Lehet egyszerre két embert szeretni?
Talán benned is felmerült már ez a kérdés. Létezhet, hogy egyszerre két emberbe legyél szerelmes? Igen, és van is erre egy szó, ami kifejezi: poliamoria, vagyis többszerelműség. Abból lesz poliamor - illetve röviden csak poli –, aki képes és akar is egyszerre több partnerhez szerelemmel kötődni, párkapcsolatot fenntartani. Dr. Sas Viktória pszichológussal beszélgettünk a témáról.
Ezeket láttad már?
A poliamoria úgynevezett etikus nem-monogám kapcsolati forma. Attól még, hogy te egy szép napon rádöbbensz arra, hogy egyszerre két ember iránt is romantikus érzéseid vannak, még nem jelenti azt, hogy poli vagy. Ahhoz, hogy valaki poliamornak vallhassa magát, a következő feltételeknek kell teljesülnie: egyszerre több emberrel kell szerelmi kapcsolatot ápolnod. Csak akkor kezdeményeznek kapcsolatot, ha előbb a másik fél tudomására hozzák, hogy más is van az életükben, és ezt el is fogadta a harmadik fél – vagy a sokadik, mert hát több is lehet. Számukra kiemelten fontos az etikus eljárás, hogy véletlenül se bántsák meg egymást, és betartsák azt, amiben közösen megállapodtak.
Hogy működhet ez gyakorlatban?
Számomra is rejtély volt, hogy működhet egy ilyen kapcsolat mindenféle akadályok és nehézségek nélkül úgy, hogy valaki ne sérülne, ezért felkerestem a Poliamoria Magyarország Egyesületet, ahol egy négy éve párkapcsolatban élő poliamor Anna és Dávid – nevüket kérésükre megváltoztattam - segítettek kiigazodni a témában. Kérdésemre, hogy egyáltalán miben különbözik egy poli kapcsolat egy sima nyitott kapcsolattól, a következő választ kaptam Annától: „A nyitott kapcsolatnál a fő kapcsolatnak van alárendelve a többi. A nyitott kapcsolatok gyakran arról szólnak, hogy lehet mással szex, de szerelem ne legyen. A poliamor kapcsolatban az amoria, a szerelem, és nem a szex, ami szabad, illetve elsődleges." De miként alakul ki egy ilyen kapcsolat? Vajon már eleve úgy találkoznak, mint két poli vagy egyszerű, hétköznapi párost alkotnak, és később döntenek úgy, hogy megváltoztatják kapcsolatuk alapjait és szabad szerelmi életet élnek?
Anna és Dávid esetén ez úgy történt, hogy ők már eleve poliamor életszemléletűek voltak. Sőt, éppen ezért mutatták be őket egymásnak. De persze ettől még előfordulhat olyan, hogy egy monogám pár úgy dönt, hogy poliamorok lesznek. „Azon kívül, hogy egy poliamor pár őszinte egymással, rendkívül tisztelik is a másikat, mert mindkettőjük boldogságát fontosnak tartják. Mikor egyikőjük szerelembe esik vagy még egy kapcsolatot alakít ki, azt tudatják a másik féllel, de nem azért mert muszáj, hanem mert jól esik megosztani. Az a távolság jele, amikor szabályból mondjuk el egymásnak, vagy nem is akaródzik elmondani." – meséli Anna. Dávid pedig így fogalmazott: „Teljesen természetesen és nyitottan tudunk az ilyen helyzetekről is beszélgetni, megosztani egymással az élményeinket."
Szerelem egy van?
Ettől függetlenül szabályokra még nekik is szükségük van azért, hogy biztonságban érezzék magukat és megóvják a bizalmat. A kapcsolat elején fektetik le az alapokat, hogy kinek mennyi fér bele, mire vágynak, mi az a határ, aminek átlépése már sérülést okozhat. Kiemelten fontos a másik fél lelki világa. De mivel menetközben is változhat a helyzet, - főleg ha egyik félben feszültség támadna valamiért - ezért mindig fenntartják annak a lehetőségét, hogy bármikor leüljenek újra átgondolni az alapokat, és újabb kompromisszumot kössenek. De hogy élik meg ezt érzelmi szinten?
Azt kérdeztem Annától, hogy mikor két kedvese van egyszerre, ugyanúgy szereti őket vagy esetleg az újat kicsivel jobban? „Mindegyikre volt már példa. Van olyan pillanat, amikor azt érzem, hogy a meglévő partneremnek prioritása van, de olyan is, amikor azt érzem, hogy az új partner jobb vagy vonzóbb. A legnagyobb boldogságban pedig akkor voltam, amikor az egy szeretetben, egy térben és egy időben az újjal és a régivel és egyszerre osztozunk." Dávid szerint szerelem egy van. „Amikor megélem a szerelmet, akkor ugyanazt az egy érzelmet és tudatállapotot tapasztalom, éljem meg vele, a másikkal, vagy kettejükkel egyszerre. De persze lehet különbség a szerelem intenzitásában, még egy kapcsolaton belül is. Ezek után képzeljünk el egy alappárt, és tegyük fel, hogy egyszerre van mindkettőjüknek egy másik kapcsolata. Persze ezt tudatták egymással és beleegyeztek. Ennek ellenére lehetséges az, hogy felüsse fejét a féltékenység? A válasz pedig az, hogy a féltékenység bármikor megjelenhet, ami leginkább attól függ, hogy mi ketten mennyire vagyunk éppen közel egymáshoz, amikor megjelenik egy új. Ha közel vagyunk, akkor nem szokott, ha éppen távolabb, akkor könnyebben megjelenhet a másik elvesztésétől való félelem, ami azonban hatott már építő jellegűen is többször a kapcsolatunkra" – mondta Dávid.
Poliamoria a pszichológus szemével
Dr. Sas Viktória pszichológusnak is feltettem a nagy kérdést: Létezhet, hogy két emberbe legyek szerelmes? Méghozzá ugyanolyan intenzitással? „Miért ne létezne? Annyi minden létezik. – válaszolja – De valószínűleg ugyanolyan intenzíven nem lehet. Magánemberként találkoztam már olyan poliamor beállítottságú emberekkel, akik azt mondták, azért szeretnének több kapcsolatot egyszerre, mert nem tudják egy emberben megtalálni azt, akire igazán szükségük van. Ezért megosztják magukat és a figyelmüket. A kötődés így valóban nem tud olyan erős lenni, mint egy ember esetén. De nem is lehetetlen. Ugyanakkor, meglehet, hogy minden ember élettörténetébe belenéznénk, meg lehetne állapítani, miért ezt az életformát választotta. Akár még a személyiségükből kiindulva is, de azt gondolom, hogy akár családi minták, transzgenerációs hatások, esetleg anyaméhbeli történetek hatására is kialakulhat egy emberben az, hogy nem tud egy helyre igazán kötődni, hanem inkább több helyre."