A roma fiatalok összefogtak, és megváltoztatják a világot
A Romaversitas Alapítvány a Fővárosi Roma Gyakornoki Programban résztvevő egyetemista ösztöndíjasai 2023 áprilisában elindították az első Roma Történelmi Hónap online kampányt, hogy méltó módon ünnepeljék a roma aktivizmus nagyjait. Azt mondják, minden gyereknek szüksége van egy hősre. De mit érezhet egy roma fiatal, ha a közösségével kapcsolatban csak a társadalom előítéleteit erősítő ábrázolásokkal találkozik, és egyáltalán nem látja viszont önmagát?
Ezeket láttad már?
Magyarországon sok roma fiatal nő fel úgy, hogy a roma emberek történelmi és közösségi szerepvállalásáról szinte semmit sem tud, hiszen a formális oktatásban elenyésző az információ ezzel kapcsolatban. Ezen akarnak változtatni a Romaversitas Alapítvány ösztöndíjas diákjai, akik kísérleti jelleggel megrendezték az első Roma Történelmi Hónap kampányt, melynek során a rendszerváltás utáni roma közéleti személyek és aktivisták történeteit dolgozták fel.
Mutassuk a roma értékeket, hősöket!
A Roma Történelmi Hónap kampány aprópója az április 8-ai Nemzetközi Roma Nap volt, amely az 1971-es első Roma Világkongresszusnak állít emléket. A Roma Történelmi Hónap során három fővárosi roma szervezettel összefogásban a roma mozgalom nagyjai előtt tisztelegtek a diákok, modellt állva az Uccu Roma Informális Oktatás Alapítvány és a Független Színház Magyarország munkatársaival Pályi Zsófia Magyar Sajtófotó Díjas fotóművész számára a Romani Design ruháiban, ikonikus, a szervezetek munkájához kapcsolódó helyszíneken.
A szervezők munkatársainak, diákjainak egyéni portréi mellett a csoportképeken a modellek kézírásával olyan aktivisták, művészek, közéleti személyiségek és szakemberek nevei olvashatóak, akik munkásságukkal inspirálják az új generációkat, illetve a projektben résztvevő szervezetek működését, misszióját.
Kovács Dezdemóna, a Romaversitas diákja szerint „rendkívül inspiráló volt az együttműködés, és az, hogy közösen kifejezhettük a tiszteletünket olyan meghatározó roma értelmiségiek és művészek munkássága előtt, akik sajnos nem kaptak elég elismerést életük során”. Dányi Amarillisz, szintén Romaversitas tag így nyilatkozik a kampányban való szerepvállalásáról: „A Roma Történelmi Hónap alatt megtapasztaltam azt, hogy milyen érzés Magyarországon cigányként, életemben először, a származásom miatt ünnepeltnek lenni."
A kampány keretében egy különleges portrésorozat is készült Oláh Norbert képzőművész által meghatározó roma értelmiségiekről és művészekről, akik már nincsenek közöttünk, köztük Setét Jenőről, a tavaly elhunyt polgárjogi aktivistáról. Két videós podcastban pedig a szervezet munkatársa és a ROMAKÉNT. Podcast műsorvezetője, Horváth Zsolt, illetve Szőcsi Dániel, Romaversitas diák kérdezte a roma mozgalom két, mai napig aktívan dolgozó meghatározó alakját, Daróczi Ágnest és Horváth Aladárt, a Romaversitas és számos roma szervezet alapítóját a hazai roma mozgalom kezdeteiről. A diákok elszántak és lelkesek: jövő áprilisban még hangosabban szeretnék a fiatalok és az egész társadalom figyelmét felhívni a roma közösségek történelmére és értékeire.
A GLAMOUR-nál hiszünk abban, hogy az öröklött, de rossz dolgok megváltoztathatók, és nap mint nap tapasztaljuk, tehát nagyon hiszünk a média erejében. Éppen ezért vezettük be a felületeinken azt a szabályt, hogy rendszeresen megjelenítünk roma értékeket úgy, ahogy azt a romák jónak gondolják. Szeretnénk, ha ezzel egy mozgalom indulna a médiában a roma reprezentáció árnyaltabbá, igazabbá, előítéletektől mentessé válását támogatva. Az aktivitmus menő! Tégy te is ügyekért, amiknek meg kell változniuk a társadalmunkban!