A lányok helye a laboratóriumban van – a STEM-területeken is szükség van a női munkavállalókra!
Vannak-e tárgyak, amelyek csak a fiúkat érdekelhetik? Van-e helye a nőknek a legdinamikusabban fejlődő iparban, az informatikai-technológiai szektorban? Ma, 2023-ban egyértelmű, hogy nők is jelen vannak felsővezetői tárgyalásokon? Idén tizenkettedik alkalommal rendezi meg a Nők a Tudományban Egyesület a Lányok Napját, mely azt szeretné megmutatni, hogy a STEM-területeken is szükség van a nőkre.
Ezeket láttad már?
Április 27-én országszerte tizenöt városban, valamint ötvenhat helyszínen várják a természettudományi egyetemek, a kutatóintézetek és a multinacionális tech cégek a 12-18 éves diáklányokat, akik érdeklődnek a tudományos és technológiai ágazatok iránt. Az eseményről és a női munkavállalók helyzetéről az egyik főszervező és két partnercég képviselői meséltek nekünk.
A Lányok Napját, külföldi mintára 2012-ben alapította a Nők a Tudományban Egyesület (NaTE), azzal a céllal, hogy még több pályaválasztás előtt álló iskolás lánynak mutasson perspektívát a STEM (tudományos-technológiai tudományágak) iparban való elhelyezkedésről. Az indulás óta az a cél, hogy bebizonyítsák: nincsen olyan, hogy „fiús” szakma. Érdeklődésük szerint bármilyen területen tanulhatnak és dolgozhatnak a lányok. Az esemény támogatói között már a legelejétől kezdve jelen volt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, illetve több nemzetközi vállalat is. Az elmúlt tíz évben pedig már számtalan márka állt be a misszió mögé.
Jedlovszky-Hajdú Angéla kutató klinikai kémikus, 2018-ban vált a Nők a Tudományban elnökségi tagjává és azóta aktívan részt vesz a Lányok Napja szervezésében, lebonyolításában. Bár a kutató gyerekkora óta tudta, hogy a természettudományokkal szeretne foglalkozni, úgy gondolja, hogyha már az ő idejében is lett volna Lányok Napja, talán hamarabb megtalálja a helyét. A NaTE elnökségi tagjainak tapasztalatai szerint a pályaorientáció során a diákok fejében csak egy klasszikus, sablonos kép alakul ki a különböző foglalkozásokról, nem látják, hogy valójában mennyire szerteágazó iparágról van szó: a különböző kutatásoktól kezdve, a közgazdaságon át a szoftverfejlesztésig tucatnyi lehetőség közül lehet válogatni.
Egy Uniós felmérés szerint 1960-hoz képest 2021-re egyes STEM területeken megduplázódott, máshol megtriplázódott a nők aránya, ennek ellenére még mindig a férfiak dominanciája a jellemző. Jedlovszky-Hajdú szerint át kell lépni azt a 30-40%-os határt, hogy megszűnjön a „csodabogár” effektus, azaz ami után már érződik kuriózumnak egy női kutató vagy vezető jelenléte a teremben.
Annak ellenére, hogy ő már évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkezik, a mai napig szembesül azzal, hogy „milyen kevés nő van jelen” amint belép egy vezetői értekezletre. Annak, hogy a nők ilyen szembetűnő kisebbségben vannak az informatikai és tudományos szakterületeket több oka is van, ám a legtöbb a téves és idejétmúlt nemi sztereotípiák berögzüléséhez vezethető vissza.
Míg egyes iskolai, vagy családon belüli kommunikációban felmerül, hogy vannak „fiús” vagy „lányos” iskolai tantárgyak és munkák, addig a nők karrierkezdésnél pedig a kettős mércével szembesülnek, és nekik majdhogynem kétszer akkora elvárásoknak kell megfelelniük, mint a férfiaknak. Számos kutatás rávilágított már arra, ha egy nő és egy férfi pályázik ugyanolyan kvalitásokkal és önéletrajzzal, nagyobb esetben fogják kiválasztani a férfi jelentkezőt, mint a nőt.
Az üvegplafon áttörésén, és persze a következő generáció kinevelésében pedig óriási szerepe van a partnerintézményeknek és cégeknek. A Yettel és a CETIN is 2022-ben kezdte meg az együttműködést a Lányok Napjával, azóta pedig többek között exkluzív házbejárással, kerekasztal-beszélgetéssel, és a szerverszobák titkainak felfedezésével is várják az iskolás lányokat. Szalai Enikő, a Yettel Magyarország HR vezérigazgató-helyettese szerint a lányok bevonása a STEM-be csupán az első lépése egy hosszabb folyamatnak, amelynek a végén több női munkavállaló lép informatikai-tudományos pályára és remélhetőleg kiegyenlítődik a nemek aránya a területen.
Jedlovszky-Hajdúval a CETIN Hungary vezérigazgatója, Kübler-Andrási Judit is egyetért, hogy bár az edukáció nem egy azonnal megtérülő befektetés, viszont a STEM-ben igenis helyük van egyaránt a nőknek és a női felsővezetőknek is. Amerikai példa nyomán pedig látni, hogy bőven van tér a fejlődésre: az Egyesült Államokban STEM területen minden negyedik vezető pozíciót nő tölti be. „Jelenleg három női felsővezetőnk van. Célul tűztük ki azt, hogy növeljük a női arányt a cégvezetésben, egyben radikálisan csökkenteni szeretnénk a tudattalan előítéleteket” – ismertette Kübler Andrási a CETIN vállalati kultúrájának egyik alappillérjét.
A nők foglalkoztatása és bevonása nem a női egyenjogúság maratonjának egyik trendi mérföldköve, hanem a cégek számára is valós előnyt jelenthet. Szalai a csapatok sokszínűségében csak pozitívumot lát, tapasztalatai alapján azok a csapatok, ahol vegyesen dolgoznak a férfi és női munkavállók, a különböző perspektíváknak köszönhetően csak még jobban dolgoznak. Jedlovszky-Hajdú szerint abban, hogy a cégek még több nőnek adnak lehetőséget a STEM-ben való elhelyezkedésre hozzájárulnak egy bázis kialakításához, amelyből könnyebb lesz kiválasztani az utánpótlást, hiszen Európában különösen sürgető problémát jelent a képzett tehetségek tengerentúlra való elcsábítása, azaz a „brain-drain”.
A kutató úgy véli a fiatalabb generáció már egy elfogadóbb és nyitottabb réteg, akiket kevésbé mélyen érintenek a káros nemi sztereotípiák. A nők egyre több szférában egyre magasabb pozíciókban helyezkednek el, az olyan kezdeményezések, mint a Lányok Napja pedig csak még szélesebb skálán mutatja meg a lelkes diákoknak a lehetőségeket.
A CETIN és Yettel képviselői szerint a STEM nem csak egy izgalmas terület, hanem több olyan aspektusa is van a munkavégzésnek, amely támogatja a család és a karrier egyensúlyban tartását. A reformszerűnek számító apa-szabadság megadásával, a „nyitott és a hierarchiától független együttműködést támogató kultúrával”, és a rugalmas időbeosztással egyre vonzóbb karrierutat jelent a nők számára a tech, hangsúlyozza a CETIN vezérigazgatója. Mindkét vezető bízik abban, hogy a következő generáció lányainak már egyértelmű lesz, hogy érdeklődésükhöz kapcsolódó szakmát válasszanak, és hogy több női kutatóval és vezetővel találkoznak majd a mindennapjaik során, de addig is, ahogy Jedlovszky-Hajdú fogalmazott: „Valakinek muszáj elsőnek lennie.”
Ezeket olvastad már?
- „A világ nem lett veszélyesebb, csak mi félünk jobban" - Egzisztenciális szorongás a klinikai szakpszichológus szemével
- Mi értelme a pozitív gondolkodásnak, ha egyszer minden pocsék körülötted? Nagyon is sok!
- „Az öngondoskodás nem önzőség, hanem az egészséged előfeltétele” - szakértő segít, hogyan tudatosítsd magadban