Az endometriózisod már robotok segítségével operálják
Mindenki tökéletes precizitású műtéti beavatkozásra vágyik, ha már úgy alakult, hogy muszáj a műtőasztalra feküdni. Az egymilliárdos beruházást jelentő sebészeti robotot, melyet a Wáberer Medical Center bemutatott a sajtó képviselőinek, már használják, urológiai és endometriózis műtéteket végeznek vele.
Ezeket láttad már?
Belegondoltál már, mi a sebészet jövője? A jövő már itt van, hiszen a jelenben is elérhető a robotsebészet. A Wáberer Medical Center évente közel kétszáz műtéthez tervezi bevetni a daVinci robotot. Megnéztük, hogyan operálnak a segítségével.
Az operáló robot, a daVinci
1995-ben alakult meg az Intuitive Surgical, és öt éven belül, 2000-től dolgozik a da Vinci robotsebészeti rendszer, amivel 2022-ig több mint tizenkétmillió műtétet végeztek el. Ezeknek a száma csak folyamatosan nőni fog, mivel már több mint hétezerötszáz egység működik világszerte, hetven országban.
Magyarországon is több helyen elérhető az állami egészségügyi rendszerben a konzolsebészet, de a magánegészségügyben először a Wáberer Medical Center tette meg a lépést a csúcstechnológia felé. „Először az urológiai, nőgyógyászati és általános sebészeti műtéteknél fogjuk használni a robotot” – mondta el Prof. Dr. Tenke Péter urológus, aki komoly hazai és nemzetközi tapasztalatok birtokában elsőként műt majd a da Vinci robottal.
Mi a robotsebészet előnye?
Az első kérdés, ami felmerül: vajon tényleg a robot operál? Nem. Az operációt teljes mértékben a sebész végzi a daVinci rendszer karjaival, sebészeti konzoljával, kamerájával és műszereivel. Fontos tehát tudni, hogy a rendszer nem magától operál, hanem kvázi kiterjeszti a sebész lehetőségeit. Mit is kell érteni ezalatt? Például azt, hogy a sebészeti konzollal irányitott robotkarok eddig elképzelhetetlennek hitt pontosságot és precizitást biztosítanak a műtét során, mert a robot például kiszűri az emberi kéz remegéseit.
„A robotasszisztált műtéteknek szá́mos előnye van, mind a páciensre, mind az orvosra, és a robotot üzemeltető egészségügyi intézményre nézve is.” – hangsúlyozza Prof. Dr. Tenke Péter. „A páciensnek rövidebb ideig kell a kórházban tartozkodnia, gyorsabban felépül. A kisebb műtéti metszéspontok miat kevesebb fájdalommal is jár a műtét. Ennek köszönhetően még a kórokozók a szervezetbe való bejutása is jelentős mértékben csökken. Ezt még az is segíti, hogy kisebb operatív teammel végezhetőek el a műtétek. Az orvosok számára is számos előnnyel jár, kezei – a robotkarok segítségével, amelyek csuklószerű végződései az emberi csukló mozgásterjedelmét messze meghaladják – jelentősen kevesebb tehernek vannak kitéve. A műtétet ülő pozícióban végzi a sebész, így lényegesen később jelentkezik a fáradási faktor. Mellette tízszeres nagyítású, 3D-s látótérrel látja az operált testrészt. Mindezek mellett nagyságrendekkel kisebb a vérveszteség, így a vészhelyzetek fellépése is kevesebb. A biztonságot is nagy mértékben emeli, mivel a da Vinci robot kiszűri a sebész kezének esetleges remegését, és kizárja a véletlenszerű mozdulatokat.” – emeli ki Prof. Dr. Tenke Péter. A sebészeti robotot már most alkalmazzák nőgyógyászati és utológiai műtétekhez.