Fokozottan érzékeny mellbimbó, mellfeszülés? Innen tudhatod, hogy peteérésed van
Dr. Purcsi Katalin, szülész-nőgyógyász szakorvos, a Babagenetika Egyesület szakértője elmagyarázza, honnan tudhatjuk szinte biztosan, hogy peteérésünk van, és mennyire megbízhatók a természetes módszerek, ha a megfoganás esélyeit szeretnénk növelni, vagy éppen ellenkezőleg: a nem kívánt terhességet elkerülni.
Ezeket láttad már?
A peteéréssel kapcsolatban még rengeteg tévhit kering, amelyeket fontos eloszlatni a sikeres teherbe esés és a felelős szexuális élet miatt is. Olvass tovább, most megtudhatod, hogy mikor van peteérés.
Mi is az az ovuláció?
A menstruációs ciklus – amelynek kezdetét a vérzés első napjától datáljuk – első szakasza a folliculáris (tüszőérési) fázis, amelyet a folyamatosan emelkedő ösztrogén-, follikulusstimuláló (FSH) és luteinizáló (LH) hormonszintek jellemeznek. Amikor az LH hormon eléri a maximális értékét (LH csúcs) akkor átlépünk a második, úgynevezett ovulációs fázisba, melyben a petesejt kilökődik a petefészekből. Ezt a luteális (sárgatest) fázis követi, mely a következő menstruáció megjelenéséig tart, hacsak nem következik be a megtermékenyülés.
„A petesejt az ovulációt követő 24 órában képes a megtermékenyülésre, utána elpusztul. A köztudatban általában az szerepel, hogy az ovuláció a ciklus közepén történik, de a valóságban ettől jelentős eltérések lehetnek. Az sem teljes mértékben igaz, hogy a menzesz megjelenésétől visszaszámolva pontosan a 14. napon történt a peteérés. A nők körében tizenöt százalékának huszonnyolc naposak csak a ciklusai, és még egyénen belüli szórás is megfigyelhető. Ráadásul a ciklus során bármikor előfordulhatnak soron kívüli peteérések is. Ezért kell mindig védekezni, ha nem szeretnénk teherbe esni” – figyelmeztet a nőgyógyász. Purcsi Katalin szerint huszonegy és harmincöt nap között teljesen normális hosszúságú egy ciklus, de ha valakinek minden hónapban más és más a hosszúsága, ott azért érdemes orvoshoz fordulni, különösen, ha újkeletű jelenségről van szó, vagy babát tervez.
Honnan tudod, hogy peteérésed van?
Tökéletes bizonyosságot csak az ultrahangos és vérvizsgálat nyújthat, de azért több jele is van a peteérésnek, melyek elég biztosak lehetnek, ha jól használják őket.
Elsődleges ovulációs jelek:
1. A hüvelyváladék és a méhnyaknyák állaga ovuláció környékén megváltozik, áttetsző, kicsit nyúlósabb, tojásfehérjéhez hasonlóvá válik
2. A méhnyak felpuhul, a nyakcsatorna kissé tágabb lesz
3. Ovuláció környékén átlagosan fél és egy Celsius fokot emelkedik a testhőmérsékletünk. Ha ezt a módszert akarjuk használni az ovulációkövetésre, akkor minden nap, ébredés után közvetlenül mérjük a hőmérsékletünket egy erre speciálisan kialakított hőmérővel
Másodlagos ovulációs jelek:
(Ezek sokszor nem olyan egyértelműen fejeződnek ki, mint az elsődleges jelek, és nem is mindig és mindenkinél figyelhetők meg).
1. Alhasi (középidős) fájdalom: az alhasban jelentkező egy vagy kétoldali, gyakran szúró jellegű fájdalom, amely jelentkezhet menstruációs görcsök formájában, vagy akár deréktáji panaszként is.
2. Középidős pecsételő vérzés, barnázás
3. Fokozott mellbimbóérzékenység, mellfeszülés
4. Puffadás, enyhe testsúlygyarapodás
5. Fokozott libidó
6. Érzékenyebb szaglás
Ezen kívül speciális eszközökkel is követhető a peteérés, de ezekről tudni kell, hogy nem mindig és mindenkinél adnak biztos eredményt.
„A terhességi teszthez hasonló LH tesztek a vizeletből ürülő LH hormont mutatják ki. Pozitivvá válásuk után általában 14-26 óra múlva várható az ovuláció, de legkésőbb negyvennyolc órán belül. Az ovulációs minimikroszkóp előnye, hogy egyszerűen elsajátítható a használata és otthon is mindenki biztonsággal alkalmazhatja. Működési elve azon alapszik, hogy ovuláció környékén a nyálunknak az összetétele, állaga megváltozik és mikroszkóp alatt vizsgálva jellegzetes páfránylevél rajzolatot ad. Ébredés után javasolt a teszt elvégzése, előtte enni, inni, fogat mosni nem szabad” – mondja Purcsi Katalin.