A roma nők az egészségügyben sem menekülhetnek el az előítéletek elől - Nézd meg a Romaként.podcast legújabb epizódját!
Nemrég mutatták be a Romaversitas Alaptívány és az Emma Egyesült közös kezdeményezését. A MARA-program előkészületeként született meg az első közös tanulmánykötetük: „Lehetne egy kicsit halkabban?” Szexuális és reprodukciós egészség roma női szemmel címmel. A Romaként. podcast legfrissebb epizódjában, Fedorkó Bogi, a Romaversitas Alapítvány munkatársa, a kiadvány két roma női kutatójával, Balogh-Szabó Kittivel, és Markócs-Mezei Tímeával beszélget.
Ezeket láttad már?
Sok sztereotípia kering a roma nők szexualitásával kapcsolatban a civil- és közszférában egyaránt. A kiadványban szereplő öt tanulmány szerzője öt roma női kutató: Ignácz Judit, Godó Irén, Csikós Marina, Markócs-Mezei Tímea és Balogh-Szabó Kitti különböző aspektusait vizsgálták a témának.
Roma nőket érintő egészségügyi jogsértések
A kiadványban öt roma kutatónő tanulmányát olvashatjuk, akik olyan alulkutatott, és előítéletekkel terhelt témákat feszegetnek, melyek, bár súlyos hátrányokat és sérelmeket jelenthetnek a roma nők szexuális és reprodukciós egészsége és jogai (SRHR) terén, azok vizsgálatában gyakran nem jelenik meg a roma női szemszög.
A szerzők olyan alulkutatott, és előítéletekkel terhelt témákat feszegetnek, melyek, habár súlyos hátrányokat és sérelmeket jelenthetnek a roma nők szexuális és reprodukciós egészsége és jogai terén, azok vizsgálatában jellemzően nem jelenik meg a „roma női szemszög”.
Így kerülnek górcső alá a roma nőket érintő egészségügyi jogsértések; a szexuális edukáció, korai gyermekvállalás és korai iskolaelhagyás; a nőgyógyászati kórképekkel küzdő roma nők tapasztalatai; a roma nők egészségügyi rendszerhez való hozzáférése; az ott dolgozókkal és a szüléssel kapcsolatos megéléseik.
Senkit nem érhet a származása miatt hátrányos megkülönböztetés
A Romaként. podcast legfrissebb epizódjában szó lesz az orvosi ellátáshoz való hozzáférés, szülészeti erőszak vagy a korai gyermekvállalás kérdéseiről. Mezei Tímea a magyar és más európai országok roma nők szexuális és reprodukciós egészségét érintő kutatásokat rendszerezte, összegezte tanulmányában. Balogh-Szabó Kitti tartalomelemzéssel vizsgálta a Hoztam e világra “Roma nők a szülőszobán” videóit a félelem, mint társadalmi konstrukció szemszögéből.
Nézd meg a videót!