Régi kedvenceink új köntösben: már nagyanyáink is ezekkel játszottak
Szponzorált tartalom
A gyerekek ma is játszanak, és mindig is játszottak, hiszen a játék amellett, hogy remek szórakozás, a tanulás egyik legfontosabb eszköze. Maga a tevékenység tehát örök és nem változik, azonban az ehhez használt eszközök igen komoly változáson mentek keresztül az elmúlt néhány évtizedben.
Ezeket láttad már?
Ma már minden játék színes, zenél, villog, fejleszt, okosít, de nem volt ez mindig így, és nem volt ez baj. Nagyszüleink, szüleink még csutkababával, csattogós lepkével, búgócsigával, jojóval játszottak, amelyek sokkal egyszerűbbek voltak, mint mai modern társaik. Ennek ellenére nem biztos, hogy rosszabbak voltak azok a játékok, sőt, bizonyos szempontból talán még jobbak is.
Jobbak és hasznosabbak voltak a régi játékok?
Talán túlzás lenne azt állítani kategorikusan, hogy a régi játékok jobbak, míg a mostani játékok rosszak, egyszerűen azt kell mondanunk, hogy mások voltak. Évtizedekkel ezelőtt nem volt annyi lehetőség, mint ma, nem álltak rendelkezésre azok a modern eszközök, amelyek most már minden háztartásban megtalálhatók. Régen a gyerekek abból készítettek játékot, ami otthon feleslegessé vált már: így születtek meg a rongylabdák, a csutkababák, vagy így lettek építőkockák nemes egyszerűséggel a kövek.
Az biztos, hogy ezek a játékok több fantáziát és kreativitást követeltek meg, mint a készen kapott játékok, ennek ellenére kár lenne kijelenteni, hogy a mai gyerekek nem használják a képzelőerejüket. Ma is számtalanszor lehetünk szemtanúi, amint a legkisebbek szerepjátékokat játszanak, vagy épp leutánozzák az őket körülvevő világot.
Az azonban tény, hogy régebben sokkal több időt töltöttek a gyerekek a szabadban, aminek köszönhetően lényegesen többet foglalkoztak mozgásos játékokkal (pl.: fogócska, bújócska, fára mászás, ugróiskola, gumizás stb.). Ez a mai korból nagyon hiányzik, a 21. század ugyanis már egyértelműen a digitalizációról szól, és a mai gyerekek már beleszülettek az okostelefon, televízió, számítógépes játékok szentháromságába, emellett a szülők sem tudnak annyi időt a gyerekekkel tölteni. Régen a gyereket bevonták mindenbe, így játszva sajátítottak el nagyon sok mindent, sajnos ma erre már nincs annyi idő és lehetőség.
Milyen retro játékok léteznek ma is?
A retro reneszánszát éli, ezért számtalan olyan játék került újra a boltok polcaira, amelyek a hetvenes, nyolcvanas években voltak igazán népszerűek, és egy időre elfelejtettük őket. Így például ma is kaphatunk moncsicsit, ami a nyolcvanas években elképesztően népszerű volt Magyarországon is. De ugyanígy találkozhatunk jojóval, fajátékkal, csattogós lepkével, valamint bizonyos társasjátékokkal is, mint például a malom vagy a Gazdálkodj okosan!, amely egyébként a Monopolyt volt hivatott helyettesíteni a szocialista Magyarországon.
Egyes játékok pedig modern köntösben tértek vissza. Senkinek sem kell bemutatni például a Legot, amely a régi építőkockák utóda. Ma is játszanak a gyerekek labdával, és babával is, csak ezek már rég nem rongyból készülnek. Ugyancsak hatalmas népszerűségnek örvendenek a diafilmek, amelyek ismét visszakerültek a játékboltok polcaira.
Mik manapság a legnépszerűbb játékok és miért?
Bár a játékpiac évről évre ontja magából az újabb és újabb játékokat, vannak olyan örök klasszikusok, amelyek ugyanolyan népszerűek most is, mint évekkel, évtizedekkel ezelőtt. Megunhatatlan a Lego, amely fejleszti a logikát, a kreativitást, és túlzás nélkül állíthatjuk, hogy kicsit és nagyot egyaránt leköt. Hasonlóan kedveltek a mai napig a kirakók, és a különféle társasjátékok is. Ezek mind összehozzák a családot, és minőségi együtt töltött időt biztosítanak.
Az újabb játékok közül pedig egyértelmű a számítógépes és videójátékok egyeduralma, valamint a felnőttek tevékenységét utánzó játékok, így például az etethető és síró babák, a játék barkácskészletek vagy orvosi szettek. Utóbbi népszerűségét az magyarázza, hogy a gyerekek mindig is szerették azt csinálni, amit látnak, előbbi pedig kétségkívül a modern kor vívmánya.
A játék ma is a tanulás egyik legfontosabb eszköze, ezért nélkülözhetetlen, hogy a gyerekek minél többet játszanak. Felgyorsult és megváltozott a világ, emiatt nem várható el, hogy 2021-ben is csutkababával vagy rongylabdával játszanak a gyerekek, azonban mégis fontos lenne megtalálni az arany középutat, az egészséges egyensúlyt. Szülőként figyeljünk arra, hogy a gyerekek minél több időt töltsenek mozgással és szabad játékkal! Nem szükséges mindig mindent készen eléjük tennünk, engedjük, hogy használják a kreativitásukat és a fantáziájukat.