„16 évesen kint fogsz állni a sarkon négy gyerekkel” - A Romaversitas elsöprő beszédét mindenkinek hallania kéne
A GLAMOUR Women of the Year gálát idén 15. alkalommal rendeztük meg azzal a céllal, hogy társadalmi változásokat indítsunk be a nők megítélésével, helyzetével, elismerésével kapcsolatban. A GLAMOUR-díjak sorsáról minden évben a közönség dönt, de van egy különleges díj, amit mi, a magazin szerkesztői ítélünk oda.
Ezeket láttad már?
2024-ben a GLAMOUR Women of the Year Az év hősnője díját nem egyetlen személy, hanem a Romaversitas Alapítvány kapta. A szervezet hisz abban, hogy a roma emancipációs mozgalom alapja és mozgatórugója az erős értelmiségi réteg, amely képes közösségeik érdekeit a legkülönbözőbb módokon képviselni, és a róluk szóló narratívákat formálni.
Céljuk, hogy a diákjaik kibontakoztathassák a képességeiket. Magas szintű szakmai segítséget, tréningeket, nyelvtanulási lehetőségeket, továbbtanulási és karrier tanácsadást, kutatói és gyakornoki lehetőségeket nyújtanak a fiataloknak, és sok-sok egyéni figyelmet biztosítanak a számukra.
A díjat Eredics Lilla, Fedorkó Boglárka, Horváth Zsolt, Jakab Mária, és Pocsai Bettina vették át, a beszédüket teljes terjedelmében közöljük.
Fedorkó Boglárka
„Te nem vagy olyan…. Te rendes vagy… Nem tűnsz szegénynek… Sose lesz belőled senki… egy roma családban miért cél, hogy a gyerek továbbtanuljon?… 16 évesen kint fogsz állni a sarkon négy gyerekkel… pár mondat, melyet Horváth Anita, Romaversitas ösztöndíjas fotóművész gyűjtött roma női kortársaitól.
Ezek a gyomorforgató, rasszista és szexista mondatok meghatározó tapasztalatai a roma közösség tagjainak, köztük annak az 1 %-nak, akiknek sikerül felvételt nyerniük az egyetemre, és nap mint nap kénytelenek a többségi társadalom direkt vagy bókba csomagolt sztereotípiáival szembesülni.
Roma közéleti és aktivista férfiak és nők épp ezért alapították a Romaversitast a kilencvenes években, hogy a fiatal roma művészeknek, értelmiségieknek legyen olyan tere, ahol közösen megerősíthetik az effajta támadásokkal szemben immunrendszerüket, feldolgozhatják traumáikat, valamint gondozhatják és továbbépíthetik a roma közösségek szellemi örökségét. Az alapítvány több mint 500 diáknak segítette a felsőoktatásba való bekerülését, diplomaszerzését és karrierindítását, akik közül sokan mai napig a szegényekért és kirekesztettekért dolgoznak.
A szervezet vezetői évtizedek óta adják át a stafétát a fiatalabb generációnak, ahogy most én is kollégáimnak, akik meghatározóak voltak abban, hogy a Romaversitas kifejezetten roma női programokat indítson az utóbbi években, a roma feminizmus jegyében.”
Pocsai Bettina
„Az Irány a karrier! programban olyan fiatal lányoknak, nőknek segítünk, akik életükben már elég korán megtapasztalták milyen az, mikor beskatulyázzák, megbélyegzik és még az álmaiktól is megfosztják őket. A program abban segít ezeknek a nőknek, hogy az itt megszerzett tudással és készségekkel megtalálják a számukra megfelelő állást, valamint abban, hogy építhessék önbizalmukat és az álmaikat.
Úgy vélem, abban mindannyian, akik ma itt vagyunk, egyetértünk, hogy a nők munkaerőpiaci helyzete rendkívül fontos, és egy olyan ügy, amiről mindig beszélnünk kell ahhoz, hogy változást érhessünk el. Akkor a roma nők helyzete a munkaerőpiacon miért nem elég fontos ügy ahhoz, hogy beszéljünk róla? Miért nem kelt semmilyen megrökönyödést a legtöbb munkahelyen, hogy egy cigány vicc a mai napig elhangzik a cafeteriában bármilyen elítélő reakció nélkül?
Mint nőtársaink és szövetségeseink, legyetek ti is részei a diskurzusnak, álljatok ki ti is a roma nőkért! (És az álmaikért!) A fiatal roma nőknek a legtöbb esetben az alulfizetett, képességeiket figyelmen kívül hagyó szerepek jutnak a munkahelyeken, ha egyáltalán felveszik őket. Ahhoz, hogy ez megváltozzon - és ne csak az egyetemet végzettek körében - minden munkáltatónak tennie kell.”
Eredics Lilla
„Az EMMA Egyesülettel közösen indított MARA-programunkat egy hasonlóan fontos céllal indítottuk, amire azonban meglehetősen kevés figyelmet fordít a közbeszéd: a MARA-programban azért dolgozunk, hogy a roma nők közösségi aktivizmusát ösztönözzük és támogassuk a szexuális, valamint reprodukciós egészség és jogok területén, beleértve a szexuális nevelést, fogamzásgátlást és méltó körülményeket az egészségügyi ellátásban, így a szülészetben, melyekhez rendkívül korlátozottan jutnak hozzá a roma nők országszerte, de legfőképp vidéken, szegregált településeken.
A MARA résztvevői mind olyan nők, akik saját közösségeikben, szakterületükön elemi munkát végeznek a roma nők reproduktív egészségében: közösségi dúlák, aktivisták, akadémikusok, egészségügyi dolgozók, a civil szektor és az ellátórendszer szakemberei akik nap mint nap tesznek azért, hogy a roma nők méltó és mindenkit megillető életlehetőségekhez jussanak, hogy a rendre tapasztalt diszkrimináció ellen kiálljanak, hogy az egészségügyi dolgozók által gyakorolt szülészeti erőszakkal szemben egymás hangját erősítsék. Ezek a nők elemi munkát végeznek abban, ami mindannyiunk felelőssége. És mégis, az ő hangjuk meghallására eddig jellemzően nem volt sem platform, sem szándék.
A MARA-programban mi most azért teszünk, hogy a roma nők hangját, tapasztalatait és szaktudását ti is meghalljátok, mert annak helye van a róluk szóló közbeszédben. Hálás vagyok, hogy roma-fókuszú szociológusként és roma nőként részese lehet ennek a történelmi pillanatnak.”
Pocsai Bettina
„A roma nők megéléseire építő közösségi munkánk mellett számtalan programot viszünk, melyek létfontosságúak, de kevés össztársadalmi figyelmet kapnak: az ukrajnai háború kitörése óta több mint 200 menekült gyereknek segítettünk civil partnereinkkel elfeledtetni a menekülés és kirekesztettség traumáját, Horváth Zsolt műsorvezetésével több tízezer embert értünk el roma közéleti szereplők gondolataival társadalmunk égető kérdéseiről a Romaként podcastban, és minden évben együtt ünnepeljük ösztöndíjasaink kitartó munkáját, mely az egyetemi felvételihez vagy az első munkahelyhez vezeti őket.
Eredics Lilla
Köszönjük a Glamour és minden szövetségesünk támogatását ebben a misszióban. Ha szeretnétek jobban csatlakozni a missziónkhoz, ajánlok három lehetőséget. Nyisd meg a kedvenc közösségi média platformod: Instagram, TikTok vagy Facebook.
Az Instán kövesd be a Bura Galériát, ahol a már említett Horváth Anita mellett másik három roma művésznő kiállításáról kapsz infót. A Facebookon és a TikTokon pedig kövesd be a Romaversitast, és hallgasd a Romaként podcast-et!”