Te tudod, milyen gyakran kellene kimosod a ruháidat? Íme a pontos válasz

2025. január 13.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Veled is előfordult már, hogy a farmeredet vagy a blézeredet a szennyes kosárba dobtad, miután egy-két alkalommal viselted? Nos, a szakértők szerint ezzel nemcsak a ruháidnak ártottál, hanem a környezetednek is. Mutatjuk, milyen gyakran kéne kimosnod őket annak érdekében, hogy minél kevesebb vizet és energiát pazarolj, és hogy minél tovább tudd őket hordani!

Te milyen gyakran mosod ki a ruháidat?
Ilyen gyakran kéne kimosnod a ruháidat a szakértők szerint
Fotó: LightFieldStudios/Getty Images

Bár a mosás sokunk számára csak egy kötelező házimunka, nagy hatással lehet az ökológiai lábnyomunkra. A ruháink túl gyakori mosása ugyanis egy fontos fenntarthatósági kérdés, amiről sajnos nem beszélünk eleget. „Az otthoni mosási rutinunk megváltoztatása az egyik legnagyobb lehetőség az erőforrásaink megőrzésére” - mondta Paul Dillinger, a Levi's alelnöke az amerikai Vogue-nak.

Ráadásul, ha nem megy naponta a mosógép, az nemcsak környezetvédelmi szempontból okos döntés: a ruháid élettartamát is meghosszabbíthatod, ha nem mosod őket feleslegesen. Az energiamegtakarításon, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésén és a víztakarékosságon túl a mosás módjának megváltoztatása egyszerűen jobb a ruháinknak is - magyarázza Dillinger.

A túlzott mosás ugyanis hozzájárulhat a ruhák méretének és formájának torzulásához, valamint a színek kifakulásához. „A ruhagyártás minőségének csökkenésével és a túlmosással több ruha kerül hamarabb a szeméttelepre” - erősíti meg Dr. Sonali Diddi, a Coloradói Állami Egyetem design és kereskedelmi tanszékének docense.

Hogyan mossuk a ruháinkat fenntartható módon?

A mosás gyakoriságának csökkentése mellett szintén jót tesz a környezetünknek, ha alacsony hőfokon (20-30 fok között) mossuk és levegőn szárítjuk a ruháinkat. „Sok mosószer olyan vegyi anyagokat tartalmaz, mint a foszfátok, a felületaktív anyagok és az optikai fehérítők, amelyek károsak lehetnek a vízi élővilágra, ha a szennyvízelvezetéssel visszakerülnek a természetes vizeinkbe” - mondja Dr. Kyle Grant, az Oxwash, egy környezetbarát mosodai cég vezérigazgatója.

40, 60 vagy 90? Kiderült, milyen hőfokon kellene mosni az ágyneműt

40, 60 vagy 90? Kiderült, milyen hőfokon kellene mosni az ágyneműt

Milyen gyakran kell mosni?

A legtöbb esetben nem szükséges minden viselés után kimosni egy-egy ruhadarabot, ha az nyilvánvaló módon nem szennyezett, tehát nem foltos vagy nem áraszt magából kellemetlen szagot. Az ingeket egy-két, az alkalmi nadrágokat két-három, a blézereket pedig négy-öt viselés után ajánlott kimosni. A hálóruhákat két-három viselés után érdemes mosógépbe tenni, a kabátokat és más felsőruházatokat pedig szezononként csak egyszer ajánlott tisztítani.

Pólók és topok

A pólók és topok azon kevés ruhadarabok közé tartoznak, melyeket minden viselés után ki kell mosni. „Egyes anyagokat, például a pamutot erősebb mosószerrel és magasabb hőfokon kell mosni, hogy a szennyeződések kioldódjanak, bár a legtöbbünk ruhája ritkán lesz annyira piszkos, hogy magasabb hőmérsékletre legyen szükség” - mondja Dr. Grant.

Edző szettek és fürdőruhák

A sportruházatot és a fürdőruhát is minden használat után ki kell mosni. Egyes anyagok - például a rugalmas elasztán és a nejlon - például képesek magukban tartani a baktériumokat és az izzadságot, ezért gyakrabban kell őket tisztítani a kellemetlen szagok megelőzése és az anyag épségének megőrzése érdekében.

Farmerek

A Levi's azt ajánlja, hogy vásárlói minden 10. viselés után mossák csak ki a farmert. „Az átlagos kínai fogyasztó körülbelül négy viselés után mossa ki a farmerját. Az Egyesült Királyságban és Franciaországban átlagosan 2,5 viselés után kerül a farmer a mosógépbe. Az Egyesült Államokban ez az arány körülbelül 2,3 viselésre csökken” - magyarázza Dillinger.

Gyapjú pulóverek

Az Oxwash azt javasolja, hogy a gyapjúpulóvereket minden ötödik viselés után mossuk ki, míg egyes kötöttáru szakértők szerint annyival is megúszhatjuk, hogy csak minden szezon végén mossuk ki a pulóvereinket.

Melltartók

Talán meglepő, de a melltartókat nem kell feltétlenül minden egyes viselés után kimosni. Dr. Grant azt javasolja, hogy két-három viselés után kézzel mossuk ki őket, de hozzáteszi, hogy ha sokat izzadunk vagy hajlamosak vagy bőrirritációra, természetesen gyakrabban is tisztíthatjuk.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Katalin hercegné szívbemarkoló dolgot árult el az állapotáról: visszatért a kórházba, ahol kezelték

Katalin hercegné szívbemarkoló dolgot árult el az állapotáról: visszatért a kórházba, ahol kezelték

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Nem is gondolnád, de a főzés hatásos a stressz ellen - és van még más pozitív hatása is (x)

Nem is gondolnád, de a főzés hatásos a stressz ellen - és van még más pozitív hatása is (x)

Ne okold magad, ha száraz vagy odalent! Ez kezelhető állapot (x)

Ne okold magad, ha száraz vagy odalent! Ez kezelhető állapot (x)

Stílusos sportöltözetek, amikkel a hidegben is motiválhatod magad a mozgásra (x)

Stílusos sportöltözetek, amikkel a hidegben is motiválhatod magad a mozgásra (x)

Itt az ideje, hogy megtudd: a fogamzásgátló ilyen galibákat is okozhat (x)

Itt az ideje, hogy megtudd: a fogamzásgátló ilyen galibákat is okozhat (x)