Segítenél, de nem tudod, hogyan? Íme 5 tipp jótékonykodáshoz!
Hirdetés
Kapni jó, de adni még jobb. Amikor ugyanis másoknak segítünk, magunkkal is jót teszünk. Az új év kezdete kitűnő apropó arra, hogy belevágjunk a jó cselekedetekbe, sokszor azonban nehéz eldönteni, hol is kezdjük. Ha szeretnéd támogatni azokat, akiknek szükségük van rá, a legjobb, ha először a közvetlen környezetben nézel szét. Meglepődhetsz, milyen egyszerűen, ugyanakkor mennyire sokat tehetsz a körülötted élőkért, amiből a közösségen keresztül te is visszakapsz.
Ezeket láttad már?
Biztos a te lakóhelyeden is van olyan támogatásra szoruló szervezet vagy közösségi kezdeményezés, amelynek felkarolása sokat jelenthet az ott élő embereknek. Ezek az egyesületek vagy programszervezők jellemzően bármilyen apró segítségnek örülnek, hiszen ha sikerül elegendő támogatót szerezniük, a sok kicsi sokra megy. Íme néhány tipp, hogyan tehetsz a legkönnyebben a jó ügyekért.
1. Pénzbeli támogatás
Banki átutalással szinte bárkit tudsz támogatni, a nagyobb szervezeteknél pedig általában lehetőség van bankkártyás vagy online adományozásra is. Felajánlhatsz pénzt egyszeri alkalommal vagy rendszeresen is, akár egy kisebb összeget beállítva. Az ilyen fajta segítség előnye, hogy a támogatottak a szükségleteiktől függően bármire fordíthatják a pénzt, amit igény esetén azonnal felhasználhatnak.
2. Adó 1%-ának felajánlása
Minden évben rendelkezhetsz a befizetett személyi jövedelemadód 1+1%-áról. Idén legkésőbb május 22-ig élhetsz ezzel. Érdemes kihasználni a lehetőséget, hiszen nem jár extra költséggel, miközben sokat segíthet a kedvezményezett civil szervezetnek, illetve egyháznak. A https://ado1szazalek.com/ oldalon megye, település és tevékenységi kör alapján is kereshetsz a szervezetek között, hogy megtaláld a számodra legszimpatikusabb ügyet.
3. Tárgyi adomány
A legtöbb szervezet tárgyi adományokat is befogad, amelyeket közvetlenül a működésükben vagy a rászorulóknak továbbítva használnak fel. A tevékenységi körtől függően ezek lehetnek ruhaneműk, játékok, élelmiszerek, tisztító- és tisztálkodási szerek vagy akár háztartási gépek. Ha a használt eszközök új gazdára találnak, és nem a szemétben végzik, azzal a bolygónknak is jót teszel. Arra viszont figyelj, hogy az adomány olyan állapotú legyen, amit te is szívesen fogadnál. Ha nincs otthon olyan tárgy, amit elajándékoznál, csatlakozz egy tartósélelmiszer-gyűjtő akcióhoz. Például a Tesco rendszeresen szervez partnereivel ilyet, amikor a vásárlók a kosarukba tett egy-egy plusz liszt, tészta, csoki, olaj vagy egyéb hasonló termék felajánlásával támogathatják a Magyar Élelmiszerbank Egyesületet.
4. Önkéntes munka
Az idő pénz, tartja a mondás. Így ha a szabadidődet fordítod arra, hogy önkénteskedj, azzal anyagi forrásokat spórolsz a szervezetnek. Segíthetsz alkalmanként, egy-egy tevékenységbe bekapcsolódva, vagy vállalhatsz állandó feladatot is. Van olyan típusú munka, amihez a lelkesedésen kívül szinte semmire nincs szükséged, más esetekben a szaktudásodat hasznosíthatod besegítve például kommunikációs anyagok készítésébe, fuvarozásba, adminisztrációba vagy rendezvények lebonyolításába.
5. Szavazat
Akkor is részt vehetsz a helyi jótékonyságban, ha szűkösek az anyagi lehetőségeid vagy az időd. A Tesco Ön választ, mi segítünk pályázati programja már tizedik alkalommal biztosít pénzügyi forrást évente több száz szervezetnek, intézménynek, nonprofit vállalkozásnak, amelyek országszerte jelentkezhetnek a környezetük fejlesztését célzó kezdeményezésekkel. Eddig több mint 1200 pályázó kapott összesen több mint 320 millió forint támogatást többek között állatvédelmi, művészeti, hagyományőrző, edukációs, környezetvédelmi vagy épp terápiás programokra. A továbbjutók közül a Tesco vásárlói döntik el voksolással, hogy melyik pályázat mennyi támogatást kapjon. Ha szeretnéd befolyásolni az aktuális végeredményt, nincs más dolgod, mint január 17. és február 13. között bedobni a szavazatodat jelképező zsetont a neked tetsző kezdeményezés zsetongyűjtőjébe a közeledben lévő Tesco áruházban.