Ezeket a hibákat ne kövesd el reggel, mert székrekedésed lesz
Ha volt már székrekedésed, akkor jól tudod, hogy akár az egész napodat vagy hetedet is jelentősen megnehezítheti. De belegondoltál már abba, hogy vajon mi az, ami kiváltja? Nos, az igazság az, hogy rengeteg ok állhat mögötte. Tipikusan ilyen jó néhány reggeli szokás is, amelyekre eddig talán te sem figyeltél oda.
Ezeket láttad már?
Vannak, akik reggel általában frissnek és energikusnak érzik magukat, míg mások alig bírnak kikelni az ágyból, és nincs is igazán kedvük semmihez. Bármelyik is igaz rád, egy biztos: nem mindegy, később hogyan alakítod a reggeledet, mert bizony az egész napodra is kihathat, sőt hosszabb távon is érezheted a reggeli rutinod következményeit - például olyan módon, hogy székrekedésed lesz.
Rostszegényen reggelizel
A székrekedés egyik leggyakoribb oka a rostszegény étrend, ami reggel különösen sok problémát okozhat. Ugyanis ha reggelire például egy finomított szénhidrátokban gazdag, rostokat és fehérjéket viszont alig, vagy egyáltalán nem tartalmazó reggelit, például egy hagyományos péksüteményt választasz, akkor nagy valószínűséggel hamar éhes leszel, és nehezebben fog menni, hogy a nap hátralévő részében tudatosan táplálkozz.
De hogy miért is olyan fontosak a rostok reggel és tulajdonképpen egész nap? Mert a vastagbél mozgását és a széklet minőségét is jelentősen befolyásolhatják. Tudtad például, hogy a beleinkben található jó baktériumok a rostokból nyernek energiát, és azt tápanyaggá alakítják át? Ez a folyamat jelzi a vastagbélnek, hogy az emésztett táplálékot továbbítsa. Elegendő rost nélkül viszont a vastagbél lomha lesz, és kevesebb székletet tudunk üríteni.
Ha a rostbevitelünk rendben van, az növeli a székletünk súlyát és méretét, miközben puhábbá is teszi. Ez a folyamat pedig végeredményben könnyebben átengedhető székletet eredményez. Hogy így történjen, reggelire mindig fogyassz olyan tápláló ételeket, amelyek jelentős mennyiségű rostot is tartalmaznak. Ilyen például egy teljes kiőrlésű magvas pirítós avokádókrémmel, tojással, egy tál zabkása friss gyümölcsökkel például almával vagy egy zöldségekkel teli omlett.
Nem jókor kávézol
Tudtad, hogy kora reggel alapjaiban véve sem jó ötlet kávézni, főleg nem éhgyomorra? Ennek több oka is van, de ha már a nap elején több kávét megiszol, az könnyen kiszáríthatja a testedet és irritálhatja a gyomrod nyálkahártyáját, hamarosan pedig székrekedésed lehet.
Szerencsére azonban nincs szó arról, hogy teljesen le kellene mondanod a reggeli kávézásról, ha el szeretnéd kerülni a székrekedést, de bizonyos dolgokra ajánlott figyelned. Először is, mindig igyál meg egy nagy pohár vizet, egyél egy finom, tápláló reggelit, utána várj egy keveset, majd legkorábban reggel 9 után, de inkább fél 10-kor igyál meg egy csésze kávét.
Sok időt töltesz el a WC-n
Veled is előfordult már, hogy amikor felkerested a mosdót, az okostelefonodat vagy az újságodat is magaddal vitted, és ezért sokkal tovább ott ragadtál, mint indokolt lett volna? Nos, ez már csak azért sem szerencsés, mert 10-15 perc eltelte után már nagy nyomás nehezedik az ereidre, amelynek hatására később székrekedésed lehet.
Nem mozogsz eleget
Igen, a napi fizikai aktivitásunk nagy részét sokan nem szívesen időzítjük reggelre. Azonban bőven van okunk rá, hogy ezen változtassunk, akár csak úgy, hogy tornázunk pár percet, lépcsőzünk vagy teszünk egy rövid sétát, akár úgy, hogy egy megállóval korábban szállunk le a buszról vagy villamosról. De hogy miért is olyan jó ez nekünk? Mert a mozgásszegény életmód és a sok ülés gyakran székrekedéshez vezet.
Persze a legideálisabb az lenne, ha egész nap megpróbálnánk időt szakítani egy kis mozgásra, nyújtózkodásra, sétára, de kezdetnek az is nagyszerű, ha már reggel aktívabbak vagyunk. Később pedig egyszer csak azt veheted észre, hogy már sokkal tudatosabb, egészségesebb életmódot folytatsz, mint korábban, és arra is jó esélyed lehet, hogy teljesen elkerül a székrekedés.
Forrás: sowegathered.com, healthtalk.unchealthcare.org, drdalemd.com