Tényleg olyan egészségtelen a sült krumpli? Utánajártunk
Ha te is azoknak a népes táborát erősíted, akik szerint egyszerűen lehetetlen nem szeretni a sült krumplit, akkor nem vagy egyedül. Amióta tudom, hogy gluténérzékeny vagyok, alaposan meg kell válogatnom, hol és mit eszem, a sült krumpli pedig általában elsők közt esik ki azért, mert jellemzően többféle paníros finomsággal is egy olajban sütik. Belegondolva viszont, hogy mennyire gyakran hallhatjuk azt is, hogy egészségtelen, talán nem is kellene bánnom. Vagy mégsem olyan ördögi, mint amilyen a híre?
Ezeket láttad már?
Az utóbbi években sokszor hallottam, hogy valójában nem túl jó döntés egy élelmiszert határozottan egészségtelennek vagy egészségesnek nevezni, hiszen sok tényező befolyásolhatja, hogy amikor a tányérunkra kerül, valóban árthat-e nekünk. Valahol itt kezdődik a sült krumpli igazsága is, ugyanis míg egyes okokból kifolyólag egy adott pillanatban valóban nem tűnik túl jó választásnak, máskor abszolút beilleszthető egy kiegyensúlyozott étrendbe.
Mi okozhat problémát?
Ha a sült krumpliról van szó, először is fontos, hogy honnan származik. Ha egy nem túl biztatónak tűnő gyorsétteremből vagy egy kétes bódéból vesszük, esetleg otthon csúszik félre az elkészítése, akkor bizony jobb, ha hanyagoljuk. Így ha azt gyanítjuk, hogy a sült krumpli, amit kiszemeltünk, forró, égett olajban sült ki, okosabb, ha az adott pillanatban lemondunk róla. Ezt a problémát pedig csak tovább fokozza, hogy sok helyen, ahol sült krumplit árulnak, nem cserélik le naponta az olajat.
Emellett a sült krumpli ürügyként szolgálhat arra is, hogy több olyan ketchupot, sót és más szószokat fogyasszunk, amelyek nagyon magas cukortartalmúak, vagy mesterséges ízeket, aromákat, tartósítószereket és telített zsírokat tartalmaznak. Ráadásul az ízfokozóknak, vagy már csak a sült krumpli esetleges ropogósságának köszönhetően is könnyebben megfeledkezhetünk arról, hogy már tele vagyunk, és mindig többet akarunk enni belőle.
Az alakja sem segít
A sült krumpli esetében bizonyos szempontból problémás lehet az is, hogy leggyakrabban hasábokban kapjuk kézhez. Mert amíg egész burgonyaszeletek vannak előttünk, addig vizuálisan is jobban meg tudjuk becsülni azt a mennyiséget, ami megfelelő, vagyis nem túl sok számunkra. Így, hasábokban viszont az is könnyen megeshet, hogy négy adagnyi sült krumplit eszünk meg anélkül, hogy az tudatosulna bennünk. Persze finom és gyorsan elkészül, így még nehezebb mértéket tartani.
Nem a krumpli a hibás
A krumpli egy alapvető élelmiszerünk, és elsősorban nem is az a baj vele, ha rendszeresen, mértékkel fogyasztunk belőle. Hiszen tápértékkel bír: viszonylag alacsony a kalóriatartalma, kálium, magnézium és B6-vitamin is található benne, amelyeket már a vérnyomás csökkentésével, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásával is összefüggésbe hoztak. Ráadásul sok más zöldséghez képest egész évben széles körben elérhető, emellett pedig olcsónak is számít.
Hogyan ehetsz egészségesebb sült krumplit?
Az egészségesebb sült krumpli titka egyértelműen az elkészítési módjában rejlik. Ha biztosra szeretnél menni, akkor a legjobb, ha te magad készíted el. Ebben az esetben, ha mindenképp ragaszkodsz a hasábokhoz, akkor nagyobb darabokat érdemes vágnod, hogy kevesebb olajat vegyen fel minden egyes darabja. Ha lehet, héja is maradjon, mert úgy sokkal több tápanyag marad benne. Ezután kevés olívaolajjal meglocsolva mehet is a sütőbe, esetleg egy olajmentes Air Fryer készülékbe. Amikor elkészült, csak kevés sót rakj rá, majd lehetőleg salátával és csirkemellel vagy más sovány hússal tálald.
Ha mindenképp élelmiszerboltban vásárolt mirelit krumplit sütnél ki, arra akkor is ügyelj, hogy minél kevesebb olaj hozzáadásával készüljön el. Ami a szószokat illeti, az sem baj, ha teljesen hanyagolva vannak, de ha mindenképpen ennél a sült krumpli mellé, akkor alacsony zsír- és cukortartalmúakat válassz. Ami pedig talán a legnehezebb, hogy próbáld meg korlátozni az elfogyasztott mennyiséget, és mindig adj helyet más, tápláló élelmiszereknek is az étrendedben.
Forrás: jpost.com, eatthis.com