Ez a legnagyobb hiba, amit elkövethetsz, ha vérzik az orrod: soha, semmilyen körülmények között ne csináld!
Orrvérzés gyakorlatilag bárkivel bármikor előfordulhat, a hűvös őszi és téli hónapokban a fűtés miatt megváltozó beltéri levegő következtében pedig különösen gyakori kellemetlenség. A jó hír az, hogy a legtöbb ember számára ártalmatlan, és a kezeléséhez szükséges eszközök valószínűleg már ott vannak a te otthonodban is, viszont van egy dolog, amivel sokat ronthatsz a helyzeten, ezért soha nem érdemes megpróbálkoznod vele!
Ezeket láttad már?
Nem számít, mikor és hogyan kezd el vérezni az orrod, a legfontosabb az, hogy próbálj meg nyugodt maradni, hiszen bár ijesztő lehet, a legtöbb esetben nem veszélyes. Ezután pedig jöhet az orrvérzés elállítása, nem mindegy viszont, hogyan! Nemrég egy szakértő hívta fel a figyelmet egy olyan lépésre, amelyet semmiképp ne tegyünk.
Amit soha ne csinálj
TikTokon egy sürgősségi orvosi technikus, @bavariamedic jó ideje oszt meg különféle sürgősségi ellátáshoz kötődő tippeket, tanácsokat, nemrégiben pedig arra is felhívta a figyelmet, hogy van egy orrvérzés esetén gyakran alkalmazott lépés, amivel valójában soha nem szabadna próbálkoznunk: a fejünk hátradöntése - írja a Mirror. De hogy miért is nem, és mivel szembesülhetünk, ha mégis így teszünk?
„Ha valakinek orrvérzése van, a legfontosabb, hogy ne döntse hátra a fejét. Ehelyett döntse előre a fejét, hogy megakadályozza, hogy a vér a torkába folyjon, ami hányingert vagy hányást okozhat” - hívja fel rá a figyelmet a szakértő a videóban, amelynek mostanra már 115 millió felett jár a megtekintése, és több millió lájkot is kapott.
Amivel jót tehetsz magadnak
A szakértő szerint a fejünk előredöntése után gyengéd nyomást érdemes gyakorolnunk az orrlyukaink összeszorításával, így ugyanis megkönnyíthetjük a vérzés elállítását. Ezután pedig érdemes egy hideg, nedves törölközőt vagy egy csomag jeget tennünk a nyakunkra, ami segít összehúzni az ereket és lelassítani a vérzést. Vannak olyan esetek is, amikor érdemesebb egyből orvoshoz fordulni.
Ekkor fordulj orvoshoz
A Michigan Medicine szerint abban az esetben, ha 30 percen belül nem áll el az orrvérzés, ha nagyon erős orrvérzésről van szó, amely a torok hátulján és az orr elülső részén jelentkezik, vagy olyan tünetek társulnak hozzá, mint a nagyon magas vérnyomás, a szédülés, a mellkasi fájdalom és/vagy a szapora szívverés, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni.
Az NHS továbbá arra is felhívja a figyelmet, hogy akkor is forduljunk orvoshoz, ha rendszeresen tapasztalunk orrvérzést, a szokásosnál sápadtabb a bőrünk, úgy vérzik az orrunk, hogy közben olyan gyógyszert szedünk, amely segít megelőzni a vérrögképződést, például warfarint, vagy olyan betegségünk van, ami következtében a vérünk nem tud megfelelően alvadni, mint például a hemofília. Abban az esetben pedig, ha egy kétévesnél fiatalabb gyermeknél tapasztalunk orrvérzést, őt azonnal orvoshoz kell vinni.
Ami a továbbiakban segíthet
Az orrvérzést követő 24 órában érdemes elővigyázatosnak lenned. Lehetőleg ne fújj orrot, ne feküdj le vízszintesen, kerüld az emelgetést és a megerőltető gyakorlatokat, illetve a legjobb, ha kerülöd a forró italokat és az alkoholt. Ha mindezekre a dolgokra figyelsz, nincsenek más panaszaid, és nem is szokott rendszeresen vérezni az orrod, akkor jó eséllyel másnap már csak egy halvány emlék lesz, hogy eleredt az orrod vére.
Ami pedig a megelőzést illeti, a Cleveland Clinic szerint segíthet, ha sóoldatos orrspray-t vagy sóoldatos orrcseppet használsz naponta kétszer-háromszor mindkét orrlyukadba, hogy az orrjáratokat nedvesen tartsd, ha párásítót használsz az otthonod levegőjének nedvesebbé tételéhez, ha figyelsz arra, hogy ne túl erősen fújd ki az orrod, ha korlátozod a vérzést fokozó gyógyszerek, például az aszpirin és az ibuprofén használatát, és ha kerülöd a dohányzást.