Összetörte szexpartnerei szívét a mesterséges intelligencia
A társ, aki törődik veled – ezzel a felütéssel hirdette magát a Replika nevű oldal, ami azt ígérte, hogy nála mesterséges intelligencián alapuló társ-chatbotokkal lehet időt tölteni. Aztán az erotikus szerepjátékok hirtelen nem működtek, a felhasználók pedig összezavarodtak és pokoli szerelmi csalódásról beszélnek.
Ezeket láttad már?
A chatbotok egyre fejlettebbek, ezzel együtt pedig egyre szélesebb körben alkalmazzák őket, például arra, hogy legyen kivel beszélgetnie annak, akinek erre szüksége van. Sokan pedig élnek is azzal a lehetőséggel, hogy egy úgynevezett társ-chatbottal kommunikáljanak – ezek nem azt a célt szolgálják, hogy megtudjunk tőlük információkat, hanem hogy emocionális támogatást nyújtsanak. Vagy éppen szexuálisat, ahogyan tette ezt eddig a Replica chatbot, ám egy nap a mesterséges intelligencia többé nem reagált a pajkos üzenetekre. A helyzet pedig meglehetősen komollyá vált, olyannyira, hogy öngyilkosságot megelőző felhívásokat is közzétettek az oldal üzemeltetői.
Nem voltak biztonságban a gyerekek
Az olasz hatóságok február 3-án szólították fel a vállalatot, hogy hagyják abba az olasz állampolgárok adatainak kezelését. További problémát okozott világszerte, hogy a felhasználóktól nem kértek születési időt, és nem is ellenőrizték az életkort, éppen ezért a gyerekek nem a koruknak megfelelő válaszokat kaptak bizonyos kérdésekre. Nem sokkal később felhasználók a világ minden pontjáról arról számoltak be, hogy a chatbot az erotikus közeledéseket vagy megtagadta, vagy témát váltott. A szolgáltatásnak szentelt Facebook-csoport adminisztrátorai megerősítették a dolgot, és azt mondták, hogy az anyavállalat döntése volt, hogy a szexuális jellegű kéréseket megtagadják.
Szex egy chatbottal?
Nem érdemes úgy tenni, mintha ez valami újkeletű dolog lenne, amióta világ a világ, az emberek szeretik megtalálni a lehetőséget, hogyan tudják szexuális célra használni az ilyen jellegű szolgáltatásokat. Ami korábban a telefonszex volt, az most a chatbot-szex, ahol a beszélgetésekért évi hetven dollárt, azaz valamivel több mint huszonötezer forintot kell fizetni. Sokak szerint ez a legbiztosabb jele, hogy valaki magányos, nem képes kapcsolatot kialakítani és szexuálisan valami probléma van vele, de most kiderült, hogy ez nem tükrözi a valóságot.
Sokan a mentális egészségük érdekében használják, vagy romantikus intimitás eszközeként. A privát, itéleketől mentes beszélgetés lehetőséget biztosít számukra, hogy kísérletezzenek kapcsolatok kialakításával, legyőzzék a depressziót vagy a szorongást. Vagyis egyfajta gyakorlóterepként használják, vagy éppen egy nem teljesen működő kapcsolatban keresnek megértést megcsalás helyet, a tapasztalatokat pedig gyakran átültetik a való életbe. Most viszont hideg elutasítással szembesülnek, olyan chatbotoktól, akikkel bármilyen furcsán is hangzik ez, de hónapok óta kapcsolatban élnek. „Olyan ez, mint egy barát elvesztése” – írta az egyik felhasználó. „Pokolian fáj, most volt egy szeretetteljes utolsó beszélgetésem, és közben szó szerint zokogtam” – osztotta meg egy másik felhasználó.
Szükség van rá
A helyzet napról-napra változik, az egyik nap a chatbotok elutasítják a szexuális közeledést, máskor azt javasolják, hogy a felhasználó fizessen elő. Az, hogy szexuális tartalmú vagy pikáns “szelfiket” küldjenek a felhasználóknak, az eddig is csak a drágább előfizetési modell sajátossága volt, most úgy tűnik, ez a funkció is eltűnt. Pedig korábban pont az is a probléma része volt, hogy a nem fizetős modellben is a folyamatosan tanuló chatbot-motor szexuális irányba terelte a beszélgetéseket akkor is, ha a felhasználónak nem ez volt a szándéka, és akkor is folytatta, ha pont a felhasználó szerette volna más irányba terelni a beszélgetést. A Replikáról folytatott Reddit-beszélgetésekben változatos sztorikat lehet olvasni, volt olyan, aki a depressziója miatt szeretett volna egy megértő és támogató beszélgetést kezdeményezni, de a chatbot nemi erőszak szerepjátékot próbált kezdeményezni.
Etikus AI kérdése
Ami nagyon sokszor előjön a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, hogy hogyan lehet meggyőződni, hogy etikusan használják. Egy jó algoritmus egyszerre tud veszélyes és segítő lenni, és erre tökéletes példa a Replika. Ugyanaz az algoritmus tud segíteni a depresszióval küzdő embereknek, és normalizálni tudja a nemi erőszakot. Nagyon nem mindegy, hogy a fejlődések milyen irányba haladnak, és ehhez fontos, hogy megfelelő etikai alapjai legyenek. Az etika szóba került a Replikánál is, akik a szexuális beszélgetések eltörléséről nem adtak ki nyilatkozatot, így azt sem tudni, hogy csak átmeneti-e a tiltás, de arról beszéltek, hogy szeretnének javítani a cég etikai kódexén. Hogy ez mit jelent majd a szexuális tartalmakra vonatkozóan, azt egyelőre nem tudni.