5 mondat, amiről azonnal lebukik egy rejtett nárcisztikus: nehéz őket felismerni, a következő jeleket kell keresni bennük
A nárcisztikus emberek alaposan meg tudják nehezíteni mások életét, ám vannak, akik tökéletesen tisztában vannak azzal, hogy NPD-vel élnek, és tudatosan próbálnak ezen változtatni. Van azonban a nárcisztikosoknak egy olyan csoportja is, a rejtett nárcisztikus, aki nemcsak önmagáról nem tudja, hogy NPD-s, de másoknak is csak nehezen válik világossá, hogy valójában ez okozza a nehézségeket.
Ezeket láttad már?
Pedig a rejtett nárcisztikus alapjaiban ugyanúgy működik, mint az általános. Csodálatra és fontosságra vágyik, örömét leli abban, ha legyőz másokat, és a siker sokkal édesebb, ha másnak kára származik belőle. Mégis, gyakran elrejtik az állapot nyilvánvaló jeleit - mert hogy képesek rá. Éppen ezért sokkal nehezebb felismerni őket, ami miatt még pusztítóbb lehet, mint a nyílt verzió.
A rejtett nárcisztikus is épp oly ártalmas
A gyakori nárcisztikus jellemvonások közé tartozik az erős önbizalom, a hírnévről és dicsőségről alkotott fantáziák túlzott, irreális mennyiségű jelenléte. Az NPD-sek eltúlozzák a saját képességeiket, és 24/7 szomjazzák az elismerést, a szép, méltató szavakat, a csodálatot. Mégis, az empátiára képtelenek.
A pszichológia viszont megkülönbözteti a nyílt és a rejtett verziót. Ugyan mindkét esetben jellemző minden, amit fent említettünk, de amíg a nyílt NPD esetében ezek egyértelműen megfigyelhetők, a rejtett verziónál azonban ezek a jelek sokkal finomabban jelennek meg, kevésbé nyilvánvalóak. Náluk, akinek eszébe jut, hogy az adott személy talán nárcisztikus, gyorsan el is hessegeti a gondolatot, mert nem elég egyértelmű.
A képzavar jogos, nagyon nehéz elképzelni, hogyan találkozhatnak a nárcisztikus viselkedésjegyek a gátlással. A rejtett nárcisztikus ugyanis visszahúzódó lehet, hiába, hogy a végső célok általában ugyanazok.
Mi állhat a hátérben?
A rejtett nárcizmus pontos okai nem teljesen ismertek, ám több kiváltó okot is megállapítottak már. Ez lehet akár a:
- Genetika
- Gyerekkori bántalmazás és trauma
- Rossz kapcsolat a szülőkkel
- Személyiség és temperamentum
Egy tanulmány nemrég kimutatta, hogy a nárcisztikus személyiségzavarban szenvedők nagyobb valószínűséggel nőttek fel olyan szülők mellett, akik nagy hangsúly fektettek a státuszra és az eredményekre. Ha pedig teljesítettek, gyakran azt éreztették velük, hogy felsőbbrendűek más gyerekeknél, ez a meggyőződés pedig felnőttkorukban is megmaradt, ezért hiszik magukat különlegesebbnek és értékesebbnek másoknál.
Mi váltja ki a rejtett nárcizmust?
- Egyértelmű, hogy a legnagyobb kérdés, miért lesz valakiből inkább rejtett, mint nyílt nárcisztikus. A következő helyzetek azok, amelyek inkább az előbbi állapot kiváltó okait lehetnek.
- Ha valakit figyelmen kívül hagytak, és általában nem töltött be fontos szerepet a társaságokban, akkor könnyen kialakulhatnak a nárcisztikus jegyek.
- De az is okozója lehet a rejtett nárcizmusnak, ha valaki úgy érzi, vele mindig tiszteletlenül viselkednek, és sosem kapja meg a tisztességes bánásmódot.
- Akit gyakran bántottak, és akinek állandóan veszély fenyegette az egóját, az szintén nagyobb eséllyel lesz rejtett NPD-s.
- Azok is sokszor lesznek rejtett NPD-sek, akik sok időt töltenek magasrangú emberek mellett. Így ők maguk ugyan nem lehetnek annyit reflektorfényben, mégis elhiszik, hogy ehhez a közeghez tartoznak, és felsőbbrendűek másoknál.
- De ennek ellentéte, a szégyenérzet is fontos szerepet tölthet be a rejtett verzió kialakulásában. Akik sokszor érzik, hogy nekik valamiből kevesebb van, mint másoknak, vagy képzetlenebbek, mégis vágynak az elismerésre, azok szintén hajlamosak a rejtett NPD-re.
Sokkal nehezebben azonosítható
A rejtett nárcisztikusok csak abban különböznek a nyílt nárcisztikosoktól, hogy inkább introvertáltak. A nyílt verzió sokkal könnyebben azonosítható, mert azok az emberek gyakran hangosak, arrogánsak, érzéketlenek, és szomjaznak a bókokra. Hajlamosak mindig kikövetelni a figyelmet, és sokkal extrovertáltabbak a másokkal való interakciók során.
Pedig mind a nyílt, mind a rejtett nárcisztikusok az önmaguk fontosságának tudatában navigálnak a világban, és mindig a siker és az elismerés vezérli őket. A rejtettek is tisztában vannak azzal, hogy viselkedésük negatív hatással van más emberekre, csoportokra, mégis úgy gondolják, megéri, mert ezért cserébe hihetetlen elismerést és figyelmet kapnak.
Azonban mind a nyílt, mint a rejtett nárcisztikosoknak ugyanazoknak a klinikai kritériumoknak kell megfelelniük a nárcisztikus személyiségzavar diagnosztizálásához, függetlenül attól, hogy extrovertáltak vagy introvertáltak. Mindkettőnek nagyon komoly hiányosságai vannak az önszabályozásban.
A rejtett nárcisztikusokat sokkal nehezebb felismerni a kapcsolat elején, éppen ezért többen esnek áldozatul a rejtett nárcisztikus manipulatív viselkedésének anélkül, hogy feltűnne, mi a probléma, amíg nem tapasztalnak érzelmi hullámvasutat mellettük. Vannak azonban olyan mondatok, szófordulatok, amelyek általában a rejtett nárcisztikusokra jellemzőek, és amelyekből könnyen felismerheted, ha összehoz az élet eggyel.
Mondatok, melyekről felismered őket
Túl jó vagyok ehhez, túl jó vagyok ezekhez az emberekhez
A rejtett nárcisztikus azt hiszi, általában az élet olyan helyzetekbe sodorja, ahol a rangjához fel nem érő személyekkel kell társaságban lennie, ami kifejezetten derogál neki. Fel sem ismeri, hogy talán ő az oka, amiért nem fogadja be a közösség.
Másoknak jobb, mint nekem, és ez nem igazságos. Sokkal többet érdemlek náluk, mert sokkal jobb vagyok, mint ők.
Az nem lenne probléma, hogy azt gondolja valaki, ő is megérdemli a szép és jó dolgokat az élettől. Az viszont igen, amikor arra alapozza, ő mindenkitől jobb, és mindenkinél többet ér.
Az emberek sosem értékelik, milyen különleges vagyok.
Szenved, mert nem jön az a fokú elismerés, amelyre vágyik. Nem értékelik, mennyire hihetetlenül különleges, ami egyébként elképzelhető, hogy nem is igaz.
Én vagyok a legjobb. Sosem talál hozzám hasonlót.
Egy szakításnál természetesen mindenkinek átfut az agyán, hogy talán a következő jelölt nem lesz olyan jó, de a rejtett nárcisztikus tényleg sziklaszilárdan hiszi. Ő tudja, hogy nála a világon senki nem jobb.
Csak vicceltem, nem hiszem el, hogy komolyan vetted.
A rejtett nárcisztikus gyakran a sértéseit, őszinte véleményét viccekbe, poénokba burkolja, majd kikéri magának, ha megsértődnek rajta. Pedig teljesen komolyan gondolta, csak azt már nem vállalja.
A rejtett nárcisztikust észrevenni tehát nem egyszerű feladat, hiszen még a sértéseik is eltérőek. Hosszan, alaposan magyarázzák, miért a te hibád az adott szituáció, talán még azt is hiheted, hogy tényleg jót akar, azért járja körül ennyire a témát. A lényeg, hogy mindig járj nyitott szemmel, és keresd a fenti jeleket, mondatokat, hogy kiszúrd, ha ilyen emberrel találkozol.