Olcsóbb lehet az első lakásod
Ezeket láttad már?
Nézzük először a kocsi vásárlását. Ha nincs elég pénzed, ugye, hitellel megy csak a dolog. Vagy lízinggel. A két dolog annyiban hasonlít, hogy a pénzintézet (a bank) bocsátja a rendelkezésedre a hiányzó összeget. Lízing esetén megveszi a kocsit, és te annak csak az üzembentartója leszel egészen addig, amíg be nem fizeted az összes, szerződésben foglalt havi lízingdíjat a kamatokkal együtt. Közben te fizeted a biztosításokat, a súlyadót – meg a büntetéseket a gyorshajtásért, úgyhogy ezért sem árt vigyázni. Szóval a futamidő végéig a kocsid a bank tulajdona, viszont annak lejártával a tiéd lehet. Hitelnél éppen fordítva van a tekintetben, hogy a bank "neked" veszi meg a kocsit, és attól kezdve nem lízingdíjat, hanem a hitel törlesztőrészleteit fizeted havonta. Magánszemélynek (igen, te az vagy) inkább ez utóbbi éri meg, a lízinget jobbára cégek szeretik, mert a havi lízingdíj költség, és mint olyan, adóalap-csökkentő tétel.
A lakásvásárlás már jóval bonyolultabb. Amennyiben hitelre van szükséged, mivel fiatal vagy, kár lenne kihagyni az otthonteremtési kamattámogatást vagy a fiataloknak és gyerekes családoknak nyújtott állami kamattámogatást. Ezek valamelyikéhez egy sor feltételnek kell megfelelni, például ugye fiatalnak kell lenni, a kiszemelt lakás nem lehet túl drága, a hitel összege nem lehet túl magas. Szóval, mielőtt rábólintanál az első neked kínált hitelre, azért nézz utána ezeknek a lehetőségeknek is, mert bőven elképzelhető, hogy valamelyiket igénybe veheted. És ez havonta elég sok pénz kiadásától szabadíthat meg.
Olcsóbb lehet az első lakásod Kezedben a diploma, a fizetésed sem rossz. Azt mondod, itt az ideje kocsit meg lakást venni, mert akár hitelt is tudsz törleszteni? Ész nélkül ne ugorj fejest a dologba.