A Segítők Hálózata a nők elleni erőszak áldozatainak nyújt támaszt

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Mit tehetsz, ha zaklatnak? És ha továbbküldték a meztelen fotóidat? Hogy néz ki az online feljelentés? – A Segítők Hálózata gyakorlati tanácsokkal látja el azokat, akiket erőszak ért.

A nők elleni erőszak nem szimplán a fizikai bántalmazást jelenti
A nők elleni erőszak nem szimplán a fizikai bántalmazást jelenti
Fotó: Lou Kiss

Sok lány és nő számára ismerős helyzet, mikor beszólogatnak neki az utcán, engedélye nélkül továbbküldik a fotóit, vagy zaklatja valaki. Azt viszont jóval kevesebben tudják, hogy az ehhez hasonló helyzetekben is tudnak segítséget kérni, és még kevesebben vannak tisztában azzal, hogy ez milyen lépéseket is jelent. A Segítők Hálózatát azért hívta életre a Nők a nőkért Egyesület (NANE) és a Patent Egyesület, hogy a nők elleni erőszak áldozatainak és az őket támogató segítőknek gyakorlati támogatást nyújtsanak. A Segítők Hálózata februárban indult, Les Krisztina és Bárdits Éva mesélt nekünk arról, hogy milyen helyzetekben fordulhatnak hozzájuk a nők vagy éppen azok, akik szeretnének segíteni, mert önkéntesekre mindig szükség van.

Rendszerszintű, társadalmi probléma

Létezik az a fogalom, hogy a nemi alapú erőszak kontinuuma – Liz Kelly kutató hozta be ezt a fogalmat a nyolcvanas években. Ezt úgy érdemes elképzelni, mint egy skálát, amin szerepel az, hogy ciccegnek, beszólnak az utcán, rácsapnak a nők fenekére, és az is elhelyezkedik a skálán, hogy párkapcsolaton belüli erőszakban megölnek egy nőt. Ezen az egyenesen nincs olyan pont, amire azt mondjuk, hogy ami innentől van, az erőszak, és ami előtte van, az még nem az. Ezek a pontok mind a nők elleni erőszak fajtái, egyetlen célja, hogy kontrollt és hatalmat gyakoroljanak a nők felett. Ez a hatalom mutatkozik meg, amikor férfiak feljogosítva érzik magukat, hogy beszóljanak egy nőnek az utcán, és akkor is, mikor a feleségüket elzárják a külvilágtól” – tisztázzuk Lesi Krisztinával azt, hogy a nők elleni erőszakot nem a fizikai bántalmazással kell azonosítani. A problémát pedig nem egyéni szinten kell keresni, vagyis nem tarthatja magától senki távol annyival, hogy az áldozat „biztosan rosszul választott”, a szakemberek szerint egyértelműen rendszerszintű, társadalmi problémáról van szó, a patriarchális társadalmi berendezkedés eredménye.

Alapvetően nagyon kevés információ áll az áldozatok rendelkezésére azzal kapcsolatban, hogy hogyan tudnak feljelentést tenni, vagy kihez fordulhatnak, ha például visszaéltek a fotóival. A Segítők Hálózatának az ötlete nagyon régen megfogalmazódott. A NANE működtet segélyvonalat, ahova az erőszak áldozatainak vagy segítőinek a hívását várják, és inkább lelki vagy érzelmi segítségnyújtást biztosítanak, a Patent Egyesület pedig jogi kérdésekben ad telefonon segítséget. A tapasztalat azt mutatta, hogy sokszor nem csak ezekre van szükség, ezért a Segítők Hálózatát leginkább olyan gyakorlati információkért érdemes keresni, mint például hogyan kell megtenni online egy feljelentést, mit lehet tenni, ha valakinek visszaéltek a meztelen fotóival vagy ha zaklatják.

Minden második magyar ismer valakit, aki családon belüli erőszak áldozata volt

Minden második magyar ismer valakit, aki családon belüli erőszak áldozata volt

Önkénteseknek köszönhetik az indulást

Jelenleg nagyjából húsz aktív önkéntessel működik a hálózat, a cél pedig az, hogy minél több városban, minél több önkéntes tudjon segíteni azoknak, akik információkhoz szeretnének jutni a témában, ezért ősszel új képzést is indítanak. Februárban telefonos segítségnyújtással indult a hálózat, és szépen lassan szeretnének eljutni egészen addig, hogy akár a személyes segítségnyújtás is elérhető legyen. „Nem az a cél, hogy az önkéntesek megcsináljanak valamit a nők helyett, hanem az, hogy megadjanak minden információt ahhoz, hogy az érintett meg tudja hozni a számára legjobb döntést” – mondja Bárdits Éva, ami már előremutat abba az irányba, hogy a hálózat célja az edukáció is, vagyis, hogy a nők tudják, milyen lehetőségeik vannak, ha erőszak éri őket.

Ebben már a NANE és a Patent oldaláról is elérhető űrlap is a segít, hiszen már abban is rengeteg információt találhatnak azok, akiket erőszak ért. A céljuk az, hogy azoknak a nőknek, akik erőszak vagy zaklatás áldozataivá válták, ne egyedül keljen szembenézni olyan feladatokkal, mint a feljelentés megtétele, a panasztétel vagy a különleges bánásmód igénylése. Tudnak tanácsot adni távoltartással vagy akár szociális támogatásokkal kapcsolatban is.

„Majd megunja”

Az egyik leggyakoribb kérdés, hogy hogyan lehet megtenni online a feljelentést, és egyáltalán hogyan lehet elnavigálni az erre szolgáló felületen. Kevesen tudják azt is, hogy mikor van szükség orvosszakértői vizsgálatra, és egyáltalán ilyet hogyan lehet kezdeményezni. De a nők elleni erőszak nem szimplán a fizikai bántalmazást jelenti. „Abban is tudunk segíteni, mit tegyél, ha az engedélyed nélkül terjesztenek rólad képeket, ha azt sejted, hogy bedrogoztak és megerőszakoltak, ha zaklatnak. Sok olyan megkeresés van, amiben nők arról számolnak be, hogy elmennek egy férfival randira, aki utána nem hagyja őket békén, folyamatosan zaklatja őket” – mesélik a hálózat életrehívói. Ezek olyan helyzetek, amikkel sajnos nagyon sok nő találkozik a mindennapokban, és sokszor kap olyan tanácsot a környezetétől is, hogy tűrje el, vagy hagyja figyelmen kívül.

Fontos rávilágítani arra, hogy ez egyáltalán nem oké, és ezeket a helyzeteket nem szabad normalizálni” – az önkéntesek rengeteg témában tudnak tanácsot adni, kezdve azzal, hogy milyen jogorvoslati lehetőségekkel élhet, hogyan kell az ilyen eseteket bejelenteni, egészen addig, hogyan és milyen bizonyítékokat érdemes összegyűjteni. Ha pedig úgy ítélik meg, akkor abban is segítenek az erőszakot elszenvedett nőknek, hogy hova tudnak más jellegű segítségért fordulni.

Mit tegyél, ha szexuálisan zaklattak, bántalmaztak?

Mit tegyél, ha szexuálisan zaklattak, bántalmaztak?

A támogató közeg a legfontosabb

Gyakran előfordul a zaklatás, a családon belüli erőszak, de nagyon változatos esetekkel találkoznak az önkénteseink” – mesélik a Segítők Hálózata első félévének tapasztalatait. Sok olyan nő keresi meg őket, akik fontolgatják, hogy feljelentést tegyenek, és információt szeretnének gyűjteni a lehetőségeikről. Aggódó ismerősök is szoktak telefonálni, ilyen esetben az önkéntesek hangsúlyozzák, hogy az érintett fél beleegyezése nélkül nem helyes bármilyen lépést is megtenni, de az információátadás hatalmas segítség lehet.

A támogató közeg nagyon fontos, ezért is lényeges az, hogy minél több önkéntes segítse a munkát. Képzeljük el, mennyivel hamarabb juthatnának a nők és lányok segítséghez, ha munkahelyen, iskolákban, sportegyesületekben és a közösségek többségében lenne olyan ember, aki empátiával fordul feléjük, és aki képes segítséget nyújtani azoknak, akiket erőszak ért, és azoknak is, akik úgy érzik, hogy a szeretteik veszélyben vannak. A szakértők szerint pedig első körben már az is nagy pozitívum lenne, ha hinnének a nőknek, amikor erőszak miatt segítséget kérnek.

A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2022-es októberi lapszámában jelent meg.

Ezeket olvastad már?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

„Te nem vagy az én királyom” - Károly királyt porig alázták, nyíltan szembeszálltak az uralkodóval

„Te nem vagy az én királyom” - Károly királyt porig alázták, nyíltan szembeszálltak az uralkodóval

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)