Orvos magyarázza el, mit tehetsz a puffadás ellen
A folyamatos puffadást nem szabad félvállról venni, mert – amellett, hogy nem valami esztétikus és számos kellemetlen mellékhatása van – komoly problémákra hívhatja fel a figyelmet. Orvos végzettségű egészségbloggerünk, Pongor Vince elmagyarázza, mit tehetsz, hogy újra be tudd gombolni a farmered.
Ezeket láttad már?
A felfúvódás, puffadás nem csak kellemelten érzés, és akár kínos helyzeteket is teremthet, de a szervezetünk olykor ezzel szeretne figyelmeztetni bennünket arra, hogy adott esetben valami nincs rendben a bélflóránkkal.
Mi lehet a baj?
A tudomány egyre nagyobb érdeklődéssel fordul a szervezetből előtörő gázokhoz abban bízva, hogy az összetételükből majd következtetni tudnak az általános egészségi állapotunkra. A segítségükkel azonosítani tudnának egyes betegségeket, mint például az irritabilis bélszindrómát, vagy felismerhetnék azt, ha az antibiotikumkezelés mellékhatásaként elburjánzanak egyes baktériumok, amely akár életet veszélyeztető állapotokhoz is vezethet. Természetesen a helytelen étkezési stílus is vezethet adott esetben felvúvódáshoz, például, ha túl gyorsan eszünk, sokat rágózunk, vagy nagyon sok puffasztó ételt (bab, káposzta) eszünk. Ha azonban szinte mindig kínoznak a tünetek, akkor komolyabb baj is állhat a háttérben. Ilyen lehet az ételintolerancia vagy a bélflóra rossz állapota.
Nagyon gyakran halljuk manapság a divatos laktózmentes és gluténmentes kifejezéseket. Ezeket az ételeket azonban nem kell mindenkinek fogyasztania, csak azoknak, akiknek a szervezete valóban érzékeny a gluténra vagy a laktózra. Előbbi meglehetősen ritka, utóbbi viszont gyakoribb. Ha bizonyos ételek után érzel puffadást vagy egyéb emésztőszervi panaszokat, akkor érdemes elmenned egy ételintolerancia vizsgálatra, ahol nem csak a laktózt és a glutént, de számtalan más ételre adott reakciódat tudják megvizsgálni.
A leggyakoribb ok
A bélbaktériumok fontos szerepet játszanak a táplálék feldolgozásában. Ezt különböző utakon érik el. Ha olyan baktériumok terjednek el, amik csak gázképződéssel képesek lebontani a tápanyagokat, akkor felpuffadunk. Sajnálatos módon a felelőtlen antibiotikumfogyasztás még mindig jelentős probléma hazánkban. Erre tökéletes példa a megfázás. Bár a megfázás hátterében túlnyomó többségben vírust találunk, vagyis az antibiotikum ilyenkor teljesen felesleges, sok orvos mégis felírja azt. Az antibiotikumok egyik legfontosabb hatása pedig az, hogy elpusztítják a baktériumokat. Miután a belünkben több milliárdnyi baci hemzseg, ezekkel a gyógyszerekkel nekik is ugyanúgy ártunk.
Egyes baktériumok elpusztulnak, mások pedig átveszik a helyüket, ennek pedig következményei lesznek, vagyis az antibiotikumokkal rengeteget árthatunk a bélflóránknak. Miután a probiotikumok képesek enyhíteni az antibiotikumkúrát követő hasmenést azáltal, hogy helyreállítják a bélflórát, nem tűnik alaptalannak az sem, hogy a felfúvódás megelőzésében is hasznosak lehetnek. A probiotikumok szedése mellett kerüljétek a felesleges antibiotikumfogyasztást, naponta egyetek legalább 400 gramm zöldséget és gyümölcsöt, hetente mozogjatok körülbelül 150 percet, és akkor a bélflórátok is rendben lesz, ezzel pedig megspóroltok magatoknak számtalan kellemetlen helyzetet!