Az örök szerelemnek igenis van receptje a pszichológus szerint
Erős szívdobogás, pillangók repkedése a gyomrodban. Ugye neked is ismerős a kapcsolat első időszaka, amikor úgy érzed magad, mintha egy rózsaszín felhő venne körül? A GLAMOUR fotósa lencsevégre kapott pár sikkes szerelmespárt az idei Sziget Fesztiválon, akik együtt érkeztek az eseményre. A képek magukért beszélnek, és míg a fotókat nézegeted, Fuller Bianka pszichológus, tiktoker segítségével megpróbáljuk megfejteni, mi a hosszú kapcsolat titka.
Ezeket láttad már?
Tényleg létezik igaz szerelem? Miért olyan különleges a kapcsolat első időszaka, és hogyan lehet mindezt hosszú távon fenntartani? Bár a válasz minden esetben egyénfüggő, az impozáns fotósorozat apropóján látva kijelenthetjük, van, akiknek sikerül még sok év után is megőrizni a varázst. Inspirálódj a szerelmes párokról készült fotókból, és tudd meg, mi lehet a hosszú kapcsolat titka!
Senki sem tökéletes
„Minél több időt töltünk a másikkal, annál inkább a realitás lép a fantázia helyére, sokszor pont az idealizáció miatt csalódunk a kezdeti idill után a másikban” - magyarázza Fuller Bianka pszichológus, aki rögtön hozzáteszi, sok múlhat azon is, mennyire vagyunk a elfogadóak a másikkal.
A szakértő szerint sokan hajlamosak a kapcsolat elején idealizált feltételezésekbe bocsátkozni, ami tulajdonképpen teljesen természetes, hiszen mindenki arra vágyik, hogy egyszer megtalálja az igazi lelki társát, ezért is alakul ki, hogy gyakran nemlétező tulajdonságokkal ruházzuk fel a másikat, ami valójában nem is jellemző rá.
„Amikor elmúlik a kezdeti rózsaszín felhő, életbe lép a valóság, így nem biztos, hogy minden esetben azzal az intenzitással folytatódik tovább a szerelem, ahogy az a kapcsolat elején történt.” - részletezi a szakértő, aki rögtön megemlít egy másik fontos tényezőt is.
„Biológiai szempontból is érdemes megnézni a kérdést. A kezdeti idillért, a rózsaszín felhőért nagyban felelős a szervezetben termelődő dopamin és oxitocin. Ez a két hormon felel a jól-létért, ezek okozzák a szervezetben a rózsaszín felhő meglétét, vagy a pillangók repkedését. Ahogy telik az idő, úgy csökken az ingerküszöb, egyénfüggő, kinél hogyan változik.”
Ne kelts hamis illúziót!
A pszichológus szerint a későbbi konfliktusok zöme abból adódik, hogy a kezdetek kezdetén nem feltétlenül mutatunk meg magunkból mindent, gyakran szerepet játszunk, hogy a másik elégedett legyen velünk. Ahogy telik az idő, egyre jobban belekényelmesedünk a kapcsolatba - utóbbi nagyon le tudja rombolni a varázst.
„Az egyik legfontosabb lépés az ellaposodott kapcsolat elkerülésére, ha nem csak egymás mellett élünk, hanem közös élményeket is belecsempészünk a mindennapokba. A randiszerű találkozók, vagy az ismerkedési fázisban hasonló események szervezése minden esetben jó választás. Ahogy egyre jobban megismerjük egymást és egyre hosszabb időt töltünk a másikkal, természetes, hogy csökken az egymás iránti kíváncsiság, de ha vannak közös élmények, minőségi időt töltünk együtt, később sem fog ellaposodni a kapcsolat.”
A pszichológus szerint, ha igazán tudatosak akarunk lenni, mindenképp legyünk előrelátóak, még akkor is, ha az ismerkedési fázisban elvakít minket a szerelem. A szakértő arra buzdít mindenkit, élvezzük ki a legszerelmesebb időszakot, a kezdeti varázs pillanatait próbáljuk meg a későbbiekben is beépíteni az életünkbe. A harmónia, a kiegyensúlyozott kapcsolat megléte ugyanis mindig rajtunk és a társunkon, így később is kettőnkön múlik.
Nézd meg a legszebb fesztiválozó szerelmes pillanatok!