A súlycsökkentő műtét tényleg költséghatékonyabb, mint a gyógyszeres kezelés? Végre megérkezett a szakemberek válasza
Napjainkban rengeteget hallunk arról, hogyha nem egészséges a testsúlyunk, sok negatív következménnyel szembesülhetünk. Akinek például jelentős súlytöbblete van, elhízott, annál a 2-es típusú cukorbetegség is nagyobb valószínűséggel alakulhat ki, illetve meglévő betegség esetén további következményei is lehetnek az elhízásnak. Utóbbinál megoldásként gyakran esik szó a gyógyszeres kezelésről és a súlycsökkentő műtétről. A szakemberek most elárulták, melyik a költséghatékonyabb.
Ezeket láttad már?
A Semmelweis Egyetem nemrég megjelent közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy a súlycsökkentő műtét költséghatékonyabb megoldás a kórosan elhízott cukorbetegek számára, mint a gyógyszeres kezelés, és két szakember is megosztotta gondolatait a témában. Nézzük, hogyan is jutott erre a következtetésre a Semmelweis Egyetem elemzése, és miért is olyan jelentős ez a felfedezés sok cukorbeteg egészségi állapotára nézve.
Ezért lehet jobb választás a műtét
„A túlsúlycsökkentő, másnéven bariátriai műtétek után elért testsúly és vércukorszint hosszú távon is fenntartható, szemben a hagyományos gyógyszeres kezeléssel, ahol a gyógyszer elhagyásával a panaszok visszatérnek" - erősíti meg a Semmelweis Egyetem elemzése, melyben az egészségnyereség mellett a két módszer költségeit is összehasonlították a szerzők a kórosan elhízott cukorbetegek körében - olvashatjuk a közleményben.
Ezt mondják a szakemberek
„Kutatásunk megerősíti, hogy a bariátriai műtét a hagyományos gyógyszeres kezelésnél hatékonyabb; a testsúlyra és egy minőségibb életre gyakorolt pozitív hatása hosszabb távon fennmarad” - mondja dr. Kaló Zoltán, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központjának egyetemi tanára, a kutatás utolsó szerzője.
A kutatók többek között azt is megállapították, hogy a műtét hatására nagymértékben javul a beteg vércukor-anyagcsere állapota, valamint több társbetegség, például a magas vérnyomás is megszűnhet, továbbá csökkennek a mozgásszervi, ízületi panaszok. „Valamennyi vizsgált cukorbetegség-szövődmény esetén a műtét hatására hosszabb lett a betegségmentes túlélés” – teszi hozzá a doktor.
Dr. Kovács Gábor első szerző, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központjának vezető kutatója azt is hangsúlyozta, hogy bár a kezdeti nagyfokú javulást némi testsúlynövekedés és a vércukor-anyagcsere rosszabbodása követheti, a vércukorszint emelkedése jóval kisebb mértékű, mint a konzervatív terápia mellett.
A szakemberek arra is rávilágítottak, hogy a műtét költsége gyorsan megtérül, mivel az eredmények rövid távon jelentkeznek és tartósak maradnak. A kutatók számításai alapján a két leggyakoribb bariátriai műtét 100 beteg esetében 750 millió és 1 milliárd Ft közötti közvetlen egészségügyi közkiadás-csökkentést eredményez.
Ami a gyógyszeres kezeléseknél történik
A szerzők úgy vélik, hogy a ma alkalmazott gyógyszeres kezelések részben az elhízást, részben pedig a cukorbetegséget és annak szövődményeit célozzák meg. Mivel az okot nem képesek megszüntetni, élethosszig kell őket alkalmazni.
„A bariátriai műtétek bevonása a közfinanszírozásba viszont egy, az állami ellátásból jelenleg hiányzó, alapvetően eltérő megközelítésű terápiás formával egészítené ki a betegutat, amelyek a szövődmények szempontjából is kiemelt jelentőségű preventív eljárást jelenthetnének” - emeli ki dr. Kaló Zoltán.
Nagyon sokat számíthat a testsúlycsökkentés
Hogy miért is olyan fontos a gyógyszeres kezelés és a súlycsökkentő műtét lehetőségének összehasonlítása, illetve a velük való kalkulálás, arra jól rávilágít, hogy a közlemény szerint a tartós eredményekért a pácienseknek krónikus kezelésben és folyamatos gondozásban kell részesülniük - és nemcsak az alapbetegségük, de a súlyos szövődmények kapcsán is.
„A cukorbetegség az egyik leggyakoribb oka a szív- és érrendszeri szövődményeknek, a vakságnak, az alsó végtag amputációjának vagy a művesekezelés szükségességének. Ezek a súlyos szövődmények is elkerülhetőek a testsúly jelentős csökkentésével.” - magyarázza a szakember.