Eddig reggelente zuhanyoztál? Ennél nagyobb hibát el sem követhetnél a szakértő szerint
Évtizedek óta folyik a vita arról, hogy reggel vagy este egészségesebb-e zuhanyozni, most pedig úgy tűnik, végre pont kerülhet az ügy végére. Egy szakértő ugyanis azt állítja, akár meg is betegedhetünk attól, ha nem fürdünk le, mielőtt ágyba bújunk - ami valljuk be, nem hangzik túl jól.
Ezeket láttad már?
A korábbi felmérések azt mutatják, hogy az emberek csaknem 42%-a a reggeli zuhanyzás mellett teszi le a voksát. Ezt pedig teljesen megértjük, hiszen nincs is hatásosabb ébresztő egy frissítő tusolásnál, ráadásul így tisztán és illatosan indulhatunk neki a napnak. Azonban a MattressNextDay szakértője szerint azoknak, akik a reggeli felfrissülést választják az esti tisztálkodás helyett, érdemes lenne újragondolni a zuhanyzási rutinjukat.
A kutatások szerint, ha nem fürdünk le este, lefekvés előtt, az az E. Coli baktériumok terjedéséhez vezethet az ágyunk matracán, ami hasmenést, vagy akár súlyosabb betegségeket, például tüdőgyulladást is okozhat. Ezért fontos, hogy mindig tisztán feküdjünk csak be az ágyunkba, hogy még véletlenül se kelljen veszélyes baktériumok társaságában aludnunk.
Ha ugyanis nem mossuk le magunkról a felhalmozódott koszt, port és izzadságot, és ezek a szennyeződések a matracunkra kerülnek, az ideális táptalaj lehet a mikrobák számára. Az E.Coli baktériumok ráadásul nem csak néhány napig, hanem akár hónapokig is képesek túlélni a matracunkon.
A szakértő szerint az irodai dolgozók különösen nagy veszélynek vannak kitéve, mivel az ő bőrükön jelentős mennyiségű baktérium és levegőben szálló szennyeződés telepszik meg a munkanap során - írja a Mirror.
Az éjszakai zuhanyzás egyébként nemcsak a baktériumokat űzheti el az ágyunkból, hanem az alvásunk minőségét is javíthatja. Ha ugyanis egy meleg zuhany után kilépünk egy hűvösebb helységbe a párás fürdőszobából, az a testhőmérsékletünk csökkenését idézi elő, melynek hatására a testünk úgy érzi, készen áll az alvásra.
Az sem mindegy, hova tesszük le fürdés után a nedves törölközőt
Arra szintén érdemes odafigyelni, hogy a nedves törölközőnket semmiképp ne hagyjuk az ágyunkon! Ez a szokás ugyanis szintén kedvező környezetet teremthet a baktériumok és a poratkák számára. Az egyik leggyakrabban például a Staphylococcus aureus nevű baktérium telepszik meg az ágyunkban, ami a véráramba kerülve akár életveszélyes is lehet.
Ennek elkerülése érdekében mindig hagyjuk a nedves törölközőnket a fürdőszobába, és minden harmadik használat után mossuk ki - hiszen már egyetlen használat után is 250 ezer fajta baktérium lappanghat a törölközőkön.
Ez a tökéletes hőmérséklet a fürdéshez a szakértők szerint
Ha a cél, hogy a lehető legtisztább legyél, akkor dr. Melissa Piliang, a Cleveland Clinic bőrgyógyásza szerint érdemes szem előtt tartanod, hogy a fürdővized maximum 44 fokos legyen. Ha ilyen, vagy ennél alacsonyabb hőmérsékletű vízben fürdesz, az teljesen optimális a környezeti szennyeződések és a baktériumok eltávolítására.
Forró fürdő
Ha egy forró fürdőt vennél, akkor 39-40 fokosvízzel érdemes lezuhanyoznod, ami nyugtatóan hathat az izmaidra, továbbá a vérkeringésedre is pozitív hatással lehet.
Meleg fürdő
Ha egy kicsit könnyedebb, nyugtató fürdésre vágysz, akkor 37-38 fok körüli vízhőmérséklet az ideális, ami kellően ellazít egy hosszú munkanap után, de akár a menstruációs görcseidet is enyhítheti.
Hideg zuhany
Ha pedig egy igazán frissítő, hideg zuhanyt vállalnál be, akkor 32-34 fokos vízzel érdemes lezuhanyoznod. Bár sokan tartanak a hűsítő fürdőtől, rengeteg pozitív hatása lehet, beleértve azt is, hogy szinte azonnal feltölt energiával.