Így tegyél rendet egyszer és mindenkorra az életedben
Érezted már azt, hogy nincs hely a lakásodban, mégsincs semmid? Vettél már olyat, amire hónapok múlva újra rácsodálkoztál, mikor újra a kezed ügyébe került? Tele van a fiókod évtizedekkel előtti telefonszámlákkal, és olyan cipők blokkjaival, amiket már rég elajándékoztál?
Ezeket láttad már?
Itt az ideje, hogy megszabadulj mindentől, ami zsúfoltabbá teszi a lakásod.
Nem vagy egyedül
Egyre több tárggyal osztjuk meg otthonainkat. „Elfelejtett élelmiszerek, kozmetikumok, sosem használt konyhai eszközök, ajándékba kapott vagy olcsón beszerzett ruhák, játékok, megörökölt könyvek, kinőtt és használhatatlan tárgyak, jegyzet és iratkupacok, régi műszaki tartozékok és a többi. Ügyfeleimnél ez a sok-sok tárgy kis lakásban hamarabb válik nyomasztóvá, de még a nagyobb otthonokban is állandó keresgélést, pakolást, rendezetlenséget, körülményes takarítást és akár stresszt is jelent az ottlakóknak” - meséli Boros Angéla rendszerező, hogy bizony nem ritka jelenség, hogy valaki úgy gondolja, itt az ideje a nagy szelektálásnak. A hely- és időhiány sokaknál a letisztultság, a tökéletes rend és rendszer kialakítása irányába tett sokszori próbálkozás ellenére is kudarcba fullad, pedig a szakértő szerint bármely otthonból költözés és új bútorok nélkül is akár pár nap alatt tágasabb és rendezett otthont lehet kialakítani, ahol semmiből sincs hiány, és mindennek megvan a maga helye.
Egyedül esel neki?
Készülj fel rá, hogy időbe fog telni, mire az otthonodban minden tárgyat, szekrényt, dobozt, sarkot, szobát átnézel. Ha azonban rászánod magad, ne halogasd további hónapokig, évekig. Arra is gondolj, hogy a minimalizálás után nagy mennyiségű felesleges tárgyról kell mielőbb gondoskodnod, hogy tényleg felszabaduljon az otthonod – kommunális szemétbe ne kerüljön adományozható tárgy, lom, szelektív-műszaki-gyógyszerhulladék, ezeket gyűjtsd külön és add le gyűjtőpontokon. „A divatos módszerek és sablonos tanácsok nem biztos, hogy nálad is működnek. A folyamat során otthonod többezer tárgyával kapcsolatban kell egyedi kérdéseket feltenned magadnak és családtagjaidnak - ezért ne vádold magad, ha nehezen, sokára vagy egyáltalán nem megy a döntés” - mondja Angéla. Fontos, hogy a nyugodt közeget teremts, és jól gondold át a döntéseket. „Ne dobj ki olyat, ami neked vagy családtagjaidnak fontos lehet, de szabjatok határt mennyi maradhat egyféle tárgyból” - javasolja a szakember, aki arra is felkészít, hogy a szelektálással akár pénzhez is juthatsz. „Valószínűleg lesz pár nem aprópénzért eladható tárgyad is – ezeket gyűjtsd össze egy helyre, reális áron hirdesd meg, de ha három-hat hónap alatt sem veszik meg, engedd el és ne tárold tovább. A minimalizálás közben a megmaradó tárgyaidat kategorizáld, rendszerezd és rakd rendbe. Sok esetben egyik helyiségből vagy szekrényből a másikba is át kell vinned a tárgyakat, kényelmesen használható helyet kell találnod nekik és egy új és jobb rendszert kell kialakítanod” - foglalja össze.
Költözés és kiadások elnapolva
Ha mindent jól csináltál, akkor nem szükséges új bútorokat, tárolókosarakat vásárolnod vagy nagyobb lakásba költöznöd, hogy megoldd a tárolási problémákat. „Gond nélkül felszabadíthatod az otthonod nem csak két szatyornyi, hanem akár több köbméternyi (!) felesleges tárgytól is úgy, hogy minden ottlakó maradéktalanul elégedett lesz, átlátható, kényelmesen használható teret és rendszert alakíthatsz ki a helyiségekben és a szekrényekben is, ahol mindennek megvan a tökéletes helye” - mondja Boros Angéla. Egy ilyen rendrakás során rájössz, hogy mennyi hasznos tárgyatok van, így nem szükséges új dolgokat vásárolnod, megszűnik a keresgélésre, takarítás és főzés előtti hosszú pakolásra fordított idő és az ezek miatti stressz. „Összességében jelentősen javul az életminőségetek - örömmel tértek haza rendezett, megnyugtató és könnyen rendben tartható otthonotokba, ahol minden sokkal egyszerűbbé válik” - bíztat a szakember. Vágj bele te is!