4 dolog, ami miatt állandóan cukor után sóvárogsz: nem is gondolnád, mi áll a háttérben
A cukor utáni vágyat gyakran a vércukorszint egyensúlyhiánya okozza, de közrejátszanak egyéb tényezők is, például a stressz, a gyógyszerek, a hormonális egyensúlyhiány és egyéb egészségügyi állapotok. Cikkünkben kiderítettük, hogy pontosan mi állhat a hátterében annak, ha képtelen vagy ellenállni a cukornak.
Ezeket láttad már?
Nem szokatlan, hogy megkívánjuk a szénhidrátot, a cukrot és a csokit, ha stresszesek vagyunk, vagy rosszabb a kedvünk. Ám ez a sóvárgás gyakran nem a cukor iránti vágyat próbálja jelezni felénk, sokkal inkább azt, hogy valamilyen vitamin vagy ásványi anyag hiányában szenved a szervezetünk. Persze a világ egyik legnehezebb dolga nemet mondani a csokira, amikor éppen azt kívánjuk, de hosszú távon hálás leszel magadnak, ha nemet tudsz rá mondani.
Figyeld a tested jelzéseit
A jó hír az, hogy nem kell magadat teljesen megfosztanod az élvezetektől, csupán szánj időt arra, hogy megértsd, mikor mit üzen a tested - ebben az esetben azt, hogy sóvárogsz valami után. Ha egy kicsit többet megtudsz az ételek és a hangulatod közötti kapcsolatról, az képessé tesz arra, hogy könnyebben kontrolláld a vágyaid, és nem azok irányítanak majd.
Mi is az a sóvárgás?
A sóvárgást úgy határozzák meg, mint egy adott étel iránti intenzív vágyat. A legtöbb ember megtapasztalja néha-néha ezt az érzést, ám számos tényező áll annak hátterében, milyen gyakran, és milyen intenzíven éljük át.
Az ételsóvárgás leggyakoribb okai:
- Nosztalgia
- Megszokás
- Unalom
- Pszichológiai vagy érzelmi stressz
- Hormonális egyensúlyhiány
- Fizikai vagy mentális egészségi problémák (például cukorbetegség, depresszió, függőség)
- Bizonyos gyógyszerek
A kutatások azt is kimutatták, hogy a sóvárgást az emlékek is ösztönözhetik, nem csupán a testi tényezők. Az édességekhez például gyakran társulnak a társasági összejövetelek, például ünnepek, bulik és családi találkozók ételeinek élénk emlékképei. Ha azon kapod magad, hogy a nagymamád desszertjein, vagy anyukád híres almás pitéjén gondolkodsz, lehet, hogy a családtagjaid hiányoznak, nem az étel.
Az unalom a legveszélyesebb hajtóerő
Az étkezési szokások az unalomból és a napi rutinokból is kialakulhatnak. Amennyiben napi szinten unalmadban falatozni kezdesz, valószínűleg ezt az érzést az édességek fogyasztásával párosítottad. Egy adott étel következetes fogyasztása bizonyos ingerekkel (esetleg annak hiányával), vagy a nap egy bizonyos szakaszában, mentális kapcsolatot hoz létre – mondhatnánk, hogy szinte „táplálja” a vágyat. Ha például minden délután ugyanabban az időben veszel rágcsálnivalót a munkahelyen, egy idő után a megszokás miatt teszed majd, nem pedig a vágy lesz az oka.
2004-ben a kutatók fMRI-készülékek segítségével vizsgálták az emberek agyműködését, miközben azok ételek utáni sóvárgást tapasztaltak. Ennek során hasonlóságokat észleltek az étel után sóvárgó agy neuroanatómiájában, valamint a kábítószer- és alkoholfüggő emberek neuroanatómiájában.
A kutatások azt is kimutatták, hogy egyes élelmiszerek hajlamosabbak „függőséget okozni", mint mások, ilyenek például a feldolgozott, magas glikémiás terhelésű élelmiszerek. A kutatók azt is bebizonyították, hogy amikor szénhidrátra vágysz, általában olyan ételekre éhezel, amelyek serkintik a szerotonin termelést. Ezek pedig a cukros, szénhidrátban gazdag finomságok.
A csokoládé utáni sóvárgás a leggyakoribb
A kutatók szerint a csokoládé utáni sóvárgás arra is utalhat, hogy a szervezetedben nincs elegendő magnézium. Bár a csokoládé tartalmazza ezt az ásványi anyagot, mégsem a legjobb választás: inkább fogyassz dióféléket, amelyekben kevesebb a cukor. A csokoládé emellett „gyógyszerszerű” összetevőket is tartalmaz, például anandamidokat, koffeint és fenil-etil-amint, amelyek erőteljesen befolyásolják a hangulatot.
A hormonális ingadozások befolyásolhatják az étkezés utáni vágyat. Nőknél ez összefügghet a menstruációs ciklus különböző fázisaival és a terhességgel is. Például a menstruáció előtt és alatt az ösztrogén- és progeszteronszint változása fokozhatja az édesség és a szénhidrát iránti vágyat. Ám ezek a nemi hormonok átmeneti szerotoninszint-csökkenést okoznak, ami fáradtsághoz, és általános fájdalmakhoz vezethetnek.
A menstruáció alatt különösen fontos a tápanyagban gazdag ételek fogyasztása, amelyek segítenek a szervezetnek regenerálódni és támogatják a méh nyálkahártyájának helyreállítását. Az ovuláció után a szervezet fokozottabban kívánhat magnéziumban gazdag ételeket. Érdemes figyelemmel kísérni a ciklusodat, hogy felismerd, mikor mire vágysz. Ha néhány hónap után rendszert látsz benne, sokkal könnyebben változtathatsz majd a negatív szokásaidon!
Forrás: verywellmind.com