Két aprócska változtatás a reggelidben, amiért hálás lesz a szervezeted: magas vérnyomás ellen hatásos
Haladjunk apró lépésekben az egészségesebb életmód felé: talán nem is gondolnánk, de már azzal sokat teszünk általános jóllétünkért, ha egy kicsit jobban átgondoljunk, mit is fogyasszunk reggelire. Cikkünkben most két olyan könnyen megvalósítható változtatást ajánlunk, amellyel még a magas vérnyomás ellen is sokat tehetünk.
Ezeket láttad már?
Hogy mit fogyasztunk nap mint nap, az nemcsak a testsúlyunkkal függhet össze, hanem a vérnyomásunkkal is: a magas sótartalmú ételek például kifejezetten rosszat tehetnek egészségünknek. Épp ezért nagyon fontos, hogy már a nap elején ügyeljünk arra, hogy mit viszünk be szervezetünkbe a reggeli során. Nézzük, mi az, ami árthat, és mire érdemes lecserélni!
A legfontosabb dolog: fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonaféléket
A magas vérnyomás elképesztően sok embert érint, egy felmérés szerint például minden harmadik brit felnőtt küzd vele. Közülük pedig sokan nem is tudnak róla, tünetmentesen élnek. Ha azonban nem kezelik a betegséget, az könnyen szívrohamot és agyvérzést okozhat. Szerencsére a vérnyomásra megfelelő étkezéssel is hathatunk, például úgy, hogy csökkentjük a sóban gazdag ételek fogyasztását.
A sóban szegény étrend összeállítását kezdhetjük rögtön a reggelinél, Victoria Taylor dietetikus az Expressnek elárulta, hogy már azzal is sokat tehetünk egészségünk érdekében, ha két hozzávalót lecserélünk a nap első étkezésénél.
A legfontosabb dolog, ha szeretjük a pirítóst, a fehér kenyeret cseréljük le teljes kiőrlésűre. „Az olyan teljes kiőrlésű gabonafélék, mint például a barna rizs, a zab, illetve az ezekből készült kenyér sokkal több tápanyagot és rostot tartalmaznak, mint a finomított szénhidrátok, a fehér kenyér, a tészta vagy a fehér rizs. A nagyobb mennyiségű rostfogyasztás összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségek alacsonyabb kockázatával. A zabban található oldható rostok pedig csökkentik a vérnyomást. Emellett a rostban gazdag étrend a fogyást is elősegíti, márpedig a súlyfelesleg csökkenése is jótékonyan hat a vérnyomásra. Fogyasszunk az említetteken kívül több babot, lencsét, diófélét, magvakat, zöldségeket és gyümölcsöket."
Ügyeljünk arra, hogy a tejtermékek alacsony zsírtartalmúak legyenek
A másik, amire érdemes odafigyelni a reggelinél, hogy alacsony zsírtartalmú tejtermékeket tartalmazzon. „A tej és tejtermékek beillesztése az egészséges, kiegyensúlyozott étrendbe segíthet a vérnyomásunk csökkentésében. Tele vannak fontos tápanyagokkal, például kalciummal, amely egyértelműen jót tesz a vérnyomásnak. Válasszunk alacsony zsírtartalmú joghurtot és sovány tejet, amelyek fehérjében is gazdagok, ugyanakkor nincs bennük felesleges telített zsír."
A szakértő további tippeket is adott a magas vérnyomás csökkentéséhez: a nap folyamán fogyasszunk minél több zöldséget, gyümölcsöt, sovány fehérjéket, például csirkét vagy halat. Emellett mindenképp kerüljük a sós, a cukros és a zsíros ételeket, az alkoholt és a túlzott mértékű koffeint. Hozzátette, ha úgy érezzük, nincs rendben a vérnyomásunk, mielőtt diétába fognánk, konzultáljunk háziorvosunkkal is.
Tökéletes délutáni nasi
Nemrég egyébként arra is fény derült, mit érdemes nassolnunk a délután folyamán, két étkezés között. A banán és az aszalt sárgabarack a magas káliumtartalmuknak köszönhetően csökkentik a magas nátriumbevitel kellemetlen tüneteit, jót tesznek az ereknek és csökkentik a magas vérnyomást.