„Sokan elsírják magukat a gondoskodástól” – különleges kollaboráció a Baptista Szeretetszolgálat és a Rossmann között
A szépítkezést sokan tartják felszínesnek, gyakran degradálják a nőket, ha túl sok, vagy éppen túl kevés időt fordítanak a természetes szépségük kihangsúlyozására. Ugyanakkor számos kezdeményezés bizonyította már, hogy egy gondoskodással töltött nap mekkora hatással lehet egy ember életére.
Ezeket láttad már?
A rászoruló nőkről egyre több cég gondolkozik, egyre többen szeretnének a saját eszközeikkel segíteni nekik. A cikkünket nem a nőnapon, hanem sokkal később közöljük, hogy felhívjuk arra a figyelmet, hogy minden nap nőnap. A Rossmann és a Baptista Szeretetszolgálat munkája példamutató.
A rászoruló nőknek luxus az önmaguk felé fordulás
Hogy néha egy jó smink segít felismerni a régi önmagunkat, hogy egy találó és friss frizura segít visszaszerezni az önbizalmunkat – ilyen segítségre pedig a legkiszolgáltatottabb nőknek van csak igazán szüksége.
Idén a Baptista Szeretetszolgálat és a Rossmann közös nőnapi eseményét ez a szellemiség hívta életre: az anyaotthonokban élő nőkről önkéntes sminkesek, fodrászok és kozmetikusok gondoskodtak. Az akció részleteiről a Baptista Szeretetszolgálat szóvivőjével, Berczelly Rékával beszélgettünk.
Hogyan kezdődött a Rossmannal a kollaboráció? Mi volt az alapkoncepció, amely mentén elindultatok?
A Rossmannal való együttműködésünk akkor kezdődött, amikor kitört az ukrán-orosz háború: a cég keresett meg minket, hogy hogyan tudnának segíteni. Rengeteg adomány érkezett tőlük, ami nagyon hasznosnak bizonyult, s a Baptista Szeretetszolgálat által Tiszabecsen fenntartott határátkelőre kerültek.
A Rossmannal azóta is tart az együttműködésünk, két éve támogatják a nőnapi rendezvényünket, melyet hátrányos helyzetű nőknek, leginkább a hajléktalanszállóinkon, illetve a családok átmeneti otthonában élő nőknek rendezünk meg már hosszú évek óta. A Rossmann termékekkel támogatja a rendezvényt: egyrészt az önkéntes szépítőknek ad alapanyagot, például hajlakkot és fésűt, a hölgyeknek pedig ajándékkal kedveskednek, mint sampon, tusfürdő, egészségügyi betét, dezodor, mindenre, amire szükségük lehet; olyan hétköznapi használati cikkekkel segítenek, amit muszáj megvenni, épp ezért hatalmas segítség az érintettek számára.
Hogyan zajlott a nőnapi szépítkezős akció? Nyitottak voltak rá a hölgyek?
A hölgyek imádják ezt a napot, mert ilyenkor minden róluk szól, értük van. Mehettek kozmetikushoz, fodrászhoz, s még egy szépségtanácsadónk is volt a helyszínen. Értékes csomagokat sorsoltunk ki a tombolán is, a fődíjakat szintén a Rossmannak köszönhetjük. Távozáskor is nagyon értékes csomagokat tudunk kiosztani mindig támogatóinknak köszönhetően.
A Rossmann támogatta még a résztvevő hölgyeket olyan létfontosságú eszközökkel, mint intim higiéniás betétek, nedves törlőkendők?
Természetesen, illetve még sminkkel, sminklemosóval, pamaccsal, de kekszet, müzliszeletet is adományoztak – olyan termékekkel, amelyeket minden nő használ a mindennapokban, amitől a nehezebb sorsúak is ápoltnak érezhetik magukat, s könnyebbséget jelent, hogy pár hónapig nem kell beszerezniük ezeket.
Mik voltak a visszajelzések a programról? Hosszútávon milyen hatása van a nőkre ez a külső odafigyelés?
A hölgyek ilyenkor nagyon boldogok, készülnek az előtte-utána fotók, szuper frizurákkal, sminkkel és rengeteg ajándékkal távoznak tőlünk. Sokan el is sírják magukat a gondoskodástól. Ilyenkor beszélgetünk is velünk, az odafigyelésre szomjaznak. Vihettek ruhákat is, szeretnek válogatni, ilyenkor tényleg minden róluk szól. Idősebbek, fiatalok is nagyon boldogok, a tombolának szinte gyerekként örülnek. Legtöbben évek óta vissza-visszatérnek hozzánk ezen a napon.
Térjünk át egy kicsit a kezdeményezés helyszínére, az anyaotthonokra. A GLAMOUR.hu oldalán tavaly egy öt részes sorozatban foglalkoztunk a Budapesten hajléktalanságban élő nők élethelyzetével, köztük családok átmeneti otthonában élő nőkével is. Tapasztalatod szerint milyen életutat járnak be azok a nők, akikkel ti, a Baptista Szeretetszolgálat foglalkozik?
Ezek a nők sokszor menekülnek otthonról, bántalmazó kapcsolatból, legtöbben több gyerekkel. Nálunk minden segítséget megkapnak, támogatjuk őket a továbblépésben.
A segítőket mi motiválja a mindennapi munka során? Vannak olyan sikertörténetek, amelyekre különösen büszkék vagytok?
Az önkéntesek fantasztikusak! A nőnapi esemény kapcsán több önkéntesünk is vidékről utazott fel Budapestre a felszerelésükkel együtt azért, hogy segíthessenek, sokan már évek óta velünk vannak. A segítés vágya, az utána érzett jó érzés, hogy olyannak okozott örömet, aki ezt sehogy máshogy nem tudná megkapni.
Minden történet egyedi és nagyon jó. Ezalkalommal például volt egy fiatal lány, aki egy hete lakott csak a hajléktalanszállón, előtte pár hétig egy parkban húzta meg magát a hidegben, februárban. Bántalmazó kapcsolatból menekült. Viszont miután megérkezett hozzánk a rendezvényre, egy pillanatra mégis elfelejthette mindezt: el volt ájulva az új frizurájától, sminkjétől, az ajándékoktól, sírt a boldogságtól. Még munkát is kapott aznap ott a helyszínen. Azt mondta, ettől a naptól kezdve ez az újjászületésének napja.