Mi az a repülő majom elmélet, és mi köze van a nárcisztikus személyiségzavarhoz?
A nárcisztikus ember képtelen egyedül működni. Kell hozzá egy befogadó, akit képes irányítani és elnyomni, hogy különlegesebbnek érezze magát. De vannak olyan alkalmak, amikor harmadik és negyedik fél is felbukkanhat a szituációban: ők a repülő majmok, akik legalább annyira ártalmasak, mint a vezető, azaz a nárcisztikus maga.
Ezeket láttad már?
Amikor a nárcisztikusokról beszélünk, a legtöbb esetben nehéz elkerülni a repülő majmok említését. A kifejezés az Óz, a csodák csodájából származik, ahol a Nyugati boszorkány a piszkos munkát a szárnyas majmokkal végeztette el. Ezt művelik a nárcisztikusok is, akik ezeket a személyeket is teljes mértékben irányítják.
Kik azok a repülő majmok?
A repülő majom olyan embereket jelent, akiket a nárcisztikus személy felhasznál arra, hogy az ő munkáját erősítse, vagy éppen elvégezze helyette. Elképesztően nehéz őket felismerni, hiszen gyakran úgy tűnik, ezek az emberek csak állást foglalnak egy vitában, és a nárcisztikus ember oldalát támogatják, vele értenek egyet. Pedig az ő esetükben ennél sokkal többről van szó: a nárcisztikus személy a tudtuk nélkül irányítja őket.
Hogyan néz ki a repülő majom munkája a hétköznapokban?
Hidd el, bizonyára te is találkoztál már repülő majommal, ugyanis néhány hétköznapi helyzet is elég ahhoz, hogy valaki azzá váljon! A nárcisztikus ember ugyanis gyakran a barátait és a családtagjait is felhasználja, hogy úgy érezze, a hatalma nem sérül. Ezeket az embereket kémként használja fel, hogy új információkhoz jusson általuk, vagy éppen fordítva: velük indíttatja el a legújabb ártalmas, és sokszor hamis valóságtartalmú pletykát.
Ők minden esetben jól járnak: a felelősség nem az övék, a bántalmazott fél, valószínűleg a repülő majom szerepét betöltő személyen kéri majd számon a helyzet minden negatívumát, a nárcisztikus pedig nevet a markában, hogy ismét megúszta, és minden úgy alakul, ahogyan szerette volna.
Honnan ismerheted fel a repülő majmokat?
Hogy valaki repülő majom szerepben van-e, vagy éppen csak tényleg nem ért veled egyet, nagyon nehéz kérdés. Érdemes alaposan körüljárnod a szituációt, mert akár visszafordíthatatlan károkat okozhat, ha nem meggondoltan cselekszel. Van azonban néhány olyan jel, ami megkülönbözteti a repülő majmokat az átlagemberektől:
- Hiába bizonygatsz neki: Ha egy független személynek felvázolod mindkét oldalt, egyikkel sem lesz teljesen elutasító. Lesznek olyan pontok, amelyekben neked ad igazat, de felhívja a figyelmet arra, mit gondolsz szerinte rosszul. A repülő majom nem így tesz, neki mindegy, mit mondasz, elvakultan a másik fél pártját fogja, még a legnyilvánvalóbb jeleket sem hajlandó tudomásul venni.
- Pletykál rólad: Ugyan ez alapvetően nem a repülőmajom csatája veled, mégis belekeveredik, neked pedig árt. Akinek csak szimplán véleménye van a dologról, általában nem involválódik ennyire mélyen a szituációba, de a repülő majmok igen. Ők ugyanis azt érzik, hogy szereplőik a történetnek, és védeniük kell az oldalukat.
- Manipulálnak: A legtöbb esetben ahogyan a nárcisztikus a repülő majmot, úgy ő téged manipulál. A független feleknek nem célja, hogy az akaratuk szerint cselekedj, sem az, hogy megváltoztassák a nézeteidet. Ez a repülő majmok egyik leggyakoribb eszköze.
- Információkat adnak át: Egy nap a repülő majmokkal beszélgetsz, majd rádöbbensz, hogy az itt elhangzott információk a nárcisztikus kezében vannak. Talán nem akart rosszat, de a nárcisztikus fél annyira jól manipulálta, hogy engedett, és kiadott téged. Még ha nem is a rosszindulat vezérelte, a bizalomról el kell gondolkodnod, mert bajba kerülhetsz miatta!
Miért engedelmeskednek a nárcisztikusoknak?
Erre nincs egyértelmű válasz, ugyanis számos oka lehet. A nárcisztikusok általában már a kapcsolat elejétől magukhoz édesgetik ezeket az embereket. Az sem ritka, hogy kifigyelik, mikor vannak mélyponton, és egyfajta támaszként lépnek be az életükbe, amivel azt az érzést keltik a repülő majomban, hogy az adósa.
Elhitetik vele, hogy az ellenségként kezelt személy velük sem bánik jól, és közös cél az, hogy a harmadik felet meggyengítsék. Elülteti a gondolatot a fejében, hogy ezzel igazából jót cselekednek, és csak igazságot szolgáltatnak, mert ez a helyzet már tűrhetetlen.
Kik a legalkalmasabb emberek a repülő majom szerepre?
Ezek a személyek általában kedvelik az embereket, nagyon is szociálisak. Szeretnének segítőkészek lenni, és kerülnek minden olyan helyzetet, amelyben csalódást okoznak. Éppen ezért, a leggyakrabban megfélemlítéssel, manipulációval és kényszerrel érik el az együttműködésüket. Gyakran tartanak attól, hogy ők válnak a nárcisztikus ember céltáblájává, és inkább örülnek annak, ha ez a harag máson csattan.
Ám hiába rendelkeznek számos jó tulajdonsággal, a legtöbbször hiányzik belőlük az érzelmi intelligencia ahhoz, hogy felmérjék, mekkora kárt okoznak, és milyen borzasztó szituációban segédkeznek. Ezen kívül a szorongó embereket is vonzza a nárcisztikus emberek ereje és magabiztossága, valamint a társfüggők is remek célpontnak bizonyulnak.
Hogyan kezeld a repülő majmokat?
A velük való kommunikáció, vagy éppen hogy hass rájuk, nem lesz egyszerű. Mivel sok esetben a barátaid vagy a családtagjaid vállalhatják ezt a szerepet, nagyon fontos, hogy körültekintően cselekedj!
- Húzz határokat! Ne engedd be őket túlságosan az életedbe, és ne árulj el nekik titkokat. Hidd el, minél kevesebbet tudnak, annál egyszerűbb a dolgod.
- Ne konfrontálódj! Azzal ugyanis újabb és újabb információkhoz juthat a nárcisztikus, aki visszaél majd a gyengeségeiddel. Akármilyen nehéz is, el kell engedned, hogy megértsen.
- Dokumentálj! Erre általában a komolyabb eseteknél van szükség, de ha addig fajulna a dolog, hogy a hatóságokat is be kell vonnod a helyzetbe, jobb, ha a rendelkezésedre állnak a beszélgetések, vagy éppen fotók.
A nárcisztikus és a repülő majom együtt sajnos képesek arra, hogy eltorzítsák a valóságot, és elérjék, hogy megkérdőjelezd magad. Éppen ezért, ha úgy érzed, folyamatosan egy olyan cselekvési spirálba kerülsz, ahol olyan dolgokat teszel, amelyeket nem érzel önazonosnak, fordulj szakemberhez, aki meghallgat.