Párkapcsolati hazugságok
Tudtad, hogy a legtöbb ember egy nap legalább egyszer hazudik? Érdekes tény ez annak fényében, hogy számtalanszor halljuk, az őszinteség mindennél fontosabb. Kiváltképp a párkapcsolatokban, hisz ez a bizalom alapja, amire aztán minden épül. De akkor miért füllentünk?
Ezeket láttad már?
A hazugság funkciója, hogy jó színben tüntessük fel magunkat mások előtt, kihúzzuk magunkat a kínos szituációkból. Vagy azért hazudunk, esetleg titkoljuk el az igazságot, mert ezzel meg szeretnénk védeni valakit egy esetleges fájdalomtól.
Kutatások azt bizonyítják, hogy az utóbbi, azaz az "udvariassági" hazugságok a leggyakoribbak. Ilyen például, amikor a barátnőd ódákat zeng a minap szerzett ruhájáról, és amikor meglátod benne, érzed, most nem mondhatod meg neki, hogy előnytelenül áll rajta, hisz nem illik elvenni az örömét.
Párkapcsolatok során a hazugságok száma csökken. Amikor a felek még csak a randizás fázisában vannak, szeretnének a lehető legjobb formájukban mutatkozni, így elég sok füllentés, túlzás bekerül a beszélgetésekbe. Azonban ahogy halad az idő, a pár tagjai egyre inkább kiismerik egymást, így azonnal észreveszik, ha a partnerük viselkedése megváltozik, zavarba jön. Ekkor tehát már nehezebb félrebeszélni. Valamint ne feledjük azt sem, hogy mivel erős érelmi kötelék tartja össze a két embert, így a hazug tagban is nő a feszültség, hogy átvágja a párját.
A hosszú ideje tartó kapcsolatokban nem csak a hazugság száma csökken, de a minőségük is megváltozik, azaz gyakoribbak az olyan kijelentések vagy éppen elhallgatások, amivel a másik boldogságát, jólétét fentartjuk, biztosítjuk. Azonban, ha komoly dolgokról van szó, mint például hűtlenség, akkor inkább a saját érdek kerül előtérbe, akkor is, ha a párunk lelki világát is szeretnénk megóvni.
Hazudni tehát mindenki szokott. Úgy gondolom, nagy dolgokban jobb az őszinteség útját választani, de vannak helyzetek, amikor egy kis füllentés kifejezetten pozitív hatású.