Ha a párod igazán szeret, ezt a 7 mondatot soha nem mondja neked: nagyon rossz jel, ha napi szinted hallod a másiktól
Egy emberi kapcsolatban a szavak ereje óriási: közelebb hozhatnak, de akár el is taszíthatnak minket egymástól. Szavaink nemcsak a partnerünk érzéseire és jólétére vannak hatással, hanem a kapcsolatunk általános dinamikájára is. Ha odafigyelünk arra, hogyan kommunikálunk, azzal erősítjük a köteléket, és a másik fél szeretve, megbecsülve érezheti magát.
Ezeket láttad már?
Sajnos viszont, amikor stresszesek, érzelmileg kimerültek vagyunk, vagy egy veszekedés kellős közepén állunk, könnyen előfordulhat, hogy a frusztrációnkat akaratlanul is a párunkon vezetjük le. De vajon mi az a 7 mondat, amit soha nem ejt ki a párod a száján, ha igazán szeret?
Judy Ho, tapasztalt klinikai és igazságügyi neuropszichológus szerint bizonyos kifejezések hosszú távon rombolják a partnerek közötti kötődést és intimitást. Néha olyasmit mondunk, amit nem gondolunk komolyan, máskor észre sem vesszük, hogy egy-egy megjegyzésünk mennyire bántó lehet. Az alábbiakban hét olyan mondatot mutatunk be, amelyet egy szerető partner soha nem mondana ki – és azt is, hogy miért olyan veszélyesek ezek a kijelentések.
1. „Te mindig…” vagy „Te soha…”
Az ilyen szélsőséges általánosítások azt eredményezhetik, hogy a másik fél kritizáltnak érzi magát. Gyakran ezek a mondatok felesleges vitákat generálnak, mert a partner védekezésre kényszerül. Az egyik fél úgy érezheti, hogy igazságtalanul vádolják, míg a másikat bánthat, hogy nem hallgatják meg.
Ahelyett, hogy általános érvényű kijelentéseket tennénk, érdemesebb konkrét eseményekre vagy viselkedésekre koncentrálni, és „én”-közlésekkel kifejezni az érzéseinket. Például „Tegnap, amikor a munkámról beszélgettünk, úgy éreztem, hogy elutasítottál. Szeretném, ha meghallgatnád, hogy elmagyarázzam, milyen kihívás előtt állok a felettesemmel. Szánhatnánk ma erre pár percet?”
Tartós kapcsolat vagy fellángolás? Innen tudhatod, hogy igazi szerelemről van-e szó
2. „[Valaki más] sokkal jobb ebben, mint te.”
A másokkal való összehasonlítás nem motiválja a partnert, épp az ellenkezőleg: egy védekező reakciót vált ki, és azt sugallja, hogy valamivel kapcsolatban hiányosságokkal küzd. Ez alááshatja az önbecsülését, és az elégtelenség érzését keltheti benne. Ehelyett lehet így is mondani „Nagyon örülnék, ha időnként segítenél ebben.”
3. „Túlreagálod.”
Ezzel a mondattal azt sugalljuk a párunknak, hogy az érzései nem validak vagy túlzásba esik. Ez mélyen sértő lehet, és hosszú távon csökkentheti a bizalmat a kapcsolatban. Még ha nem is értünk egyet a másik érzéseivel, fontos elismerni, hogy az ő szemszögéből a helyzet valóban bántó lehet. Próbáljunk meg inkább így megfogalmazni: „Bár én nem pontosan úgy látom, ahogy te megértem, miért érzed ezt.”
4. „Pont olyan vagy, mint [egy családtagod].”
A partner egy családtagjához való hasonlítása – főleg ha negatív kontextusban történik – komoly feszültséget és neheztelést okozhat. Ne használjuk fegyverként a másik családjáról szerzett ismereteinket, hiszen ezek érzékeny témák lehetnek. Ahelyett, hogy összehasonlítanánk őt másokkal, próbáljunk meg inkább a konkrét viselkedésre koncentrálni: „Nagyon rosszul esik, amikor elutasítod az érzéseimet. Megpróbálnál együttérezni velem?”
5. „Tudnod kellene, hogy mit érzek.”
Elvárni, hogy a párunk gondolatolvasó legyen, irreális dolog, és félreértésekhez vezethet. Ahelyett, hogy arra számítunk, hogy automatikusan tudja, mire van szükségünk, érdemes nyíltan és őszintén kifejezni az érzéseinket. Egy példamondat erre: „Bánt, hogy nem teszed le a telefonodat, miközben beszélek hozzád. Nagyon fontos nekem, hogy odafigyelj rám.”
6. „Én megmondtam.”
Ha egy nézeteltérés után diadalmasan a partnerünk orra alá dörgöljük, hogy igazunk volt, az lekezelő és tiszteletlen lehet. Ehelyett inkább támogatóan és együttműködően közelítsünk a problémához: „Most, hogy látjuk, mi történt, hogyan tudnánk együtt megoldani ezt a helyzetet?”
7. „Végeztem.”
A szakítással való fenyegetés minden vitában komoly feszültséget kelt, és bizonytalanságot okoz a kapcsolatban. Bár csábító lehet ilyesmit mondani egy heves veszekedés közben, ez megingathatja a bizalmat és az érzelmi biztonságot. Ahelyett, hogy ultimátumokat adnánk, inkább fogalmazzunk így: „Most nagyon feszült vagyok, és szükségem van egy kis időre. Beszélhetünk erről később, amikor mindketten nyugodtabbak leszünk?”
A karmikus kapcsolatok sem mindig tartanak örökké: így ismerheted fel, hogy valójában nem ő az igazi
A kapcsolatainkban a kommunikáció stílusa és tartalma kulcsfontosságú. A szavainknak hatalma van: építhetnek vagy rombolhatnak. Bár minden kapcsolatban előfordulhatnak konfliktusok, fontos, hogy figyeljünk arra, hogyan beszélünk egymással.
Forrás: rd.com
