Nőnapon lepd meg magad egy új jövővel!
Ezeket láttad már?
Divat lett a programozás és végre már nem csak a fiúkat vonzza ez a szakma, hanem egyre menőbb az, ha a nők is megtanulnak programozni. Dőlnek a szelfik a #devgirls és a #girlswhocode hashtagekre. Retro fejhallgató, agyonmatricázott laptop, kávé. Raklap a bútor, babzsák a fotel. Újabb kockát rántunk ki az előítéletek Jenga-tornyából! Ha azt is akarod tudni, hogy a NŐ programozók sikere mögött milyen egyéni sorsok vannak, akkor kövesd rovatunkat.
Michelin csillagos étterem szakácsnője, újságírónő, friss jogi diplomás vagy stewardess. Mi a közös bennük? A bátorság, amellyel meghozták a döntést: "Programozó leszek!" A kitartás, amellyel véghez is vitték az elhatározást. Valamint az, hogy a Codecool gyakorlatorientált képzését választották. De mégis, mi motiválta ezeket a szakképzett nőket arra, hogy valami teljesen újat tanuljanak és egy nem feltétlenül nőies szakmában képzeljék el jövőjüket?
A két Eszter története igazán példamutató és motiváló lehet minden olyan nő számára, aki pályaváltáson gondolkodik.
Bokkon Eszter külföldről tért haza egy sikeres vendéglátói pályafutás után: ötcsillagos szállodákban és Michelin csillagos éttermekben dolgozott szakácsként, 8 éves barcelonai tartózkodása alatt spanyolul is megtanult. Hazatérve nem találta megfelelőnek az itthoni vendéglátóipari közeget, és úgy érezte, a jövője biztosabb lenne a programozói tudás birtokában. A Codecool előtt egy rövidebb programozói tanfolyamot végzett el, de az ott tanultak nem voltak elegendőek ahhoz, hogy egy munkakörnyezetben magabiztosan tudja ezeket alkalmazni. Így esett a választása a Codecool egyéves elméleti képzésére, amely teljes mértékben gyakorlatorientált, és nagy eséllyel lehet utána elhelyezkedni a vele üzleti kapcsolatban álló vállalatoknál.
Szluka Eszter két kisgyermek anyukája, aki korábban újságíróként dolgozott egy gazdasági hetilapnál, majd a gyerekek mellett szabadúszóként vállalt munkát. Hobbiként már foglalkozott programozással, de ismeretei kevésnek bizonyultak ahhoz, hogy komolyabb munkát találjon ezen a területen. Az újságírás viszont már nem volt opció: "úgy éreztem, hogy csak olyan lehetőségeim vannak, amibe beleszürkülnék". A programozó képzés választásánál két fő szempontja volt: valóban piacképes tudást adjon és reális legyen az időbeosztása. Nagyon hamar kiderült, hogy a Codecool felel meg legjobban ezeknek a szempontoknak, de ezen felül szolgált még valami fontossal: "Inspiráló közösség jött össze a Codecool-ban, akik emberileg is sokat nyújtanak egymásnak". Eszter azért is szerencsésnek mondhatja magát, mert férje mindenben támogatja a tanfolyam ideje alatt.
A pályaváltással járó képzés elvégzése csak az első lépés. A gyorsan fejlődő területeken, amilyen a programozás is, elengedhetetlen, hogy az ember folyamatosan képezze magát. "Biztos vagyok benne, hogy továbbra is szükség lesz tanulásra és önfejlesztésre, de nekem ez nem probléma, mert korábban is folyamatosan tanultam" – jegyzi meg mosolyogva Szluka Eszter.
De miért vágyna egy nő arra, hogy éppen programozó legyen? A fenti két példa valószínűleg eloszlatta azokat az előítéleteket, hogy programozó csak "A Tetovált Lány" botrányos hekker figurájához hasonló nő lehet. Mi szól a pályaváltás mellett ennél a bonyolultnak és kevésbé nőiesnek tűnő szakma esetében?
Ezért fontos, hogy egyre több nő legyen az IT-szakmában
Ezért fontos, hogy egyre több nő legyen az IT-szakmában
Eltekintve attól a ténytől, hogy több tízezer programozó hiányzik a magyar munkaerőpiacról, a programozás jelenleg az egyik legtrendibb szakma. Egy kreatív, alkotó munkafolyamat, ahol az elvégzett munka azonnali eredményeket hoz, a legtöbb esetben rugalmas a munkaidő, lehetséges a sokak számára oly csábító digitális nomád életmód, de talán a legfontosabb érv a pénzügyi stabilitás, amit ez a karrier nyújthat. Egy programozó analitikus gondolkodású, képes kilépni a meglévő keretek közül – "think outside the box" , jó problémamegoldó, csapatjátékos, jól kommunikál, ugyanakkor türelmes, jól tűri a monotóniát, összeszedett, hatékony.
Mi motiválhat téged a pályaváltásra? Melyek a figyelmeztető jelek?
frusztrált és rosszkedvű vagy a munkahelyeden
nem okoznak örömöt azok a feladatok, amelyeket korábban szívesen végeztél
nem érzed értékesnek a munkádat
nem érzed megbecsülve magad
magasabb fizetést szeretnél
jobb időbeosztást, függetlenebb munkavégzést igényelnél
bizonytalan vagy a szakmád jövőbeli kilátásaival kapcsolatban
Milyen kérdéseket tégy fel magadnak?
ki is vagyok én? hogyan mutatkozom be, ha valaki a munkámról érdeklődik?
mire vágyom? mi okozna örömet?
milyen típusú munkát végeznék igazi szenvedéllyel?
milyen körülmények között tudom magamból kihozni a legjobbat?
milyen sikereim voltak eddig? milyen készségeimnek köszönhetem ezeket?
Érdekel a programozás? A fejlesztő lány blogját meg kell ismerned
Érdekel a programozás? A fejlesztő lány blogját meg kell ismerned
Minden váltás nehéz, hiszen kimozdít az addigi komfortzónádból. Ilyenkor könnyű kifogásokat találni: nincs elég időd, nincs megfelelő anyagi háttered, nem érzed magad kompetensnek, és egyáltalán, mi lesz, ha nem sikerül? A fenti két történet jó példa a sikeres pályaváltásra, főként egy olyan gyakorlatorientált képzéssel, mint a Codecool, ahol a tanfolyam díját az első fizetésedből is teljesítheted. Ha halasztanád a döntést: a Codecool-nál minden második héten indulnak képzések!