A lázmérő nem elég, az életed múlhat azon, hogyan figyelsz a tested jelzéseire - az okosóra életet menthet

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az okosóra mára az egyik leggyakoribb okoseszközzé vált. Nemcsak az órák, de az aktivitásmérők, sőt a legújabb fejlesztésű okosgyűrűk is rengeteg élettani adatot gyűjtenek rólad és az egészségedről. Ez így elsőre talán ijesztőnek tűnik, de az igazság az, hogy ezt a technológiát ma már tökéletesen lehet használni arra, hogy megmentse az életed. Olyan helyzetekben is, amikor nem is gondolnád.

okosora egeszseg
Az okosórád az életed is megmentheti
Fotó: Samsung

Valószínűleg már sokan hallottak olyan történeteket, mikor az okosóra jelzése segített valakinek felismerni például valamilyen kardiológiai veszélyt, ami egyébként semmilyen észlelhető panaszt nem okozott, de a mért adatok már azelőtt jeleztek, hogy súlyos, mielőtt valami életveszélyes dolog történt volna. A legfrissebb kutatások szerint ez csak a jéghegy csúcsa, az okoseszközök sokkal több esetben jeleznek, mint gondolnánk, megfelelő adatelemzéssel pedig rengeteg egészségügyi probléma kiszűrhető még a nagyon korai szakaszban is.

Okosóra a kritikus időszakokban

A BBC-nek nyilatkozó Patrick Schoettker, a CHUV Egyetemi Kórház vezető aneszteziológusa elmondta: pontosan tudják, milyen szövődményei lehetnek egy hosszadalmas műtét után az altatásnak. A vérveszteség sokkot okozhat, de tüdőproblémák is felléphetnek. Nyilvánvalóan azok a betegek, akiknél magasabb a kockázat, intenzív megfigyelésre alatt állnak, de szerinte olcsó és gyors megoldást jelenthetnek az okoseszközök is.

Munkatársaival kutatásuk során a műtétet megelőző konzultációk során - akár hetekkel a műtétek előtt -, a betegeket felszerelik a Masimo W1 néven ismert okosórával, az összegyűjtött adatokat pedig a kiértékelik. Az eszköz folyamatosan monitorozza a pulzusszámot, a légzésszámot, a vér oxigéntartalmát, de még a hidratációs szintet is, mindezt nagy pontossággal. „Azt tervezzük, hogy felhasználjuk ezeket a műtét előtt megszerzett adatokat a lehetséges műtét előtti vagy posztoperatív szövődmények előrejelzésére, és megelőző módon kezeljük őket” - mondja.

Rengeteg adat, amit jobban használhatnánk

Az Apple, Samsung, Huawei, Honor, Withings, FitBit, Garmin és a Polar mind olyan órákat fejlesztettek ki, amelyek rendkívüli mennyiségű adat rögzítésére képesek, és lehetővé tesznek olyan méréseket, mint az alvás minősége, a vérnyomás, a szívritmus változása és a vér oxigénszaturációs szintje, azaz valós időben lehet nyomon követni a szív és a tüdő működését. Ezek az információk mind segítik az orvosok munkáját, a kinyert adatok és a további vizsgálatok pedig időben megerősíthetik a rendellenességeket.

TECHXPO 2024: Budapest új technológiai expója debütál novemberben

TECHXPO 2024: Budapest új technológiai expója debütál novemberben

Fontos az idő, de nem csak az órán!

Idén áprilisban egy tanulmány megállapította, hogy az okosórával szerzett elektrokardiogram (EKG) mérések – a szív elektromos aktivitásának mérése – megbízhatóan azonosítani tudják az egyébként egészséges 50-70 éves korosztályban előforduló extra szívveréseket. Ez egy súlyos állapot, a pitvarfibrilláció figyelmeztető jele lehet, amikor a szív szabálytalanul kezd verni, vagy figyelmeztetés nélkül kontrollálhatatlanul felgyorsul.

Más kutatások azt találták, hogy a mesterséges intelligencia algoritmusai az Apple Watch EKG-leolvasásait felhasználva képesek 88 százalékos pontossággal azonosítani azokat az embereket, akiknek szívelégtelensége lehet. Szakértők szerint a mesterséges intelligencia és az okoseszközök együttműködése forradalmasíthatja a szívbetegségek korai felismerését, így sokkal gyorsabban megkezdhetik a megelőző kezeléseket, ez pedig akár életmentő is lehet.

Nem csak a szív adatait elemzi

A Cardiffi Egyetem kutatói 2023 júliusában publikáltak egy tanulmányt, amelyben több mint százezer ember adatait használták fel, akik egy hétig viseltek egy okosórát. Az eredmények azt mutatták, hogy a Parkinson-kór tüneteit mutató személyeket akár hét évvel a klinikai diagnózis felállítása előtt is lehetett azonosítani a járás mintázatának apró eltéréseiből.

Cynthia Sandor, a tanulmány vezetője úgy véli, hogy ezeket a jeleket még hamarabb meg lehetne határozni, ha a mozgásadatokat más okosóra mérésekkel kombinálnák, mint például az alvásminőség, amelyről ismert, hogy a betegségben szenvedőknél zavart okoz.

A Parkinson-kór gyógyíthatatlan, és hatékony kezelési módokban sincs progresszív áttörés. Ennek az egyik oka, hogy a betegeket olyan stádiumban diagnosztizálják, amikor már jelentős agykárosodás következett be. Ha viszont korábban felismerik, úgy könnyebb lehetne lassítani vagy akár visszafordítani a betegséget egy korábbi szakaszba. „Reméljük, hogy az okosórák adatain alapuló korai szűrőeszközök képesek korán azonosítani az embereket, ami potenciálisan lehetővé teszi a neuroprotektív kezelési kísérletek sikerességét” – mondja.

Segítség az epilepsziában szenvedőknek is

Szintén az okos viselhető eszközök jelenthetnek segítséget abban, hogy az epilepsziás rohamokat előre jelezzék, ezzel pedig megelőzzék a súlyos baleseteket. Kutatások szerint a rohamok előfordulásának bizonytalansága az epilepszia egyik legnehezebb aspektusa.

Ezek a legmenőbb új közösségi oldalak - egyre többen használják őket párkeresésre is

Ezek a legmenőbb új közösségi oldalak - egyre többen használják őket párkeresésre is

Egy folyamatban lévő kutatási projektben mesterséges intelligencia-algoritmusokat alkalmaznak adatfolyamok elemzésének kombinációjára. Ezek közé tartozik a pulzusszám ingadozása, a bőr hőmérsékletének változása, a test mozgási mintái és a bőr elektromos vezetőképességének verejtékezés miatti változása, ami a szervezet autonóm idegrendszerében bekövetkezett változásokat tükrözi. Ezen paraméterek mindegyike mérhető órával. Ha sikerül megismerni ezeket a változásokat, az egyszerűbbé tenné a rohamok előrejelzését is, ez pedig csökkentené az ezzel járó esések és balesetek kockázatát.

Hipochondereknek nem ajánlott

Azonban arról is beszélni kell, hogy az okosórák használata néhány betegnél növelheti a szorongást, és terhelheti az egészségügyi rendszert. Ezért persze nem az eszközök felelősek, azaz nem a pontosan mérő eszközök, ugyanis a hamis, pontatlan eredmények éppen hogy gondot okoznak. Kicsit olyan ez, mint a fiú meséje, aki túl sokszor kiáltott farkast.

Pedig a jövő egészségügye erre halad. Évtizedekig a lázmérő volt az otthoni egészségmérés eszköze, a jövő ennél jóval összetettebb, és ezzel együtt a betegségek korai felismerése is sokkal hatékonyabb lehet. Az okos viselhető eszközök pedig többnél több adatot mérnek, így a mesterséges intelligencia is egyre komolyabb összefüggésre tudja felhívni a figyelmet.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

A #FOMO már a múlté, éljen a #JOMO!

glamour plusz ikon A #FOMO már a múlté, éljen a #JOMO!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)