10 jel, amiből felismerheted a sebezhető nárcisztikust: elkeseredett érzések vezérlik tetteiket
A nárcisztikus ember felismerése nem egyszerű feladat. Ma ugyanis mindenkire rásütjük ezt a jelzőt, az alapszókincs részévé vált. Pedig a nárcisztikus viselkedés azokra jellemző, akik nárcisztikus személyiségzavarral küzdenek. Ez pedig egy olyan mentális rendellenesség, amelyet a hétköznapi ember nehezen állapít meg, csak ennek jeleit észlelheti.
Ezeket láttad már?
Ha viszont tudjuk, hogy valaki tényleg nárcisztikus, érdemes azt is tudni, hogy pontosan a nárcisztikusok melyik csoportjába tartozik. Az egyik legnépesebb ezek közül a sebezhető nárcisztikus, aki tele van fájdalommal és félelemmel, a tetteit általában ezek az elkeseredett érzések vezérlik. Ezeknek az érzelmeknek a megtapasztalása végtelenül birtoklóvá, hataloméhessé teszi őket, amely szinte minden emberi kapcsolatuknak véget vet.
A gyerekkorra vezethető vissza a sebezhető nárcizmus
A sebezhető nárcizmus kialakulása szintén a gyerekkorban keresendő: az első években ezeket a személyeket általában elhanyagolták, és sokszor hangot adtak annak, hogy nem elégedettek velük. Ők viszont próbáltak bizonyítani, megmutatni, hogy elég jók az elismerésre, mégsem kapták meg soha ezt a vágyott visszajelzést.
Ennek köszönhetően, felnőttkorukra ezeket a sebeket hozták, és kétségbeesetten próbálják bebizonyítani, hogy tényleg megvan bennük az a bizonyos plusz, ami kiemeli őket a tömegből. Hogy honnan ismerheted még fel őket? Lássuk!
1. Nehezen kezeli a kritikát
A sebezhető nárcisztikus emberek nagyon nehezen fogadják a kritikát, még akkor is, ha az egyébként jóindulatú és konstruktív. Éppen ezért nagyon nehéz velük szót érteni, hiszen minden visszajelzésre védekezően reagálhatnak, és egy pillanat alatt agresszívvá válnak.
2. Állandóan igényli a dicséretet
A sebezhető nárcisztikusok gyakran túlzott figyelmet és megerősítést igényelnek másoktól, hogy jól érezzék magukat - ez az, ami alapjaiban meghatározza a hangulatukat. Ez a túlzott külső megerősítés iránti igény bizonytalansághoz és szorongáshoz vezet, ha nem kapják meg, ami rengeteg konfliktus alapja.
3. Manipulatív viselkedés
Náluk az alapvető eszköztárba tartozik a manipuláció, gyakran használják, hogy elérjék céljaikat, és másokat rávegyenek, hogy azt tegyék, amit ők akarnak. Nem ritka, hogy bűntudatot akarnak kelteni másokban, vagy éppen a szégyenérzetet táplálják.
4. Képtelenek az együttérzésre
A sérülékeny nárcisztikusok közös vonása, hogy képtelenek az együttérzésre. Néha fel sem ismerik, hogy ezt kellene tenniük, máskor viszont, amikor tudják, akkor sem hajlandóak ezt tanúsítani. Soha nem helyezik bele magukat egy másik személy szerepébe, a legtöbbször bele sem gondolnak, hogyan hatnak a mondataik, cselekedeteik.
5. Nehéz kapcsolatot kialakítaniuk
Mivel hajlamosak általában kizárólag önmagukra összpontosítani, ez számtalan nehézséget okoz a kapcsolataik kialakításában is. A legtöbb ember nem szeret egy önközpontú személlyel barátkozni, így sokaknál már az első beszélgetés alkalmával felvillan a red flag. Sokszor magányosak, és azt érzik, őket senki nem érti meg.
6. Viselkedésszabályozás
A nárcisztikus személyek gyakran úgy érzik, teljesen kiszolgáltatottak az eseményeknek. Éppen ezért, hogy ezt elkerüljék, megpróbálnak uralkodni mások felett, és kontrollálni mások viselkedését, valamint az események alakulását. Mikromenedzselnek, megpróbálnak vezetők és döntők lenni mindenféle kapcsolatban és beszélgetésben.
7. Féltékenyek és irigyek
A sebezhető nárcisztikusok, akár a sima nárcisztikusok, gyakran irigyek és féltékenyek a körülöttük lévőkre. Emiatt mindenkit összehasonlítanak magukkal, és általában versengővé válnak, ami nagyon megnehezíti az egészséges kapcsolatok fenntartását.
8. Nem bíznak meg senkiben
Általában még azokban sem bíznak meg, akik a legközelebb állnak hozzájuk. Állandóan gyanakodnak, melyik embernek vajon mi lehet az indítéka, miért barátkozik velük. Így próbálják megvédeni magukat attól, hogy a reális érzelmekkel szembesüljenek, és bármi olyat hozzon az élet, amely megmutatja, hogy nem mindent látnak helyesen. Emiatt nincsenek hosszútávú, stabil kapcsolataik, képtelenek a bizalomra.
9. Mindig másokat hibáztatnak
Ha a dolgok nem mennek úgy, ahogyan kellene, akkor minden bizonnyal mást hibáztatnak miatta. Magukban nem keresik a problémát, meg vannak győződve arról, hogy ők mindent jól csinálnak, és mindent jól kommunikáltak le. Ha más nem így gondolja, az valószínűleg túlreagálja.
10. Félnek a magánytól
Mélységes félelemmel küzdenek az elhagyástól, rettegnek attól, hogy a végén egyedül maradnak, és azzal kell szembesülniük, hogy nem annyira szerethetőek, és nem annyira fontosak. Általában túlságosan ragaszkodnak egy-egy emberhez, és birtoklóvá válnak, amely miatt szintén egyedül maradnak. Ám nem veszik észre, hogy nem az alapvető személyiségük miatt, hanem a kétségbeesett, negatív viselkedés miatt maradnak egyedül.
Ez a 10 jel tehát a leginkább jellemző a sebezhető nárcisztikus emberekre, akiket ugyanolyan módszerekkel gyógyíthatnak ki a rendellenességből, mint a hagyományos nárcisztikusokat.
Az ő esetükben is az elsőszámú ajánlás a terápia, valamint a megértés. Fontos tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy a nárcisztikus ember nem dönt arról, hogy így viselkedik. Neki ez jön a zsigereiből, és sokszor a főnökösködő, megmondó, nagyhangú ember mögött valójában egy az érzelmektől és egyedülléttől rettegő személy áll.