PCOS-sel is lehet kisbabád - A szakértő elmondja, hogyan
Rengeteg nő küzd különböző nőgyógyászati problémákkal, melyek közül az egyik leggyakoribb betegség a PCOS, ami előrehaladott állapotban meddőséget okozhat. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász lesz a segítségedre.
Ezeket láttad már?
Az egyik legfrissebb kutatás szerint kiderült, hogy a PCOS a teherbeesés nehézsége mellett jelentősen növeli a szív és érrendszeri gondok kialakulásának valószínűségét a szülés során és után. Gyakran előfordul, hogy a nők nem tapasztalnak konkrét tüneteket, a gyermektervezés alatti pillanatokban szembesülnek vele, hogy valamiért nem sikerül teherbe esni - ezért is fontos, hogy rendszeresen járjunk nőgyógyászati szűrővizsgálatokra. A várandósság hiányában pedig a legjobb, ha mihamarabb felkeresünk egy szakembert, aki egy alapos ultrahang vizsgálattal pillanatok alatt képet kap a női nemi szervek állapotáról, gyanú esetén további vizsgálatokat is kérhet.
Tudj meg mindent a PCOS-ről!
A policisztás ovárium szindróma során a petefészkekben a tüszőrepedés nem képes végbe menni. A bent rekedt petesejt így cisztává alakul, és akadályozza a további tüszőrepedési folyamatokat. A betegség során a beteg eljuthat arra a szintre is, hogy a PCOS meddőséget okoz, de a jó hír, hogy sok esetben a PCOS mellett is lehet sikeres a megtermékenyítés.
A betegség sajnos örökölhető, azoknál a nőknél, akiknek az édesanyja a terhessége során PCOS-sel küzdött, az ő esetükben nagyobb arányban alakul ki a betegség, mely hormonális zavarokat, fokozott szőrnövekedést, hízást és erős fájdalmakat okoz a menstruáció alatt. Sokan tapasztalják, pedig még nem is tudják, hogy az alattomos PCOS áll a háttérben, egyszerűen kimarad a menstruációjuk, idővel pedig visszatérő vagy állandó problémává válik az életükben ez a kérdés.
A Journal of the American Heart Association folyóiratban júliusban megjelent tanulmány rámutat arra a tényre, hogy a PCOS-ben szenvedő terhes nőknél szignifikánsan megnő a szívizom-szövődmények kockázata a szülésnél és az azt követő kórházi tartózkodás alatt is. Az emelkedés mértéke is elképesztő, hiszen az 76 százalékos arányt mutat. Sajnos növeli a szívelgyengülés kockázatát, valamint 82 százalékkal nagyobb a vérrögök kialakulásának kockázata a szülés körüli órákban és napokban a PCOS-ben nem szenvedő nőkhöz képest.
Mi a lehet a megoldás?
„A PCOS gyógyítható, de elsősorban a megelőzéssel tehetünk nagyon sokat ellene. A gyógyítás és a megelőzés elsődleges eszköze a megfelelő életmód és a megfelelő tápanyagbevitel. Ez nem jelenti azt, hogy nem lehet szükség a szakember segítségére is, hiszen sok társbetegség is kapcsolódhat a PCOS-hez, illetve magát a betegség kezelését is sok esetben orvosi segítséggel lehet csak kivitelezni. " – mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak. A szakértő álláspontja alapján tehát megfelelő életmódváltással, tápanyagbevitellel, rendszeres mozgással, megfelelő vitaminbevitellel nagyon sokat javíthatunk a problémán, akár tünetmentessé is tehetjük a fennálló panaszokat.
A tápanyagpótlás jó eszköze lehet a várandósvitamin - különösen az első trimeszterben. Egyes trimeszterek tápanyagigénye ugyanis eltér egymástól, ezt pedig a kiválasztott várandósvitaminnak mindenképpen figyelembe kell vennie. A felszívódás fokozása érdekében komplex készítményt válasszunk, mely sok anyagot tartalmaz (az egyes anyagok segítik mások hasznosulását), valamint tartsuk szem előtt, hogy a szerves kötések (-citrátok és -glükonátok) hasznosulása a szervetlenekkel szemben akár 80 százalékkal is jobb, így olyan készítményt válasszunk, mely ilyen formában tartalmazza a lehető legtöbb anyagot. Légy tudatos és körültekintő, minden esetben figyelj a tested jelzéseire, nagyon sok múlik rajta, ha probléma esetén időben segítséget kérsz.