt szemszárazság, rángatózás, homályos látás és fájdalom is jelentkezhet, ha keveset alszol. Hogy ezeket megelőzd, próbáld meg úgy tervezni, hogy minden éjszaka legalább hát órát aludj.
Forrás: aarp.org, ndtv.com, abh.org