Szarajevót látni kell! - Úti beszámoló a Balkán egyik fővárosáról
A koronavírus járvány jelentős kárt okozott a turizmusban is, azonban a napokban egyre több országhatár nyílt meg, illetve a Wizzair kínálatában ismét szerepelnek repülőjegyek különböző úti célokra. Immár Szarajevóba is lehet utazni, éppen ezért összegyűjtöttünk néhány fontos tudnivalót Bosznia-Hercegovina fővárosáról. A járvány azonban még mindig tart, éppen ezért arra kérünk: utazz felelősségteljesen!
Ezeket láttad már?
Szarajevót látni kell - úti beszámoló
Micsoda mélységeket és magasságokat járt már meg ez a varázslatos város! Friss levegője miatt nyáron és ősszel tényleg ideális úti cél. A várost a Dinári-hegység veszi körül, sőt, a lakott területek egy része is a hegyeken terül el, ami még különlegesebb hangulatot teremt. Olyan, mintha egyszerre lennél a Közép-Keleten és Európában, és egyáltalán nincs messze Magyarországtól.
Habzsi-dőzsi
Első utatok a Bazár térre (Baąčarąija) vezessen, vagy más néven a "galambos térre", ez mindennek a közepe. Itt leülhettek egy kávéra, és figyelhetitek az embereket, mert nem csak a turisták, a helyiek is szívesen töltenek itt időt az éttermekben, cukrászdákban. Ha kibámészkodtátok magatokat, bemerészkedhettek a kanyargós kis utcákba, ahol vásárolhattok kedvetekre. Ismerősek lesznek az ízek a pékségekben, az éttermekben is, kóstoljatok meg mindent, amit csak tudtok! A galambos térnél menjetek át a villamossíneken és bal oldalra találtok egy utazási irodát, pontosan szemben a szupermarkettel. Itt nagyon jó áron tudtok lefoglalni egy 2-3 órás utat a Boszniai háború legfontosabb emlékéhez, ahhoz az alagúthoz, és a mellette kialakított múzeumhoz, ami megmentette a várost az éhhaláltól.
Irány az alagút!
A sofőrünk, aki a galambos tér mellől indult el velünk, hogy egy kis utat tegyünk a nem is olyan távoli, de annál sokkolóbb történelemben, kisgyerek volt 1992 és 1995 között, a boszniai háború idején, és szívesen mesélt az átéltekről. A város még magán viseli a háború sebeit, lövésnyomokat láthattok az épületeken, félig lerombolt, elhagyatott házakat látni a városban és Bosznia Hercegovina tájain is. Az alagút egy magánházból indul a reptér mellett, és itt hordták be az élelmet, a benzint, a gyógyszereket, naponta 4000 ember ment keresztül rajta, azon dolgozva, hogy a szerb csapatok által körbezárt város lakói életben maradhassanak. A múzeumban filmeket is nézhetsz az alagút építéséről és működéséről. Kihagyhatatlan program!
Séta a folyónál
A Miljacka folyó felett átvezető Latin híd ma nagyon békés, sőt, mondhatni romantikus, de a történelem egyik legsötétebb fejezete egy itt történt gyilkosságnak a következménye. Ez az a híd az, melynek közelében 1914-ben Gavrilo Princip nacionalista szerb diák lelőtte Ferenc Ferdinánd trónörököst és feleségét, Chotek Zsófiát. A sarokház falán elolvashatjátok az erre való utalást, és egyfajta gyilkossági helyszínként is megvizsgálhatjátok a környéket. A trónörökös azért látogatta meg Szarajevót, hogy helyreállítsa a régióban a Habsburg-ház iránti tiszteletet, hiába figyelmeztették, hogy nagyon veszélyes oda utaznia. A merénylet következtében egy hónap múlva az Osztrák-Magyar Királyság megtámadta a Szerb Királyságot, és az európai népek egymás után sorra be az első világháborúba. De andalogjatok tovább a jelenbe!
A folyón száz-kétszáz méterenként hidak vezetnek át, ez külön hangulatot kölcsönöz a városnak. Ismert híd még a Gustave Eiffel által tervezett Eiffel-híd, de a Careva- és a Novi-híd is fontos szerepet tölt be Szarajevó életében, és olyan, mintha mind a bazárba vezetne, mert ott folyik igazán az élet.
Így utazzatok:
Mehettek autóval is, de nagyon olcsó repülőjáratokat is találtok a Wizzair kínálatában.