Szereted a rágógumit? 5 ok, amiért veszélyes lehet
Jól tudjuk, mennyire káros a dohányzás, hogy csak árt a szervezetünknek a mértéktelen alkoholfogyasztás, és azt is, hogy a mozgásszegény életmód is kifejezetten veszélyes tud lenni. Na de mi a helyzet egy olyan ártalmatlannak tűnő édességgel, mint a rágógumi?
Ezeket láttad már?
A rágógumi olyan szempontból biztosan előnyös, hogy beindítja a nyáltermelést, ami javíthatja a száj egészségét, azáltal, hogy eltávolítja a megmaradt ételdarabkákat és semlegesíti a szájban lévő baktériumok okozta savakat. De lehet, hogy valójában kerülnünk kellene?
A benne található édesítőszer veszélyes lehet
Az 1960-as években megjelentek a piacon a cukormentes rágógumik, és máris sokan úgy gondolták, hogy megoldódott az a probléma, amivel a legtöbben érveltek a csábító édesség fogyasztása ellen. A megkönnyebbültség abból fakadt, hogy ezek a változatok olyan mesterséges édestőszereket tartalmaznak, mint a stevia, az aszpartám, a xilit és a szorbit, amelyek a cukros verziókkal ellentétben nem növelik a fogszuvasodás kockázatát. Ennek ellenére továbbra is sok olyan tényező van, amelyről bár ritkán hallunk, de annál elgondolkodtatóak.
Komoly betegségekért felel
Hiába a cukormentes és az alacsonyabb cukortartalmú verziók, az édesítőszerek sem jelentenek megoldást minden problémára, sőt még generálnak is néhány új aggodalmat. A rágógumikban leggyakrabban használt mesterséges édesítőszer, az aszpartám összetevői ugyanis a szervezetben metanollá és formaldehiddé metabolizálódnak. Mindkettő rákkeltő tulajdonságokkal rendelkezik, és a szervezet képtelen ezeket a normál salakanyagaival kiüríteni. Egyes kutatások pedig már mindkét anyagot összefüggésbe hozták a rákos megbetegedésekkel, illetve különböző születési rendellenességekkel, továbbá úgy tartják, hogy a váratlan súlygyarapodásért is felelhet.
Emésztési problémákat is okozhat
A rendszeres rágógumifogyasztók körében meglehetősen gyakoriak a különféle emésztőrendszeri problémák. Az érintettek legtöbbször olyan panaszokról számolnak be, mint a hasi fájdalom, a görcsök, az emésztési zavarok és a hasmenés. Sőt, vannak akik úgy vélik, hogy hajlamosít az irritábilis bél szindróma (IBS) kialakulására is, mivel a rágógumi felesleges levegő lenyeléséhez, ezáltal pedig a bélműködés megváltozásához vezethet.
Titán-dioxidot tartalmazhat
Mielőtt úgy döntenél, hogy megveszel egy csomag fogfehérítő hatású rágógumit, alaposan olvasd el a csomagolását, ugyanis egyes változatok egy titán-dioxid nevű összetevőt is tartalmaznak. Ez az adalékanyag adja sok rágógumi fényes, fehér színét, valójában azonban veszélyes. A kutatások számos egészségügyi rendellenességgel, például a Crohn-betegséggel és az asztmával is összefüggésbe hozták. Szerencsére az Európai Unióban 2022. augusztus 8-a óta nem állítanak elő titán-oxidot tartalmazó élelmiszereket, azonban amíg az addig előállítottak le nem járnak, továbbra is találkozhatsz velük a boltok polcain.
Fejfájásunk is lehet tőle
A legújabb kutatások összefüggést állapítottak meg a rágógumi fogyasztása és a fejfájás, illetve a migrén között. Úgy vélik, hogy a rágógumi indokolatlan nyomást gyakorol az úgynevezett temporomandibuláris ízületre, ami fejfájást okoz. Emellett fájdalmat és mozgáshiányt generálhat az állkapocsban, ami idővel ahhoz vezethet, hogy az ételek megrágására is képtelenek leszünk. Ezt temporomandibuláris ízületi rendellenességnek nevezik, és viszonylag gyakran előfordul a rágógumizók körében.
Az összetétele kedvezőtlen
Amellett, hogy a rágógumi alapvetően semmilyen tápértéket nem rejt magában, az alapja vegyszerek és nem ehető anyagok kombinációjából készül. Igaz, hogy általában az ízéért rágjuk, a vegyületek azonban megtapadnak a szájnyálkahártyán és könnyen a szervezetünkbe juthatnak. Figyelembe véve azt, hogy a rárógumi csökkenti a rágási és a normális étkezési képességünket, hosszú távon jobb, ha elkerüljük, és amikor csak lehet, inkább az étkezések utáni alapos fogmosással frissítjük fel a leheletünket.
Forrás: lybrate.com, health.clevelandclinic.org